REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Każdy bank samodzielnie opracowuje zasady badania zdolności kredytowej.
Każdy bank samodzielnie opracowuje zasady badania zdolności kredytowej.

REKLAMA

REKLAMA

Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

Oferty banków, dotyczące kredytów, w świetle prawa stanowią propozycję zawarcia umowa kredytowej, na którą odpowiadają klienci, składając bankowi swoją ofertę. Na ogół dołącza się do niej stosowny wniosek. Bank odpowiada na tę kontrofertę albo decyzją o odmowie udzielenia kredytu albo przedstawieniem, w formie umowy, konkretnych warunków, na jakich zobowiązuje się przekazać pieniądze.

REKLAMA

REKLAMA

Niestety, nie ma żadnych zapisów prawnych, określających sytuacje, w jakich bank może odmówić udzielenia kredytu. Finansowanie zakupu nieruchomości jest inwestycją, która ma być dla banku względnie bezproblemowa. Powinna ona zapewnić zwrot pożyczonych pieniędzy. Decyzje podejmowane są swobodnie i to, czy dany klient spełnia stawiane warunki, określają wewnętrzne regulacje banku oraz wyszkoleni pracownicy. Na ogół odrzucenie wniosku o kredyt spowodowane jest zbyt dużym – w ocenie banku – ryzykiem, związanym z udzieleniem kredytu.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 prawa bankowego bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach, określonych w umowie. Zgodnie z tym artykułem kredytobiorca zobowiązany jest przedłożyć na żądanie banku stosowne dokumenty i informacje, które są niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Dowiedz się także: Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Niestety, największy problem potencjalnych kredytobiorców stanowi fakt, że banki same decydują o sposobie badania owej zdolności kredytowej. Samodzielnie określają również kryteria tej oceny. Biorąc pod uwagę analizę własnego ryzyka, związanego z udzielaniem kredytów, zasady i kryteria, dotyczące dokonywania oceny zdolności kredytowej wnioskującego o udzielenie kredytu banki określają w sposób indywidualny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instytucje finansowe nie zawsze chcą podawać informacje o tym, jakich kryteriów nie spełnia wnioskujący o kredyt. Jest to forma ochrony tzw. procedury scoringowej, czyli działania, które polega na punktowej ocenie ryzyka na podstawie danych o historii kredytowej klienta, uzyskanych w Biurze Informacji Kredytowej lub na określeniu adekwatności profilu klienta do grupy docelowej banku.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Przy ocenie kredytobiorcy znaczenie mają nie tylko dochody. Choć oficjalnie banki nie przyznają tego, biorą pod uwagę takie kryteria jak: miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, stanowisko czy kondycja finansowa pracodawcy. Ostatnie doniesienia prasowe wskazują na to, że niektóre instytucje potrafią sprawdzać wnioskujących o kredyt nawet na popularnych portalach społecznościowych.

Banki starannie dobierają swoich kredytobiorców i często stawiają przed nimi wyśrubowane wymagania. Nie należy jednak zniechęcać się – jeśli jeden z banków wyda decyzję negatywną, inny może uznać nas za klienta docelowego. Ubiegając się o kredyt, niewątpliwie warto złożyć wniosek do kilku banków równolegle. Gdy nieco mniej pewnie czujemy się w tematyce finansowej, możemy rozważyć zgłoszenie się do doświadczonego doradcy kredytowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA