REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakich zasadach można zaciągnąć kredyt studencki?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Jak dotąd kilkanaście tysięcy Polaków zaciągnęło kredyt studencki.
Jak dotąd kilkanaście tysięcy Polaków zaciągnęło kredyt studencki.

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy student zdaje sobie sprawę z tego, że może zaciągnąć pożyczkę na okres nauki. Czy ta forma finansowania jest warta uwagi? Ekspert wyjaśnia, na jakich zasadach można wziąć kredyt studencki.

Informacje o kredycie powinny zostać udzielone studentom na uczelniach. Winny one trafić zwłaszcza do studentów, słuchaczy oraz doktorantów, będących na pierwszym roku studiów. Jednak najwięcej konkretów można uzyskać w oddziałach banków, udzielających tego typu kredytów. Poniżej została przedstawione dane, przydatne dla osób, które chciałyby podjąć decyzję w tej kwestii.

REKLAMA

W Polsce idea kredytu studenckiego została wprowadzona w życie w 1998 roku. Celem jej twórców było zwiększenie dostępu do szkolnictwa wyższego dla osób niezamożnych. System tego typu kredytów stanowi dopełnienie innych form pomocy materialnej, skierowanej do studentów szkół wyższych. Kredytów studenckich udzielają banki komercyjne, a dopłata do oprocentowania odbywa się z budżetu państwa. Przed 1998 rokiem student mógł skorzystać jedynie z takich pomocy materialnych jak stypendia naukowe i socjalne oraz zapomogi.

Komu przysługuje kredyt?

Aby ubiegać się o przyznanie kredytu, należy spełnić kilka warunków. Podstawowym jest rozpoczęcie studiów wyższych przed ukończeniem 25 roku życia. Nie ma znaczenia typ uczelni (państwowa czy niepubliczna), ani tryb studiów (dzienne, wieczorowe, zaoczne). Od 2004 roku, w związku ze zmianami w przepisach, dotyczących tego typu kredytów, dodatkowo mogą ubiegać się o nie studenci studiów doktoranckich oraz studenci i słuchacze w cywilu uczelni wojskowych, takich jak WAT czy AON.

Dowiedz się także: Które banki oferują kredyt na SMS-a?

W pierwszej kolejności kredyty uzyskują Ci, których sytuacja materialna jest najtrudniejsza. Każdego roku zostaje określana maksymalna kwota dochodu na członka rodziny, która uprawnia do uzyskania finansowania. Maksymalna stawka dochodu na osobę z roku na rok jest coraz wyższa. W roku akademickim 2008/2009 wynosiła ona 2500 zł. Procedura wygląda tak, iż w pierwszej kolejności należy złożyć wnioski i dokumenty, potem zaś otrzymuje się informację, czy spełnione zostały warunki, dotyczące progu dochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tabela: Kredyty studenckie w liczbach

Wypłata, spłata i umorzenie kredytu

REKLAMA

Kredyt przyznawany jest na czas trwania studiów. W przypadku studiów wyższych jest on wypłacany maksymalnie przez 6 lat, studenci studiów doktoranckich mogą z niego korzystać przez 4 lata. Student otrzymuje pieniądze przez 10 miesięcy w roku akademickim. Ma możliwość wyboru transzy: 400 zł lub 600 zł

Spłacanie kredytu należy zacząć po upływie 2 lat od zakończenia studiów. Liczba spłacanych rat kredytu studenckiego zawsze stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz kredytu. Sprawia to, że jedna rata wynosi o wiele mniej niż miesięczna wysokość wypłacanej studentowi transzy. Wysokość oprocentowania takiego kredytu jest równa połowie stopy redyskontowej NBP (aktualnie stopa ta wynosi 4,25 proc.) i zmienia się wraz z jej zmianami. Kwota ta może zostać pomniejszona do 20 proc. Miesięcznego dochodu, uzyskiwanego przez kredytobiorcę.

Polecamy serwis: Lokaty

Istnieje możliwość obniżenia kwoty kredytu studenckiego do spłacenia. Studenci, którzy znaleźli się w gronie 5 proc. absolwentów uczelni z najwyższym wynikiem końcowym, mogą liczyć na umorzenie kredytu w 20 proc. W jeszcze większym stopniu lub nawet w całości student może zostać zwolniony z obowiązku spłaty kredytu przez wzgląd na ciężką sytuację życiową, spowodowaną wypadkiem lub poważną chorobą. O umorzenie pożyczki mogą również się starać osoby niepełnosprawne.

Banki, które udzielają kredytów studenckich

Jak wynika z powyższej tabeli, liczba banków, w których można uzyskać kredyt studencki, zmniejszyła się. Obecnie tego rodzaju finansowanie udzielają następujące instytucje:

1. PKO Bank Polski S.A,
2. Bank PEKAO S.A.,
3. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A,
4. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
5. Mazowiecki Bank Regionalny SA

W każdym z wymienionych banków mogą obowiązywać inne warunki poręczeń i zabezpieczeń, toteż rada dla tych, którzy planują zaciągnąć taką pożyczkę, jest następująca: warto udać się do każdej z wymienionych instytucji po szczegółowe informacje.

Paweł Puchalski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA