| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Nad Grecją wisi widmo bankructwa

Nad Grecją wisi widmo bankructwa

Ostatnio na rynkach finansowych nastąpiły znaczne rotacje. Szczególnie dużym wahaniom podlegają notowania srebra, którego ceny zarówno w ciągu ostatnich dni, tygodni, jak i miesięcy były bardzo niestabilne. Najwidoczniej kruszec ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem spekulantów.

Jednak na innych rynkach surowcowych, a także na części rynków akcji, znacząco zwiększyła się dynamika wydarzeń. Na naszym parkiecie przykładem może być KGHM, którego kurs waha się ostatnio nawet po 3-4% w ciągu dnia. To pokazuje, że rynki w coraz większym stopniu zdominowane są przez emocje.

Relatywnie, największy spokój zachowują amerykańscy inwestorzy, którzy trzymają się z daleka od najważniejszych obecnie problemów — podwyżek stóp procentowych oraz kłopotów z finansowaniem długów publicznych. W tej pierwszej sprawie nastawienia nie zmieniają na razie wyższe od spodziewanych odczyty kwietniowych wskaźników inflacji. W dużym stopniu dlatego, że poznaliśmy mniej przykuwające uwagę parametry, jak ceny importowe oraz ceny produkcji. Na dziś zaplanowana jest publikacja inflacji konsumenckiej i jeśli wzrost okaże się wyższy od prognozowanego, może to zrobić wrażenie na inwestorach.

Dowiedz się także: Jak inwestować w fundusze polskich akcji?

Dziś poznaliśmy odczyty PKB za I kwartał w wielu europejskich krajach. W Niemczech wzrost przyspieszył do 5,2% w skali roku, w Czechach nastąpił spadek dynamiki wzrostu z 2,6% do 2,4%, na Węgrzech i Słowacji wzrost utrzymał się na poziomie odpowiednio 2,3% i 3,5%.

Niestabilna sytuacja na rynkach finansowych może świadczyć o tym, że spekulanci mają duży wpływ na rynek, a nad inwestorami górę biorą emocje.

Polecamy serwis: Lokaty

Przedstawiciel kolejnej amerykańskiej firmy, związanej z rynkiem nieruchomości, zapowiada wydłużenie się okresu marazmu w sektorze mieszkaniowym. Tym razem mówił o tym szef firmy budowlanej D.R. Horton. Bill Wheat jest zdania, że sprzedaż nowych domów pozostanie słaba do przyszłego roku. Dzień wcześniej o ogromnych wyzwaniach dla rynku nieruchomości mówił szef Bank of America, największego pożyczkodawcy hipotecznego w USA. Odsuwające się w czasie ożywienie rynku nieruchomości pozbawia amerykańską gospodarkę ważnego koła zamachowego. Jego brak widać choćby w danych o sprzedaży detalicznej w ujęciu nominalnym. Od miesięcy sprzedaż mebli utrzymuje się na poziomie sprzed 10 lat. Jeśli dodać do tego inflację, regres jest jeszcze większy. Lepiej sytuacja wygląda po stronie zakupów materiałów budowlanych, które mają 3-krotnie większe znaczenie niż meble. Tu od kilku miesięcy poziom sprzedaży utrzymuje się powyżej 12-miesięcznej średniej, co potwierdza pozytywną tendencję.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedstawiciele wiodących firm nieruchomościowych w USA prognozują, że zastój na rynku potrwa do przyszłego roku.
Przedstawiciele wiodących firm nieruchomościowych w USA prognozują, że zastój na rynku potrwa do przyszłego roku.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »