| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Więcej nowych etatów w USA

Więcej nowych etatów w USA

W piątek udało się zatrzeć złe wrażenie po słabych notowaniach surowców. Sytuację uratowała publikacja ze Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że utworzono dużo więcej miejsc pracy niż zakładali analitycy.

Po czwartkowej, silnej przecenie, w piątek na rynkach surowcowych nadal było dość nerwowo. Notowania początkowo nieznacznie szły w górę, jednak przed południem cena ropy spadła o prawie 5 proc., do 105 dolarów za baryłkę, a kontrakty na miedź zniżkowały o ponad 1 proc. Wczesnym południem notowania wróciły nad kreskę, a pod koniec dnia ropa drożała o ponad 3 proc. Surowcowe zawirowania nie zrobiły wielkiego wrażenia na europejskich inwestorach.

Główne indeksy na warszawskiej giełdzie zaczęły piątkową sesję od spadków po 0,1 proc. Nieco gorsze nastroje panowały na rynku małych i średnich spółek. mWIG40 i sWIG80 szły w dół po 0,3-0,4 proc. Pierwsze dwie godziny handlu upłynęły na niewielkich wahaniach. Indeks blue chipów spadł do poziomu 2845 punktów, zniżkując o 0,5 proc., jednak jeszcze przed południem znalazł się nad kreską. W utrzymaniu się na niewielkim plusie pomogły mu dane o wzroście produkcji przemysłowej w Niemczech o 0,7 proc., nieco wyższym niż się spodziewano. Tym samym zatarte zostało złe wrażenie po czwartkowej informacji o 4 proc. spadku zamówień w tamtejszym przemyśle. W oczekiwaniu na informacje z amerykańskiego rynku pracy wskaźnik poruszał się w bok w okolicach 2860 punktów.

Dowiedz się także: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Początkowo największe spadki notowały walory naszych spółek surowcowych. Akcje KGHM szły w dół momentami o 2 proc., papiery Lotosu zniżkowały o ponad 1 proc. Na niewielkim minusie znajdowały się akcje PKN Orlen. Liderem wzrostów był Bank Handlowy, którego walory zyskiwały chwilami 3 proc. Nieźle sprawowały się akcje Tauronu, zwyżkujące przed południem o 1,5 proc.

Inwestorzy odetchnęli z ulgą po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Co prawda stopa bezrobocia wzrosła w kwietniu z 8,8 do 9 proc., ale tą informacją mało kto się przejął. Najważniejsze było to, że w sektorze pozarolniczym przybyło 244 tys. etatów, o 57 tys. więcej niż oczekiwano i o 23 tys. więcej niż przed miesiącem. W sektorze prywatnym powstało 268 tys. nowych miejsc pracy. To oczywiście poprawiło nastroje na europejskich parkietach, na których rano nie było zbyt wesoło. Najmocniej zareagowały na wieści zza oceanu giełdy w Paryżu i Frankfurcie, gdzie indeksy zyskiwały po ponad 1 proc. Po kilku dniach mocnych spadków o 2 proc, w górę poszedł moskiewski RTS.

Polecamy serwis: Kredyty

Na warszawskim parkiecie euforii po publikacji danych nie było. WIG20 zdołał dotrzeć do 2876 punktów, czyli o niecałe 0,6 proc. powyżej czwartkowego zamknięcia, po czym nastąpiło osłabienie. Poprawiły się zdecydowanie notowania spółek surowcowych, ale ta poprawa miała trwały charakter jedynie w przypadku walorów Lotosu, które zyskiwały 1,3 proc. Ponad 1 proc. zwyżka akcji KGHM została szybko zniwelowana.

Sesja na Wall Street zaczęła się od wzrostu indeksów po około 1 proc. Na naszych inwestorów ta zwyżka nie podziałała mobilizująco. Ostatecznie WIG20 wzrósł o 0,29 proc. WIG o 0,11 proc., mWIG40 stracił 0,52 proc., a sWIG80 spadł o 0,41 proc. Obroty wyniosły 1,25 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W piątek w USA nie brakowało powodów do radości, w związku z lepszą niż oczekiwano publikacją Departamentu Pracy.
W piątek w USA nie brakowało powodów do radości, w związku z lepszą niż oczekiwano publikacją Departamentu Pracy.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »