reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Na jakich zasadach można zaciągnąć kredyt studencki?

Na jakich zasadach można zaciągnąć kredyt studencki?

Nie każdy student zdaje sobie sprawę z tego, że może zaciągnąć pożyczkę na okres nauki. Czy ta forma finansowania jest warta uwagi? Ekspert wyjaśnia, na jakich zasadach można wziąć kredyt studencki.

Informacje o kredycie powinny zostać udzielone studentom na uczelniach. Winny one trafić zwłaszcza do studentów, słuchaczy oraz doktorantów, będących na pierwszym roku studiów. Jednak najwięcej konkretów można uzyskać w oddziałach banków, udzielających tego typu kredytów. Poniżej została przedstawione dane, przydatne dla osób, które chciałyby podjąć decyzję w tej kwestii.

W Polsce idea kredytu studenckiego została wprowadzona w życie w 1998 roku. Celem jej twórców było zwiększenie dostępu do szkolnictwa wyższego dla osób niezamożnych. System tego typu kredytów stanowi dopełnienie innych form pomocy materialnej, skierowanej do studentów szkół wyższych. Kredytów studenckich udzielają banki komercyjne, a dopłata do oprocentowania odbywa się z budżetu państwa. Przed 1998 rokiem student mógł skorzystać jedynie z takich pomocy materialnych jak stypendia naukowe i socjalne oraz zapomogi.

Komu przysługuje kredyt?

Aby ubiegać się o przyznanie kredytu, należy spełnić kilka warunków. Podstawowym jest rozpoczęcie studiów wyższych przed ukończeniem 25 roku życia. Nie ma znaczenia typ uczelni (państwowa czy niepubliczna), ani tryb studiów (dzienne, wieczorowe, zaoczne). Od 2004 roku, w związku ze zmianami w przepisach, dotyczących tego typu kredytów, dodatkowo mogą ubiegać się o nie studenci studiów doktoranckich oraz studenci i słuchacze w cywilu uczelni wojskowych, takich jak WAT czy AON.

Dowiedz się także: Które banki oferują kredyt na SMS-a?

W pierwszej kolejności kredyty uzyskują Ci, których sytuacja materialna jest najtrudniejsza. Każdego roku zostaje określana maksymalna kwota dochodu na członka rodziny, która uprawnia do uzyskania finansowania. Maksymalna stawka dochodu na osobę z roku na rok jest coraz wyższa. W roku akademickim 2008/2009 wynosiła ona 2500 zł. Procedura wygląda tak, iż w pierwszej kolejności należy złożyć wnioski i dokumenty, potem zaś otrzymuje się informację, czy spełnione zostały warunki, dotyczące progu dochodu.

Tabela: Kredyty studenckie w liczbach

Wypłata, spłata i umorzenie kredytu

Kredyt przyznawany jest na czas trwania studiów. W przypadku studiów wyższych jest on wypłacany maksymalnie przez 6 lat, studenci studiów doktoranckich mogą z niego korzystać przez 4 lata. Student otrzymuje pieniądze przez 10 miesięcy w roku akademickim. Ma możliwość wyboru transzy: 400 zł lub 600 zł

Spłacanie kredytu należy zacząć po upływie 2 lat od zakończenia studiów. Liczba spłacanych rat kredytu studenckiego zawsze stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz kredytu. Sprawia to, że jedna rata wynosi o wiele mniej niż miesięczna wysokość wypłacanej studentowi transzy. Wysokość oprocentowania takiego kredytu jest równa połowie stopy redyskontowej NBP (aktualnie stopa ta wynosi 4,25 proc.) i zmienia się wraz z jej zmianami. Kwota ta może zostać pomniejszona do 20 proc. Miesięcznego dochodu, uzyskiwanego przez kredytobiorcę.

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak dotąd kilkanaście tysięcy Polaków zaciągnęło kredyt studencki.
Jak dotąd kilkanaście tysięcy Polaków zaciągnęło kredyt studencki.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama