REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrzeżenie dla Amerykanów

Subskrybuj nas na Youtube
Niespodziewana decyzja agencji ratingowej Standard & Poor's ostudziła zapał byków.
Niespodziewana decyzja agencji ratingowej Standard & Poor's ostudziła zapał byków.

REKLAMA

REKLAMA

Niemałym zaskoczeniem dla inwestorów było obniżenie perspektywy ratingu USA do negatywnej przez Standard & Poor's. Nikt nie był przygotowany na taką decyzję, chociaż można było przewidzieć, że prędzej czy później agencja zaostrzy swoje podejście do Stanów Zjednoczonych.

Poniedziałkową sesję indeksy na warszawskiej giełdzie zaczęły w okolicach poziomu, osiągniętego w trakcie piątkowego fixingu. Gdy okazało się, że nastroje na głównych europejskich parkietach nie są najlepsze, szybko poszły w dół. Powodów do optymizmu nie było. Chiny po raz dziesiąty podwyższyły stopę rezerwy obowiązkowej, kontynuując politykę zaostrzania polityki pieniężnej. Sporo zamieszania narobiły informacje prasowe na temat tego, że Grecja zwróciła się do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w kwestii restrukturyzacji swojego zadłużenia. Bomba wybuchła, gdy agencja Standard & Poor’s ogłosiła swoją decyzję o obniżeniu perspektywy ratingu Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

W południe podaż zepchnęła WIG20 do 2902 punktów. Indeks blue chipów tracił wówczas 0,5 proc. Bliskość ważnego z psychologicznego punktu widzenia poziomu zmobilizowała byki do próby jego obrony. Było to możliwe przede wszystkim dzięki zwyżkującym o 2 proc. akcjom Telekomunikacji Polskiej. Walory pozostałych, dużych spółek nie kwapiły się do wzrostu. Najbardziej dokuczał indeksowi sięgający 1,5 proc. spadek notowań akcji Pekao. Po południu zbliżały się do nich walory PKO. Po informacji ze Standard & Poor’s akcje obu największych banków zwiększyły skalę zniżki do ponad 3 proc., a walory naszego telekomu z trudem utrzymywały się 0,2-0,4 proc. nad kreską. WIG20 szedł w dół o ponad 1,5 proc. i po poziomie 2900 punktów zostało tylko wspomnienie.

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Na głównych europejskich giełdach indeksy od rana zniżkowały. Skala spadków, początkowo niewielka, szybko zaczęła zwiększać się. Wczesnym popołudniem paryski CAC40 zniżkował o ponad 1,5 proc. DAX szedł w dół o ponad 1 proc. Najlepiej spośród wielkiej trójki radził sobie londyński FTSE, tracący 0,7-0,8 proc. W naszym regionie na plusie notowany był jedynie wskaźnik w Bukareszcie. Ponad 1,5 proc. zniżkę zaliczał moskiewski RTS. Na parkietach w Atenach i Madrycie spadki także sięgały 1,5 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nastroje nie zmieniły się po publikacji wyników finansowych kolejnych spółek zza oceanu. Zyski i przychody Halliburtona okazały się lepsze niż się spodziewano. W przypadku Citigroup zysk poprawił się nieznacznie, zaś przychody okazały się niższe niż oczekiwano. Te informacje nie miały już jednak żadnego znaczenia w momencie rozpoczęcia sesji na Wall Street. W pierwszych minutach handlu indeksy traciły po 1,4 proc., ale skala spadku szybko rosła. Po godzinie sięgała niemal 2 proc.

W Europie najmocniej ucierpiały tracący pond 4,5 proc. RTS oraz spadający o ponad 3,5 proc. wskaźnik w Budapeszcie. CAC40 i DAX zniżkowały po 2,5 proc. WIG20 zakończył dzień na poziomie 2872 punktów, tracąc 1,53 proc. WIG spadł o 1,36 proc., mWIG40 o 1,19 proc., a sWIG80 o 0,76 proc. Obroty wyniosły 943 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA