REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wskaźniki, Odsetki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Optymizm związany z Grecją nie gaśnie

We wtorek zostały opublikowane dane GUS, dotyczące polskiej gospodarki w pierwszym kwartale 2010 roku. W ciągu roku wzrost gospodarczy sięgnął 4,4 proc. Jest to wartość zgodna z oczekiwaniami rynku.

Piąta transza pakietu pomocowego dla Grecji

Wczoraj pojawiły się spekulacje na temat tego, że Unia Europejska przygotowuje pakiet pomocowy dla Aten, które nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań finansowych. Jeżeli Grecja dostanie w przyszłym miesiącu zapomogę, uchroni to ją przed bankructwem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł wcześniej, że nie wypłaci piątej transzy pożyczki dla Grecji, jeśli UE nie zapewni temu państwu finansowania na 2012 rok.

Na którym koncie osobistym zarobisz najwięcej? - porada

Dostęp do usług internetowych dla posiadaczy rachunku bankowego stał się już standardem. Eksperci zauważyli, że coraz częściej instytucje finansowe dopłacają klientom do posiadanego konta, aby przyciągnąć nowych użytkowników. W którym banku można zarobić najwięcej?

Czy włączenie singli do Rodziny na Swoim faktycznie umożliwi im zakup mieszkania?

Czy single zaczną kupować mieszkanie w ramach „Rodziny na Swoim”? Sejmowa komisja infrastruktury chciałaby włączyć do RnS osoby w stanie wolnym, ale jednocześnie planuje obostrzenia, idące dalej niż przewidywał program. Eksperci są zdania, że zmiany mogą doprowadzić do likwidacji rządowej zapomogi.

REKLAMA

Korekta na europejskich parkietach

Pod koniec tygodnia inwestorzy z rezerwą odnosili się do bardziej śmiałych posunięć. Odważniejsze decyzje prawdopodobnie podejmą w ciągu najbliższych kilku dni.

Czy na kredycie gotówkowym można zarobić?

W tej chwili oferty banków wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś, a konkurencja sprawia, że instytucje finansowe prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klienta. Eksperci zauważyli, że niektóre banki płacą klientom, którzy zdecydują się na skorzystanie z ich oferty. Gdzie można dostać nagrodę pieniężną za wzięcie kredytu?

Które transakcje przy użyciu karty płatniczej za granicą są najdroższe?

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej bądź debetowej w obcym kraju, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile to kosztuje. Szczególnie eksperci przestrzegają przed wypłatami z bankomatów. Kiedy korzystać z karty płatniczej za granicą?

Które transakcje przy użyciu karty płatniczej za granicą są najdroższe?

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej bądź debetowej w obcym kraju, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile to kosztuje. Szczególnie eksperci przestrzegają przed wypłatami z bankomatów. Kiedy korzystać z karty płatniczej za granicą?

REKLAMA

Najlepsze pożyczki i kredyty gotówkowe w maju 2011 - porada

Eksperci zwracają uwagę na nowe promocje pożyczek i kredytów gotówkowych znowu zaskakuje. Do którego banku warto udać się po finansowanie w maju? Na rynku nie brakuje ciekawych ofert.

Wyhamowanie spadków eurodolara

Opublikowane wczoraj dane na temat sektorów usług i przemysłowego nie wpłynęły znacząco na obraz rynku. Oba indeksy PMI dla Francji, Niemiec, strefy euro i Chin obniżyły się, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jedynie francuskie usługi wypadły lepiej niż się spodziewano, plasując się na poziomie 62,8 w maju wobec oczekiwanych 62,2 i wartości 62,9 w kwietniu.

Początek tygodnia i dalszy ciąg złych wiadomości

Dziś rano obserwowaliśmy coraz większe spadki. Falę zniżek sprowokowało zakończenie zeszłego tygodnia, zwłaszcza na Wall Street, gdzie nie udała się próba powrotu ponad wiosenny szczyt. Notowania na amerykańskim parkiecie znowu poszły w dół.

Czy warto skorzystać z promocji w banku?

Banki nęcą nowych klientów cennymi upominkami – można dostać aparat cyfrowy, laptopa, a nawet samochód. Eksperci przypominają jednak, że nie każda nagroda jest gwarantowana. Jak dużą szansę mamy na wygraną?

Najlepsze konta oszczędnościowe – ranking na maj 2011

Inflacja idzie w górę znacznie szybciej niż odsetki, doliczane do naszych depozytów. Eksperci ostrzegają, że wkrótce odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym może przestać być opłacalne. Co stanie się, jeżeli banki nie podwyższą oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych?

Umocnienie jena i recesja w Japonii

Po wzroście, utrzymującym się 6 kwartałów z rzędu, japońska gospodarka ponownie weszła w fazę recesji. W ujęciu rocznym spadek PKB za pierwszy kwartał wyniósł 3,7% (po -3% r/r w IV kwartale 2010). Analitycy przewidują, że jeszcze przez trzy kolejne miesiące Japończycy będą odczuwać skutki marcowego trzęsienia ziemi.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Wielu Polaków nie stać na zakup własnego mieszkania lub potrzebują zastrzyku gotówki. Wówczas pomocna może okazać się pożyczka w banku. Kiedy na przeszkodzie staje niska zdolność kredytowa? Ekspert tłumaczy, dlaczego najlepiej jest wnioskować o kredyt dopiero po uregulowaniu wcześniejszych zobowiązań.

Inwestorów nie opuszcza chęć odreagowania

Czwartkowa sesja jest dowodem na to, że inwestorom bardzo zależy na zwyżkach. Jednak chęć odreagowania spadków nie ma pokrycia w sprzyjających okolicznościach. Dzisiaj okaże się, na ile byki są zdeterminowane, żeby wypchnąć indeksy w górę i czy mają wystarczająco dużo siły.

Kolejna dawka słabych publikacji z USA

Dziś o godz. 16.00 stan amerykańskiej gospodarki stał się powodem do zmartwień. Aktywność sektora wytwórczego w regionie Filadelfii spadła z 18.5 pkt. w kwietniu do 3.9 pkt. w maju. Opublikowane wcześniej dane z Nowego Jorku również nie napawają optymizmem, co może niekorzystnie oddziaływać na dynamikę produkcji przemysłowej, której kwietniowy odczyt także nie był zadowalający.

Kolejna porażka byków

W czwartek na parkiecie mogliśmy obserwować efekt odbicia, którego pierwsze symptomy wystąpiły już w środę. Taki zwrot notowań stanowił miłe urozmaicenie po utrzymujących się od początku maja spadkach. Niestety, chociaż odreagowanie trwało przez większą część sesji, efekt końcowy popsuły niekorzystne publikacje makroekonomiczne.

Korekta nie tylko na GPW

We wtorek na giełdach w dalszym ciągu przeważały spadki. Korekta nabiera coraz większego rozmachu. Parkiety na Wall Street i we Frankfurcie, a także polski indeks dwudziestu największych spółek, od początku maja są już ok. 3 proc. na minusie.

Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Na rynku eurodolara odnotowano największy od 27 kwietnia wzrost. Po poniedziałkowych zwyżkach względem złotego amerykańska waluta zawróciła, kierując się w stronę 2,80. Taki kurs może sugerować trend spadkowy w tym tygodniu.

Czy na lokatach znowu będzie można zarobić?

W ostatnich miesiącach aż dziesięć banków podniosło odsetki od depozytów. Czy na decyzje instytucji finansowych wpłynęła wysoka inflacja i polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego? Bynajmniej. Eksperci finansowi doszukują się przyczyn zmian w wysiłkach Ministerstwa Finansów, zmierzających do likwidacji lokat antypodatkowych.

Dlaczego coraz mniej finansistów spodziewa się poprawy koniunktury w Polsce?

Liczba finansistów, zatrudnionych w naszym kraju i spodziewających się poprawy polskiej koniunktury gospodarczej, maleje. Dlaczego większość z nich nastawia się na kolejne podwyżki stóp procentowych? Opinie pracowników instytucji finansowych na temat przyszłości polskiej gospodarki odzwierciedla Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych.

Dlaczego karta kredytowa przydaje się w podróży?

Bez karty kredytowej wynajęcie auta, rezerwacja pokoju hotelowego czy zakup biletu lotniczego mogą przysporzyć wielu kłopotów. Eksperci podkreślają, że posiadanie karty niesie ze sobą wiele korzyści, w tym możliwość zaciągnięcia nieoprocentowanego kredytu. Jaką prowizję płacimy za wykonanie operacji przy użyciu plastiku?

Nad Grecją wisi widmo bankructwa

Ostatnio na rynkach finansowych nastąpiły znaczne rotacje. Szczególnie dużym wahaniom podlegają notowania srebra, którego ceny zarówno w ciągu ostatnich dni, tygodni, jak i miesięcy były bardzo niestabilne. Najwidoczniej kruszec ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem spekulantów.

Na jakich zasadach można zaciągnąć kredyt studencki?

Nie każdy student zdaje sobie sprawę z tego, że może zaciągnąć pożyczkę na okres nauki. Czy ta forma finansowania jest warta uwagi? Ekspert wyjaśnia, na jakich zasadach można wziąć kredyt studencki.

Rośnie skala strat indeksu WIG

Przed kolejnym krajem rysuje się perspektywa podniesienia stóp procentowych. W środę Mervyn King, szef Banku Anglii, narzekał na „niekomfortowo wysoką” inflację w Wielkiej Brytanii i przyznał, że ta sytuacja może doprowadzić do podwyżek kosztów pieniądza jeszcze w tym roku. Nie tylko poinformował o projekcji wysokiej inflacji, ale także zapowiedział zwolnienie tempa rozwoju gospodarczego.

Dlaczego reforma funduszy emerytalnych szkodzi giełdzie?

W tym miesiącu do funduszy emerytalnych trafią znacznie skromniejsze środki. Czy skutki reformy emerytalnej pozytywnie nas zaskoczą? Uszczuplenie sumy odprowadzanej do OFE o niemal dwie trzecie może negatywnie wpłynąć na koniunkturę giełdową – ostrzegają eksperci.

Dlaczego brakuje lokat ze zmiennym oprocentowaniem?

Przyjmując oprocentowanie depozytów, banki przestają sugerować się wysokością stóp procentowych. Eksperci zauważyli, że dla klientów opłacalne byłoby indeksowanie lokat do rynkowych wskaźników WIBID i WIBOR. Dlaczego na rynku brakuje ofert, które umożliwiają taki rodzaj naliczania odsetek i czemu te dostępne są mało atrakcyjne?

Więcej nowych etatów w USA

W piątek udało się zatrzeć złe wrażenie po słabych notowaniach surowców. Sytuację uratowała publikacja ze Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że utworzono dużo więcej miejsc pracy niż zakładali analitycy.

Interwencja BGK na rynku?

Dzisiaj ok. godz. 12.00 na rynku złotego pojawiły się spekulacje, dotyczące sprzedaży euro, pochodzących ze środków unijnych, przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Informacje o interwencji BGK, który może w ten sposób rozdysponować pieniądze, znajdujące się pod pieczą resortu finansów, zostały potwierdzone przez agencję Reutera i dealerów dwóch banków.

Nowe rekordy za oceanem

W czwartek słabe publikacje makroekonomiczne w USA nie były w stanie powstrzymać tamtejszych indeksów od pobicia rekordów hossy. Czyżby nastąpił okres, w którym złe wieści są brane za dobrą monetę, a dobre – uznawane za nieszkodliwe?

Hossa tylko dla odważnych

Na amerykańskiej giełdzie pobito kolejne rekordy. S&P500 osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2008 r., co stanowi dobrą wiadomość dla europejskich byków. Nie wiadomo jednak, czy właścicielom akcji starczy zapału, który jest niezbędny, aby utrzymać hossę.

Ospałe nastroje na giełdach po Świętach

Europejscy inwestorzy nie ocknęli się jeszcze po świątecznej przerwie. Większość sesji na kontynencie nie przyniosła większych zmian, a ruchy na parkietach były minimalne. Notowania przeważnie zmieniały się o kilka dziesiątych procent.

Poświąteczny kogel-mogel

Patrząc krytycznym okiem na okres przedświąteczny i czas Wielkiej Nocy na rynkach finansowych, trzeba przyznać, że sytuacja nie sprzyjała bykom. W Azji nastąpiły trzy dni spadków, w Ameryce utrzymywał się marazm, miedź i srebro potaniały, a napięcie w Libii i jej rejonach zwiększyło się. Nastroje pogarszała niepewność, związana ze zbliżającymi się publikacjami i perspektywa nadchodzących szczytów.

Nieznaczna korekta w Warszawie

W czwartek główne, europejskie indeksy w dalszym ciągu zwyżkowały. Na Giełdzie Papierów Wartościowych nastąpiło niewielkie odreagowanie. Indeks naszych największych spółek utrzymał się powyżej 2900 punktów.

Najlepsze kredyty samochodowe w kwietniu 2011 – porada

Na wiosnę ceny samochodów tradycyjnie idą w górę, mimo to potencjalnych nabywców nie brakuje. Które banki posiadają w swoich ofertach najtańsze kredyty na zakup auta? Eksperci radzą, gdzie uzyskać finansowanie nowego lub używanego auta.

Oby byki nie zaczęły widzieć podwójnie

Byki poradziły już sobie z nerwami i ruchami korekcyjnymi, przypuszczając odważny atak. Ponownie na horyzoncie pojawiły się rekordowo wysokie poziomy indeksów. Powodów do optymizmu nie brakuje, ale biorąc pod uwagę majową tradycję, możemy obawiać się powstania formacji podwójnego szczytu.

Dlaczego koszty zadłużania na kartach będą rosnąć?

W reakcji na podniesienie stóp procentowych skoczyły w górę odsetki, które musimy płacić, korzystając z karty kredytowej. Eksperci zauważyli, że koszt tej formy płatności zmienił się w ciągu tygodnia od decyzji RPP w sprawie stóp. O ile poszło w górę oprocentowanie zadłużenia na kartach?

Ile można było zarobić w marcu na wynajmie mieszkania?

Eksperci podkreślają, że spada rentowność wynajmu mieszkania. Stawki ofertowe za korzystanie z cudzej nieruchomości idą w dół. Czy inwestowanie pieniędzy w obligacje i lokaty jest bardziej opłacalne?

Przeciętne mieszkanie w Londynie kosztuje 2 mln zł

Rynki ryzykownych aktywów mają coraz gorszą kondycję. Już w zeszłym tygodniu można było zaobserwować pierwsze symptomy odpływu kapitału. Bank Japonii wyposażył niedożywioną po trzęsieniu ziemi gospodarkę w dodatkowe środki finansowe, ale już w zeszłym tygodniu można było obserwować, jak zastrzyk ten przestaje działać.

Potencjał do niewielkiej korekty

Dziennikarze greckiej gazety „Eleftherotipia” podsycają nerwową atmosferę, związaną z restrukturyzacją długu Grecji. Opublikowali anonimową wypowiedź członka Komisji Europejskiej, który stwierdził, iż jego państwo pogodziło się z tym, że nie zdoła wybrnąć z kłopotów finansowych bez wspomnianej reformy.

Ostrzeżenie dla Amerykanów

Niemałym zaskoczeniem dla inwestorów było obniżenie perspektywy ratingu USA do negatywnej przez Standard & Poor's. Nikt nie był przygotowany na taką decyzję, chociaż można było przewidzieć, że prędzej czy później agencja zaostrzy swoje podejście do Stanów Zjednoczonych.

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?

Publikacje makro zaleją rynek

Kurs EUR/USD osiągnął wczoraj minimum na poziomie 1,4365. W miarę upływu czasu euro zaczęło odrabiać straty podczas sesji w Stanach Zjednoczonych. Wieczorem eurodolar osiągnął wartość 1,4500.

Kiedy możesz zakwestionować wysokie odsetki?

Najczęściej kwestia odsetek i ich wysokości jest określona przez kontrahentów w umowie. Nie zawsze jednak będą to zapisy skuteczne, ponieważ ustawodawca określił wysokość odsetek maksymalnych. Może się jednak zdarzyć, iż dopiero w postępowaniu egzekucyjnym pojawi się sposobność do zakwestionowania zawyżonych odsetek.

Dalszy ciąg konsolidacji eurodolara

Notowania głównej pary walutowej w dalszym ciągu nie opuszczają przedziału 1,4400-1,4520. Dzisiaj na azjatyckim parkiecie kurs eurodolara przesunął się w stronę dolnej granicy tego rejonu, jednak im bardziej zbliżał się początek pracy europejskich giełd, tym bardziej euro umacniało się względem dolara, w rezultacie idąc w górę aż do 1,4500.

W oczekiwaniu na dane o inflacji

We wtorek kurs EUR/USD pokonał ważny opór na poziomie 1,45 i osiągnął wartość 1,4520. W miarę upływu sesji stabilizował się w przedziale 1,4460-1,4490. Przyczyn osiągnięcia przez eurodolara najwyższego od 15 miesięcy pułapu należy upatrywać się w deklaracji Chin, które wyraziły chęć kupna hiszpańskich obligacji.

Stagnacja w irlandzkim budownictwie od prawie czterech lat

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych na rok 2011. Trudno zbagatelizować wymiar symboliczny tej decyzji, chociaż nie ma ona dużego przełożenia na praktykę. Zdaniem specjalistów z MFW wzrost gospodarczy USA wyniesie 2,8%, podczas kiedy jeszcze w styczniu spodziewano się 3%.

Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji

W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

REKLAMA