REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieznaczna korekta w Warszawie

Subskrybuj nas na Youtube
Pogorszyły się notowania PBG – chwilami zniżka sięgała 7 proc.
Pogorszyły się notowania PBG – chwilami zniżka sięgała 7 proc.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek główne, europejskie indeksy w dalszym ciągu zwyżkowały. Na Giełdzie Papierów Wartościowych nastąpiło niewielkie odreagowanie. Indeks naszych największych spółek utrzymał się powyżej 2900 punktów.

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła pogorszenie nastrojów. Nie trudno wymienić kilka przyczyn tego stanu rzeczy. Na naturalną chęć realizacji zysków wskazuje to, że indeks naszych blue chipów zaczął słabnąć już w środę, wczesnym popołudniem. Czwartkowy spadek można uznać za kontynuację tej tendencji. Jednym z głównych winowajców kiepskiej kondycji wskaźnika były z pewnością mocno tracące na wartości akcje Telekomunikacji Polskiej. Przyczyniło się do tego ogłoszenie przez tę spółkę rozczarowujących wyników finansowych. Do tego należałoby dodać niechęć zagranicznego kapitału do rynków wschodzących. Trudno bowiem uznać za przypadek to, że oprócz Warszawy w gronie spadkowiczów znalazły się Bukareszt, Sofia i Tallin. Moskiewski RTS z trudem utrzymywał się nad kreską, a zwyżki w Budapeszcie, Rydze i Stambule nie przekraczały 0,5 proc. Do tego wszystkiego wypadałoby jeszcze dodać obawę przed pozostaniem z akcjami przez święta. Lany poniedziałek jest dniem handlu na Wall Street i choć nic nie wskazuje na to, by miało tam dojść do załamania, pewnie część inwestorów postanowiła nie ryzykować.

REKLAMA

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Umiarkowanie udany dla posiadaczy akcji był jedynie początek czwartkowego handlu. Indeksy zaczęły dzień minimalnie nad kreską i zdobyły się tylko na półgodzinny wyskok, po czym znalazły się poniżej poziomu środowego fixingu. WIG20 przez większą część dnia poruszał się w przedziale 2915-2920 punktów, zniżkując o 0,2-0,3 proc. Gorsze dane z amerykańskiego rynku pracy sprowadziły go po południu w okolice 2900 punktów. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych przekroczyła znów 400 tys., podczas gdy spodziewano się, że sięgnie 392 tys.

Polecamy serwis: Kursy walut

Zniżkujące początkowo o 2 proc. walory Telekomunikacji Polskiej pod koniec dnia podwoiły skalę spadku. Chwilami o ponad 7 proc. w dół szły papiery PBG. W końcu podaż przycisnęła także walory PKO, PKN Orlen i KGHM, które traciły po około 1 proc. Przed głębszą przeceną powstrzymywały naszych graczy minimalnie zwyżkujące tuż po rozpoczęciu handlu na Wall Street amerykańskie indeksy. Za oceanem bufor, chroniący przed korektą, stanowiły w większości bardzo dobre wyniki kwartalne tamtejszych spółek. Mocno rozczarował natomiast wskaźnik aktywności gospodarczej Fed z Filadelfii, który spadł z 43,4 punktu w marcu do zaledwie 18,5 punktu w kwietniu. Spodziewano się jego zniżki do 37 punktów. Niemiłą niespodziankę sprawił też indeks cen nieruchomości, schodząc o 1,6 proc. w dół, wobec oczekiwanego, niewielkiego wzrostu. Te informacje nie zdeprymowały jednak amerykańskich inwestorów i indeksy zyskiwały po 0,2-0,4 proc. Także główne, europejskie giełdy kończyły dzień zwyżkami o 0,4-0,6 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WIG20 stracił ostatecznie 0,61 proc., WIG spadł o 0,42 proc., mWIG40 o 0,21 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,2 proc. Obroty wyniosły 872 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

REKLAMA

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA