reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakie będą ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2011?

Jakie będą ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2011?

W 2011 r. możemy spodziewać się nieznacznych obniżek średnich cen mieszkań, które były już wcześniej użytkowane. Wykluczenie rynku wtórnego z programu „Rodzina na swoim” powinno spowodować ograniczenie popytu w tym segmencie mieszkaniowym, co może rzutować na spadek cen.

Jednak dane z 2010, szczególnie zaś zupełnie odmienny kierunek zmian cen w takich miastach jak Białystok i Olsztyn czy Łódź i Szczecin wskazują na to, iż możemy spodziewać się różnorodnych scenariuszy, w zależności od lokalnych uwarunkowań. Ilość potencjalnych nabywców może dodatkowo zmniejszyć się przez utrudniony dostęp do kredytów walutowych, co również spowoduje cięcie cen.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W stolicy średnia cena ofertowa w grudniu 2010 wynosi 8500 zł i jest o 2,8% wyższa niż w grudniu 2009. Średnia miesięczna zmiana w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi +0,27 punktu procentowego. Odnotowany w skali roku wzrost średniej ceny ofertowej nastąpił przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim, ale jesień przyniosła spadki. Biorąc pod uwagę dane historyczne, zmiany w dostępie do kredytów, które nastąpią w najbliższych miesiącach oraz dużą podaż na warszawskim rynku nieruchomości, w najbliższym półroczu możemy spodziewać się spadku cen rzędu 4,7–5%.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Wrocław zakończył rok 2010 ze średnią ceną na poziomie 6740 zł za metr kwadratowy oraz z najwyższym wśród analizowanych miast, 7% wzrostem cen średnich. Także w przypadku Wrocławia w ciągu roku miały miejsce znaczne wahania cen. W marcu, lipcu, sierpniu i listopadzie odnotowane zostały zauważalne obniżki. Prawdopodobna prognoza na najbliższe 6 miesięcy to spadek średnich cen do 5%.

Dowiedz się także: Dlaczego coraz łatwiej jest o kredyt hipoteczny?


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W Krakowie w skali roku średnia cena wzrosła o 3%, ale w ciągu ostatnich 3 miesięcy mieliśmy do czynienia ze spadkami. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe miesiące w Krakowie przewiduje nieznaczny spadek cen średnich w najbliższym półroczu, rzędu 2,6%.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W Poznaniu ceny należą do najbardziej stabilnych, w porównaniu z pozostałymi miastami. W ciągu 2010 roku wzrosły o 1,6%, przy czym dominowały miesiące z tendencją wzrostową. Takiego rozwoju sytuacji można spodziewać się również w najbliższych miesiącach. Prognoza dla Poznania wynosi +4% w ciągu pół roku.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W ostatnim roku średnia cena w Gdańsku wzrosła tylko o 1,1%, jednak w ciągu ostatnich miesięcy dominowały obniżki, stąd prognoza na najbliższe pół roku przewiduje nieznaczny spadek, rzędu 0,7%.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2011 r. mieszkania na rynku wtórnym potanieją.
W 2011 r. mieszkania na rynku wtórnym potanieją.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama