| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakie będą ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2011?

Jakie będą ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2011?

W 2011 r. możemy spodziewać się nieznacznych obniżek średnich cen mieszkań, które były już wcześniej użytkowane. Wykluczenie rynku wtórnego z programu „Rodzina na swoim” powinno spowodować ograniczenie popytu w tym segmencie mieszkaniowym, co może rzutować na spadek cen.

Jednak dane z 2010, szczególnie zaś zupełnie odmienny kierunek zmian cen w takich miastach jak Białystok i Olsztyn czy Łódź i Szczecin wskazują na to, iż możemy spodziewać się różnorodnych scenariuszy, w zależności od lokalnych uwarunkowań. Ilość potencjalnych nabywców może dodatkowo zmniejszyć się przez utrudniony dostęp do kredytów walutowych, co również spowoduje cięcie cen.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W stolicy średnia cena ofertowa w grudniu 2010 wynosi 8500 zł i jest o 2,8% wyższa niż w grudniu 2009. Średnia miesięczna zmiana w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi +0,27 punktu procentowego. Odnotowany w skali roku wzrost średniej ceny ofertowej nastąpił przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim, ale jesień przyniosła spadki. Biorąc pod uwagę dane historyczne, zmiany w dostępie do kredytów, które nastąpią w najbliższych miesiącach oraz dużą podaż na warszawskim rynku nieruchomości, w najbliższym półroczu możemy spodziewać się spadku cen rzędu 4,7–5%.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Wrocław zakończył rok 2010 ze średnią ceną na poziomie 6740 zł za metr kwadratowy oraz z najwyższym wśród analizowanych miast, 7% wzrostem cen średnich. Także w przypadku Wrocławia w ciągu roku miały miejsce znaczne wahania cen. W marcu, lipcu, sierpniu i listopadzie odnotowane zostały zauważalne obniżki. Prawdopodobna prognoza na najbliższe 6 miesięcy to spadek średnich cen do 5%.

Dowiedz się także: Dlaczego coraz łatwiej jest o kredyt hipoteczny?


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W Krakowie w skali roku średnia cena wzrosła o 3%, ale w ciągu ostatnich 3 miesięcy mieliśmy do czynienia ze spadkami. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe miesiące w Krakowie przewiduje nieznaczny spadek cen średnich w najbliższym półroczu, rzędu 2,6%.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W Poznaniu ceny należą do najbardziej stabilnych, w porównaniu z pozostałymi miastami. W ciągu 2010 roku wzrosły o 1,6%, przy czym dominowały miesiące z tendencją wzrostową. Takiego rozwoju sytuacji można spodziewać się również w najbliższych miesiącach. Prognoza dla Poznania wynosi +4% w ciągu pół roku.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W ostatnim roku średnia cena w Gdańsku wzrosła tylko o 1,1%, jednak w ciągu ostatnich miesięcy dominowały obniżki, stąd prognoza na najbliższe pół roku przewiduje nieznaczny spadek, rzędu 0,7%.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »