REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance

REKLAMA

REKLAMA

Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

Oferty banków, dotyczące kredytów, w świetle prawa stanowią propozycję zawarcia umowa kredytowej, na którą odpowiadają klienci, składając bankowi swoją ofertę. Na ogół dołącza się do niej stosowny wniosek. Bank odpowiada na tę kontrofertę albo decyzją o odmowie udzielenia kredytu albo przedstawieniem, w formie umowy, konkretnych warunków, na jakich zobowiązuje się przekazać pieniądze.

REKLAMA

REKLAMA

Niestety, nie ma żadnych zapisów prawnych, określających sytuacje, w jakich bank może odmówić udzielenia kredytu. Finansowanie zakupu nieruchomości jest inwestycją, która ma być dla banku względnie bezproblemowa. Powinna ona zapewnić zwrot pożyczonych pieniędzy. Decyzje podejmowane są swobodnie i to, czy dany klient spełnia stawiane warunki, określają wewnętrzne regulacje banku oraz wyszkoleni pracownicy. Na ogół odrzucenie wniosku o kredyt spowodowane jest zbyt dużym – w ocenie banku – ryzykiem, związanym z udzieleniem kredytu.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 prawa bankowego bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach, określonych w umowie. Zgodnie z tym artykułem kredytobiorca zobowiązany jest przedłożyć na żądanie banku stosowne dokumenty i informacje, które są niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Dowiedz się także: Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Niestety, największy problem potencjalnych kredytobiorców stanowi fakt, że banki same decydują o sposobie badania owej zdolności kredytowej. Samodzielnie określają również kryteria tej oceny. Biorąc pod uwagę analizę własnego ryzyka, związanego z udzielaniem kredytów, zasady i kryteria, dotyczące dokonywania oceny zdolności kredytowej wnioskującego o udzielenie kredytu banki określają w sposób indywidualny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instytucje finansowe nie zawsze chcą podawać informacje o tym, jakich kryteriów nie spełnia wnioskujący o kredyt. Jest to forma ochrony tzw. procedury scoringowej, czyli działania, które polega na punktowej ocenie ryzyka na podstawie danych o historii kredytowej klienta, uzyskanych w Biurze Informacji Kredytowej lub na określeniu adekwatności profilu klienta do grupy docelowej banku.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Przy ocenie kredytobiorcy znaczenie mają nie tylko dochody. Choć oficjalnie banki nie przyznają tego, biorą pod uwagę takie kryteria jak: miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, stanowisko czy kondycja finansowa pracodawcy. Ostatnie doniesienia prasowe wskazują na to, że niektóre instytucje potrafią sprawdzać wnioskujących o kredyt nawet na popularnych portalach społecznościowych.

Banki starannie dobierają swoich kredytobiorców i często stawiają przed nimi wyśrubowane wymagania. Nie należy jednak zniechęcać się – jeśli jeden z banków wyda decyzję negatywną, inny może uznać nas za klienta docelowego. Ubiegając się o kredyt, niewątpliwie warto złożyć wniosek do kilku banków równolegle. Gdy nieco mniej pewnie czujemy się w tematyce finansowej, możemy rozważyć zgłoszenie się do doświadczonego doradcy kredytowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

    Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

    Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

    Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

    Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

    Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    REKLAMA

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    REKLAMA