reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

Oferty banków, dotyczące kredytów, w świetle prawa stanowią propozycję zawarcia umowa kredytowej, na którą odpowiadają klienci, składając bankowi swoją ofertę. Na ogół dołącza się do niej stosowny wniosek. Bank odpowiada na tę kontrofertę albo decyzją o odmowie udzielenia kredytu albo przedstawieniem, w formie umowy, konkretnych warunków, na jakich zobowiązuje się przekazać pieniądze.

Niestety, nie ma żadnych zapisów prawnych, określających sytuacje, w jakich bank może odmówić udzielenia kredytu. Finansowanie zakupu nieruchomości jest inwestycją, która ma być dla banku względnie bezproblemowa. Powinna ona zapewnić zwrot pożyczonych pieniędzy. Decyzje podejmowane są swobodnie i to, czy dany klient spełnia stawiane warunki, określają wewnętrzne regulacje banku oraz wyszkoleni pracownicy. Na ogół odrzucenie wniosku o kredyt spowodowane jest zbyt dużym – w ocenie banku – ryzykiem, związanym z udzieleniem kredytu.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 prawa bankowego bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach, określonych w umowie. Zgodnie z tym artykułem kredytobiorca zobowiązany jest przedłożyć na żądanie banku stosowne dokumenty i informacje, które są niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Dowiedz się także: Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Niestety, największy problem potencjalnych kredytobiorców stanowi fakt, że banki same decydują o sposobie badania owej zdolności kredytowej. Samodzielnie określają również kryteria tej oceny. Biorąc pod uwagę analizę własnego ryzyka, związanego z udzielaniem kredytów, zasady i kryteria, dotyczące dokonywania oceny zdolności kredytowej wnioskującego o udzielenie kredytu banki określają w sposób indywidualny.

Instytucje finansowe nie zawsze chcą podawać informacje o tym, jakich kryteriów nie spełnia wnioskujący o kredyt. Jest to forma ochrony tzw. procedury scoringowej, czyli działania, które polega na punktowej ocenie ryzyka na podstawie danych o historii kredytowej klienta, uzyskanych w Biurze Informacji Kredytowej lub na określeniu adekwatności profilu klienta do grupy docelowej banku.

Polecamy serwis: Lokaty

Przy ocenie kredytobiorcy znaczenie mają nie tylko dochody. Choć oficjalnie banki nie przyznają tego, biorą pod uwagę takie kryteria jak: miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, stanowisko czy kondycja finansowa pracodawcy. Ostatnie doniesienia prasowe wskazują na to, że niektóre instytucje potrafią sprawdzać wnioskujących o kredyt nawet na popularnych portalach społecznościowych.

Banki starannie dobierają swoich kredytobiorców i często stawiają przed nimi wyśrubowane wymagania. Nie należy jednak zniechęcać się – jeśli jeden z banków wyda decyzję negatywną, inny może uznać nas za klienta docelowego. Ubiegając się o kredyt, niewątpliwie warto złożyć wniosek do kilku banków równolegle. Gdy nieco mniej pewnie czujemy się w tematyce finansowej, możemy rozważyć zgłoszenie się do doświadczonego doradcy kredytowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy bank samodzielnie opracowuje zasady badania zdolności kredytowej.
Każdy bank samodzielnie opracowuje zasady badania zdolności kredytowej.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama