REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Vat 2011, Oferta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O ile dodatkowe inwestycje podnoszą ceny mieszkań u deweloperów?

Budując nowy blok lub dom, deweloperzy dbają nie tylko o budynek, ale zapewniają także drogi, kanalizację i przedszkola, o co z punktu widzenia prawa powinna dbać gmina. Zdaniem ekspertów od nieruchomości to może podnosić cenę przeciętnego, dwupokojowego mieszkania nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlaczego gminy ociągają się z realizację inwestycji nawet kilka lat?

Jak duże są dysproporcje między cenami najtańszych i najdroższych mieszkań?

Im wyższa jest przeciętna cena dwupokojowego mieszkania na danym rynku, tym większe różnice występują między wartością najtańszej i najdroższej nieruchomości z tego przedziału. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że najtańszy lokal można kupić za cenę trzykrotnie niższą od przeciętnej, a za najdroższy zapłacimy sześć razy więcej. Skąd tak duże dysproporcje?

Dlaczego Polacy wolą kupować używane mieszkania?

Dwóch potencjalnych nabywców na trzech od początku szuka używanych lokali i jest w stanie przeznaczyć na ich zakup o 88 tys. zł mniej niż na nową nieruchomość. Dlaczego jednocześnie jesteśmy skłonni zapłacić więcej za używane domy, a nie za nowe? Eksperci podkreślają, że tylko co dziesiąty klient chciałby kupić nowe mieszkanie.

Jak zawrzeć umowę w trybie oferty? - oferta złożona w postaci elektronicznej

Każdą umowę uznaje się za zawartą, gdy dwie lub więcej stron złożą zgodne oświadczenia woli, których celem jest wywołanie określonych skutków prawnych. Najbardziej powszechnymi trybami zawarcia umów są: oferta, negocjacje, aukcja oraz przetarg.

REKLAMA

Dlaczego osoby samozatrudnione mają wyższą zdolność kredytową?

Co zrobić, żeby dostać wyższy kredyt na mieszkanie? Otworzyć własną działalność gospodarczą. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że osoby samozatrudnione mogą zarobić „na czysto” nawet o jedną trzecią więcej niż pracownicy, posiadający umowę o pracę i dostać kredyt wyższy nawet o 70 proc.

Dlaczego warto szukać mieszkania w Internecie?

Coraz więcej osób zaczyna poszukiwanie mieszkania od przejrzenia ofert w Internecie. Eksperci z otoDom.pl przekonują, że serwisy z ogłoszeniami w sieci stały się głównym źródłem informacji na temat nieruchomości, wystawionych na sprzedaż lub do wynajęcia. Jak wirtualny rynek mieszkaniowy będzie wyglądać w przyszłości?

Dlaczego brokerzy wzbogacają swoje usługi o doradztwo finansowe?

Coraz więcej klientów brokerów mieszkaniowych decyduje się na doradztwo pośredników przy wyborze finansowania. Dlaczego firmy, pomagające przy zakupie i sprzedaży nieruchomości, czuwają również nad udzieleniem kredytu? Dowiedz się, w jaki sposób eksperci od nieruchomości łączą swoją podstawową działalność z doradztwem finansowym na przykładzie Home Broker.

Czy opłaca się zaciągnąć kredyt we frankach?

Kredyt walutowy jest najbardziej opłacalny wtedy, gdy obserwujemy wysoki kurs. Czy to oznacza, że warto właśnie teraz zadłużyć się we frankach? Eksperci są zdania, że notowania szwajcarskiej waluty mogą zmniejszyć się o ok. 14,5%, jeżeli uda nam się uporać z problemami finansowymi w strefie euro.

REKLAMA

Dlaczego w styczniu zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania?

W styczniu br. o 40% zwiększyła się liczba rozpoczętych budów lokali mieszkaniowych w porównaniu z początkiem roku 2010. Dlaczego jednak liczba wydanych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytkowania zmniejszyła się? Eksperci zrzucają mniejszą podaż mieszkań na karby pozostałości po kryzysie.

Jak zarobić na korzystaniu z konta w banku?

Bezpłatne prowadzenie rachunku stało się czymś powszechnym. Teraz banki znalazły lepszy sposób na przyciągnięcie nowych klientów. Czy wiesz, ile można zarobić na otworzeniu konta osobistego lub korzystaniu z codziennych usług finansowych? Dowiedz się, które oferty polecają eksperci.

Co jest najbardziej dochodowe: obligacje, wynajem mieszkania czy lokata w banku?

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, zmieniła się nieznacznie rentowność najmu. Dowiedz się, co w chwili obecnej jest najbardziej opłacalne: wynajęcie mieszkania, zakup obligacji czy otwarcie lokaty bankowej? Zdaniem ekspertów z Open Finance i portalu Domiporta.pl ostatnio rentowność wyniosła 4,11 proc., a zatem była wyższa o 0,03 pkt. proc., w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Jak dużych mieszkań potrzebują Polacy?

Przeszło połowa Polaków, kupujących mieszkanie, chciałaby nabyć dwupokojowy lokal o średniej powierzchni 47 m kw. Czy możemy znaleźć mieszkanie o odpowiednim dla siebie metrażu? Eksperci zbadali, na jakie ustępstwa muszą iść nabywcy nieruchomości mieszkaniowych.

Czy skorzystać z opieki medycznej oferowanej przez bank?

Istnieje sposób, aby zapewnić sobie prywatną opiekę lekarską. Czy wiesz, co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce Ci jej sfinansować? Zwróć się o pomoc do banku. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że instytucje finansowe oferują prywatne ubezpieczenie medyczne, aby przyciągnąć nowych klientów.

Czy opłaca się kupić za bezcen zabytkową nieruchomość?

Czy to możliwe, aby zespół pałacowo-parkowy kosztował 195 tys. zł? Kto chce sprzedać XIV-wieczny, gotycki kościół za 95 tys.? Eksperci podkreślają, że takie oferty pojawiają się na rynku nieruchomości zabytkowych. Oczywiście budynki w gorszym stanie są tańsze. Gdzie tkwi haczyk? W cenie remontu.

Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Z reguły pod koniec roku nie dochodzi do zbyt wielu transakcji kupna i sprzedaży mieszkań. Tym razem było jednak inaczej. Czy wiesz, ile wynosiła różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi? Poniżej znajdziesz analizę cen w wykonaniu ekspertów.

Dlaczego zmiany w kredytach walutowych uderzą w najbogatszych?

Nowelizacja rekomendacji S spowoduje obniżenie zdolności kredytowej dla kredytów walutowych o blisko jedną czwartą. Dlaczego najbardziej uderzy ona w zamożne osoby, których zarobki przewyższają średnią krajową? Zdaniem ekspertów największe straty poniosą mieszkańcy Katowic i Szczecina.

Nieodpłatne przekazywanie usług a VAT - porada

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o VAT i ustawy prawo o miarach, którego wejście w życie po raz kolejny odroczono o miesiąc (tym razem dniem wejścia w życie jest 1 kwietnia 2011 r.), zawarto wiele rozwiązań, które mogą stanowić istotną różnicę w stosunku do dotychczasowej praktyki. Jakie nowe rozwiązania czekają na podatników? Przeczytaj poradę eksperta.

Które firmy mogą bezpłatnie zmienić sprzedawcę energii?

Światowy kryzys zmusił przedsiębiorców do większych oszczędności. Jak pozyskać datkowe pieniądze bez konieczności rezygnacji z zakupów? Eksperci radzą zmienić dostawcę prądu. Sprawdź, czy Twoja firma może zrobić to bezpłatnie.

Kto pokryje różnicę w podatku VAT za mieszkania z umową przedwstępną z zeszłego roku?

Większość deweloperów chce obciążyć nabywców kosztami, związanymi z wprowadzeniem wyższych stawek VAT, ponieważ zezwala na to ustawa. Dlaczego w takim razie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa takie postępowanie za bezprawne? Dowiedz się, co eksperci myślą o podwyżce.

Które konto oszczędnościowe wybrać?

Konto z dzienną kapitalizacją odsetek gwarantuje, że oszczędzamy więcej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dziewięć spośród dziesięciu lokat opartych jest o ten system. Czy wiesz, które banki naliczają odsetki pod koniec każdego dnia? Dowiedz się, którą ofertę radzą wybrać specjaliści.

O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Znana jest już nowa oferta emisji obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów na luty 2011. Czy wiesz, które obligacje będą dla Ciebie najlepsze? Skorzystaj z zestawienia, przygotowanego przez ekspertów.

Który kredyt gotówkowy wybrać?

Banki oferują swoim klientom kredyty gotówkowe na preferencyjnych warunkach i upraszczają procedury, ale trwa również walka o nowych kredytobiorców. Czy wiesz, ile obecnie można zyskać, zaciągając kredyt? Żeby ułatwić Ci wybór, eksperci sprawdzili oferty promocyjne ze stycznia i przygotowali ranking najlepszych kredytów gotówkowych.

Jak sprawdzić kontrahenta w US?

Czy wiesz, że będąc podatnikiem podatku VAT masz możliwość sprawdzić swoich kontrahentów pod kątem wiarygodności? To prostsze niż mogłoby się wydawać.

Który kredyt hipoteczny wybrać?

Nie warto liczyć na to, że nieruchomości potanieją jeszcze bardziej. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy to już ostatni dzwonek, aby kupić własne lokum za rozsądną cenę? W sformułowaniu prawidłowej odpowiedzi pomoże analiza sytuacji, panującej na rynku kredytów hipotecznych. Poniżej znajdują się wskazówki, w którym banku będziemy mogli spłacać najniższe raty i w jakiej walucie zaciągnąć kredyt.

Po ilu miesiącach samozatrudnienia można dostać kredyt hipoteczny?

Banki traktują osoby samozatrudnione na podobnych zasadach co te, które mają podpisaną umowę o pracę. W niektórych przypadkach prywatni przedsiębiorcy mogą dostać kredyt na mieszkanie już po trzech miesiącach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W trzech instytucjach ich zdolność kredytowa przewyższa maksymalną wysokość kredytu, przysługującą pracownikom o tych samych dochodach.

31 stycznia ważnym terminem dla wielu podatników

Do końca stycznia 2011 roku wielu podatników musi zdążyć ze złożeniem deklaracji podatkowych. Ponadto tego dnia upływa termin rejestracji w urzędzie skarbowym umowy leasingu samochodu „z kratką” zawartej do końca 2010 roku.

Jakie są najnowsze promocje kredytów mieszkaniowych?

Wraz z początkiem 2011 r. zaczęliśmy zmagać się z nowymi problemami: wyższymi stawkami VAT, droższymi produktami na sklepowych półkach i rosnącymi cenami za benzynę. Dla kontrastu, od dłuższego czasu nie podlegają wahaniom ceny mieszkań, a banki mamią coraz bardziej kuszącymi ofertami kredytów. Warto zweryfikować ich atrakcyjność.

Do jakiego maksymalnego wieku i na jaki okres można uzyskać kredyt?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20 – 30 lub nawet więcej lat. Każdy bank prowadzi inną  politykę kredytową i posiada odmienne podejście do ryzyka, dlatego również w kwestii maksymalnego okresu kredytowania oraz maksymalnego wieku kredytobiorcy można zaobserwować znaczną różnorodność.

W którym banku najbardziej opłaca się założyć konto mikrofirmie?

Banki coraz bardziej zdecydowanie konkurują między sobą o klientów biznesowych. W starciu z kontami internetowymi, których założenie do niedawna było najbardziej opłacalne dla firm, coraz częściej wygrywają zwykłe rachunki z dostępem do internetu dla mikrofirm. W tej chwili małe przedsiębiorstwa mogą założyć konto na najkorzystniejszych warunkach w: ING Banku Śląskim, Volkswagen Banku Polskim, ex aequo Banku Pocztowym oraz w HSBC Banku Polskim.

Dlaczego 80 tys. osób ma dopłacić do kupowanego mieszkania?

Przez podniesienie podatku VAT nawet 80 tys. osób może stanąć przed koniecznością dopłaty do mieszkania, nabywanego na rynku pierwotnym. W najbardziej skrajnych przypadkach trzeba będzie dołożyć do nieruchomości ponad ćwierć miliona złotych. Pomocne może okazać się zwiększenie kwoty zaciągniętego kredytu, ale to pociąga za sobą dodatkowe formalności i opłaty w banku.

Jakie produkty bankowe zostały stworzone specjalnie dla seniorów?

Banki zachęcają klientów do zakładania konta i proponują rozmaite produkty dla wybranych grup. Rzadko zabiegają o osoby starsze. Zaledwie pięć instytucji posiada w swojej ofercie konta, przygotowane specjalnie z myślą o seniorach.

Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

W grudniu spółdzielnie i deweloperzy prężnie wzięli się za nowe budowy. W 2010 roku ich dynamika zwiększyła się o ponad 42%. W zeszłym miesiącu pośrednicy uzyskali również o 21% więcej pozwoleń na budowę niż w grudniu 2009 roku. Niestety, do użytkowania oddali o 15% mniej mieszkań.

Jak bardzo popularne są karty zbliżeniowe?

Eksperci policzyli, że Polacy posiadają ok. 2,35 mln kart zbliżeniowych. Zaledwie 2,5 proc. z nich stanowią karty kredytowe. Ile banków komercyjnych udostępnia płatności w technologii bezstykowej?

Czy szkolenia BHP są od 1 stycznia 2011 r. zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Dlaczego realne ceny mieszkań idą w dół?

W styczniu po raz pierwszy od pół roku wzrósł poziom optymizmu na rynku nieruchomości. Obecnie 66% doradców spodziewa się wzrostu cen w perspektywie 12 miesięcy. Uwzględniając jednak inflację, możemy mówić o przecenie w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie. Pretendentem do wzrostów pozostają Katowice.

Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

W grudniu 2010 największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 951 659 sztuk. Większy popyt, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano w przypadku obligacji dziesięcioletnich – 279 929 sztuk tych papierów Skarbu Państwa trafiło w ręce indywidualnych inwestorów.

Ile można zarobić z funduszami private equity?

Fundusze private equity mogą przynieść bardzo duże zyski, mimo że są to fundusze aktywów niepublicznych. Działają one w niedalekim sąsiedztwie rynku giełdowego.

O ile zmniejszyły się marże kredytów hipotecznych?

Nadal rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe. Banki obniżyły marżę, dzięki czemu jej średnia wartość spadła do 1,69 proc., a w euro – do 2,5 proc. Co więcej, ceny kredytów nadal idą w dół.

Czy opłaca się korzystać ze złotej karty kredytowej?

Banki kuszą klientów ekskluzywnymi, złotymi kartami kredytowymi. Czy korzyści z ich posiadania rzeczywiście są tak duże, jak nam się wydaje? Dzięki złotej karcie można otrzymać wyższy limit dostępnych środków, szerszy pakiet ubezpieczeń i różnego rodzaju zniżki. Eksperci przypominają, że to wszystko kosztuje.

Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Zamiana trzypokojowego mieszkania w dużym mieście na dwa mniejsze to kosztowny interes. Trzeba do niego dopłacić średnio 130 tys. zł, chyba że wybierzemy lokal o niższym standardzie lub w gorszej lokalizacji. Odpowiednie wyrzeczenia mogą pozwolić zaoszczędzić nawet 340 tys. zł.

Jakich mieszkań i domów Polacy najczęściej szukają w Internecie?

Polacy coraz chętniej decydują się na szukanie mieszkania w sieci. Do takich wniosków skłania większy ruch na stronach internetowych z ogłoszeniami, poświęconymi nieruchomościom. W centrum zainteresowań internautów znajdują się dwu- i trzypokojowe mieszkania, których cena nie przekracza 250 tys. zł. Najmniej pieniędzy wydamy na tego typu lokale w Łodzi i Bydgoszczy.

Jak rynek nieruchomości wygląda z perspektywy pośredników?

Z ankiety, przeprowadzonej wśród 110 agentów nieruchomości, wyłania się obraz roku 2010 na rynku kupna i sprzedaży. 43% badanych podsumowało go jako dobry lub bardzo dobry. Na początku roku 2010 tylko 31% ankietowanych było zadowolonych ze swoich osiągnięć w roku poprzednim. Ubyło 14% pośredników, narzekających na miniony rok na rynku nieruchomości.

Jak dużo można zaoszczędzić dzięki zakupowi działki zimą?

Lubimy wiedzieć dokładnie, co kupujemy. Ponieważ zimą trudniej jest dostrzec wiele detali, związanych z nieruchomością, popyt spada, a sprzedawcy są bardziej skorzy do negocjacji. Można wytargować przeszło 20% ceny.

Ile mieszkań można kupić za pieniądze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Do końca niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zgromadziła 37 milionów złotych. Tegoroczna akcja może przynieść przeszło 44 miliony złotych. Kwota zebrana w ciągu jednego dnia spokojnie wystarczy na zakup nawet kilkunastu bloków mieszkalnych w dużym mieście, łącznie ponad 200 mieszkań, lub wynajęcie dwupokojowego mieszkania w stolicy na ponad 2000 lat.

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

Jakich zmian na rynku mieszkaniowym należy się spodziewać w porównaniu z rokiem 2010?

Ustawa o podatku VAT a PKWiU 2008

Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach internetowych obszerne podsumowanie dotyczące najważniejszych zmian dokonanych nowelizacjami do ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktami wykonawczymi do tej ustawy. Obok wprowadzenia nowych stawek podatku (5%, 8%, 23%) od 1 stycznia 2011 r., jednym z równie istotnych zagadnień jest dostosowanie przepisów wykorzystujących odwołania do klasyfikacji statystycznej do klasyfikacji PKWiU 2008.

W których krajach Europy jest najwięcej blokowisk?

48% Polaków i 43% Europejczyków mieszka w blokach. W Europie jest cztery razy więcej budynków szeregowych i „bliźniaków” niż w Polsce. W polskich miastach na cztery mieszkania przypada tylko jeden dom jednorodzinny. W Unii – trzykrotnie więcej, ale już na Słowacji – dwukrotnie mniej.

Jaką formę prawną wybrać dla umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania?

Kupując mieszkanie, często stajemy przed dylematem, czy umowę przedwstępną podpisać w formie zwykłej umowy cywilno-prawnej czy też w bardziej sformalizowanej formie aktu notarialnego.

Jakie będą ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2011?

W 2011 r. możemy spodziewać się nieznacznych obniżek średnich cen mieszkań, które były już wcześniej użytkowane. Wykluczenie rynku wtórnego z programu „Rodzina na swoim” powinno spowodować ograniczenie popytu w tym segmencie mieszkaniowym, co może rzutować na spadek cen.

REKLAMA