REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Każdy bank samodzielnie opracowuje zasady badania zdolności kredytowej.
Każdy bank samodzielnie opracowuje zasady badania zdolności kredytowej.

REKLAMA

REKLAMA

Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

Oferty banków, dotyczące kredytów, w świetle prawa stanowią propozycję zawarcia umowa kredytowej, na którą odpowiadają klienci, składając bankowi swoją ofertę. Na ogół dołącza się do niej stosowny wniosek. Bank odpowiada na tę kontrofertę albo decyzją o odmowie udzielenia kredytu albo przedstawieniem, w formie umowy, konkretnych warunków, na jakich zobowiązuje się przekazać pieniądze.

REKLAMA

REKLAMA

Niestety, nie ma żadnych zapisów prawnych, określających sytuacje, w jakich bank może odmówić udzielenia kredytu. Finansowanie zakupu nieruchomości jest inwestycją, która ma być dla banku względnie bezproblemowa. Powinna ona zapewnić zwrot pożyczonych pieniędzy. Decyzje podejmowane są swobodnie i to, czy dany klient spełnia stawiane warunki, określają wewnętrzne regulacje banku oraz wyszkoleni pracownicy. Na ogół odrzucenie wniosku o kredyt spowodowane jest zbyt dużym – w ocenie banku – ryzykiem, związanym z udzieleniem kredytu.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 prawa bankowego bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach, określonych w umowie. Zgodnie z tym artykułem kredytobiorca zobowiązany jest przedłożyć na żądanie banku stosowne dokumenty i informacje, które są niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Dowiedz się także: Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Niestety, największy problem potencjalnych kredytobiorców stanowi fakt, że banki same decydują o sposobie badania owej zdolności kredytowej. Samodzielnie określają również kryteria tej oceny. Biorąc pod uwagę analizę własnego ryzyka, związanego z udzielaniem kredytów, zasady i kryteria, dotyczące dokonywania oceny zdolności kredytowej wnioskującego o udzielenie kredytu banki określają w sposób indywidualny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instytucje finansowe nie zawsze chcą podawać informacje o tym, jakich kryteriów nie spełnia wnioskujący o kredyt. Jest to forma ochrony tzw. procedury scoringowej, czyli działania, które polega na punktowej ocenie ryzyka na podstawie danych o historii kredytowej klienta, uzyskanych w Biurze Informacji Kredytowej lub na określeniu adekwatności profilu klienta do grupy docelowej banku.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Przy ocenie kredytobiorcy znaczenie mają nie tylko dochody. Choć oficjalnie banki nie przyznają tego, biorą pod uwagę takie kryteria jak: miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, stanowisko czy kondycja finansowa pracodawcy. Ostatnie doniesienia prasowe wskazują na to, że niektóre instytucje potrafią sprawdzać wnioskujących o kredyt nawet na popularnych portalach społecznościowych.

Banki starannie dobierają swoich kredytobiorców i często stawiają przed nimi wyśrubowane wymagania. Nie należy jednak zniechęcać się – jeśli jeden z banków wyda decyzję negatywną, inny może uznać nas za klienta docelowego. Ubiegając się o kredyt, niewątpliwie warto złożyć wniosek do kilku banków równolegle. Gdy nieco mniej pewnie czujemy się w tematyce finansowej, możemy rozważyć zgłoszenie się do doświadczonego doradcy kredytowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA