REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piąta transza pakietu pomocowego dla Grecji

Piąta transza pożyczki dla Grecji wyniesie 3,3 mld euro z 12 mld euro.
Piąta transza pożyczki dla Grecji wyniesie 3,3 mld euro z 12 mld euro.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj pojawiły się spekulacje na temat tego, że Unia Europejska przygotowuje pakiet pomocowy dla Aten, które nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań finansowych. Jeżeli Grecja dostanie w przyszłym miesiącu zapomogę, uchroni to ją przed bankructwem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł wcześniej, że nie wypłaci piątej transzy pożyczki dla Grecji, jeśli UE nie zapewni temu państwu finansowania na 2012 rok.

Rozpoczęte prace nad projektem drugiego programu pożyczkowego w wysokości 65 mld euro oznaczają, że powoli realizuje się jedyny, realny scenariusz pomocy dla Grecji w obecnym otoczeniu rynkowym. Poprawę sytuacji wokół strefy euro najlepiej widać po notowaniach euro, które umocniło się względem dolara do najwyższego poziomu od trzech tygodni (1,4405), a wobec franka zyskało 0,8 proc. Dziś dodatkowym wsparciem dla unijnej waluty stał się artykuł w Wall Street Journal, według którego Niemcy są gotowe pójść na ustępstwa przy ustalaniu warunków pomocy dla Grecji i wycofać żądania o częściowe przeprofilowanie greckiego długu. Przychylność Niemiec dla nowego pakietu jest o tyle istotna, że ostatnio coraz głośniejszy sprzeciw dla wydawania kolejnych miliardów euro na rzecz europejskich bankrutów podnoszono w parlamentach niemieckim, holenderskim i fińskim. Nowy projekt pomocy dla Grecji, w którego skład wchodzą zabezpieczone pożyczki oraz pomoc i nadzór UE nad prywatyzacją, nie oznacza automatycznego przyznania wsparcia, jednak dla unijnej waluty powinien przynieść systematyczne wygaszanie negatywnej presji. Eurodolar, po przełamaniu istotnej strefy oporu w okolicach 1,4350-1,4366, ma szansę kontynuować wzrosty w kierunku 1,45.

REKLAMA

Przeczytaj również: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Lepsze nastroje w Europie powinny przełożyć się na poprawę sytuacji na rynku złotego. Ostatnie osłabienie polskiej waluty wynikało z reakcji na sytuację zewnętrzną, toteż stabilizacja nastrojów pozwoli złotemu na aprecjację do poziomów sprzed dwóch tygodni. Pierwsza, silna bariera dla pokonania na parze EUR/PLN to 3,95 i dopiero jej trwałe złamanie da szanse na mocniejszy spadek kursu w tym tygodniu. Złoty może zyskać więcej na parach crossowych względem dolara, franka i funta, w wyniku umocnienia euro wobec tych walut.

Polecamy serwis: Budżet domowy

We wtorkowym kalendarzu na pierwszy plan wysuwa się raport o dynamice polskiego PKB w pierwszym kwartale (prog. 4,4 proc. r/r). Dobry wynik może być wsparciem dla złotego podczas dzisiejszej sesji. Z Eurolandu ważne będą wstępne szacunki inflacji za maj, gdzie oczekuje się stabilizacji wskaźnika HICP na poziomie 2,8 proc. r/r. Wyższy odczyt będzie rodził spekulacje o szybszym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez ECB i przełoży się na umocnienie euro. Po południu z USA napłyną odczyty: indeks cen domów S&P Case-Schiller, Chicago PMI oraz wskaźnik zaufania konsumentów. Szczególnie dwa ostatnie będą istotne dla kształtowania się nastrojów rynkowych w drugiej części dnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

REKLAMA

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

REKLAMA