reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego opłaca się przekształcić prawo do użytkowania gruntu we własność?

Dlaczego opłaca się przekształcić prawo do użytkowania gruntu we własność?

Od nowego roku użytkownicy wieczyści będą musieli zapłacić nawet 2400% za użytkowany grunt. Przed podwyżkami można bronić się, zgłaszając sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Innym sposobem na uniknięcie tak wysokich opłat jest przekształcenie prawa do użytkowania gruntu we własność. Osoby, które zdecydują się na taki krok w ciągu najbliższego półrocza, mogą zaoszczędzić nawet 90% przyszłych opłat. Przykładowo, w przypadku gruntu o wartości 300 tys. w kieszeni może zostać przeszło 150 tys. zł.

W kolejnym roku wielu użytkowników wieczystych będzie musiało odprowadzać znacznie wyższe opłaty z tytułu użytkowania gruntu. Zgodnie z ustaleniami Home Broker, normą są podwyżki rzędu 50–150%. Doskwierają one tym bardziej, że najczęściej dokonywane są co 3–4 lata. Natomiast w przypadku rzadszych aktualizacji możemy spodziewać się horrendalnych opłat, zwiększonych nawet o tysiąc procent.

Dowiedz się także: Kto zapłaci najwięcej za ogrzewanie w zimie?

Opóźnienia w procedurach administracyjnych mogą potęgować poczucie niesprawiedliwości. Z ich powodu sąsiedzi obciążani są odmiennymi opłatami za użytkowanie wieczyste. – Właściciel dwupokojowego mieszkania na ulicy Włościańskiej, na warszawskim Żoliborzu, musi płacić za użytkowanie wieczyste ponad 100 zł miesięcznie, podczas gdy na sąsiedniej ulicy za podobne mieszkanie taka opłata jest należna za 12 miesięcy – podkreśla Anna Rećko, doradca Home Broker z Warszawy.

Jak duże mogą być podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste? – W przypadku mieszkania o powierzchni 28 m kw. na warszawskim Śródmieściu roczna opłata za użytkowanie wieczyste wzrosła ze 120 zł rocznie do 900 zł, czyli o 650% – zauważa Grzegorz Chojnacki, doradca Home Broker z Warszawy. Nie jest to jednak górna granica możliwych podwyżek. – Na poznańskim osiedlu Zygmunta Starego gmina wypowiedziała dotychczasowe opłaty i zaproponowała nowe o 1100% wyższe, natomiast przy ulicy Ratajczaka podwyżka sięgnęła 2400% – wskazuje Rafał Stenclik, doradca Home Broker z Poznania. Takie podwyżki powodują, że Samorządowe Kolegia Odwoławcze są zasypywane lawiną wniosków o uznanie, że nowy poziom opłat jest nieuzasadniony. Warto taką procedurę wszcząć, ponieważ jest ona w pełni bezpłatna. Użytkownik wieczysty musi jedynie złożyć dwa egzemplarze wniosków w terminie 30 dni od doręczenia wypowiedzenia. Teoretycznie podwyżki są rezultatem wzrostu wartości gruntu, przekazanego w użytkowanie wieczyste. Tym bardziej warto rozważyć przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Co zrobić, gdy uznamy, że podwyżka opłaty jest nieadekwatna do zmian wartości, gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste? W każdym wypadku możliwe jest zakwestionowanie zaproponowanej podwyżki. Otrzymane od gminy pismo jest bowiem tylko propozycją nowej opłaty. Użytkownik wieczysty, w odpowiedzi na pismo, powinien w przeciągu 30 dni od doręczenia wypowiedzenia, złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego dwa egzemplarze wniosków o ustalenie, że wzrost opłaty jest nieuzasadniony.

Warto pamiętać, że:
1. Wniosek musi zawierać uzasadnienie, wskazujące błędy i niedociągnięcia wyceny, sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Z dokumentem tym można zapoznać się na przykład w Urzędzie Gminy,
2. SKO nie pobiera opłaty za złożenie wniosku,
3. Złożenie wniosku do SKO powoduje, że użytkownik wnosi opłatę w dotychczasowej wysokości,
4. Oczekiwanie na rozprawę może trwać nawet kilkanaście miesięcy,
5. W przypadku rozstrzygnięcia sprawy przez SKO na niekorzyść użytkownika wieczystego, ten ostatni musi wnieść zaległą opłatę,
6. Gmina ma obowiązek udowodnić, że wzrost opłaty jest uzasadniony,
7. Użytkownik wieczysty może na swój koszt zamówić kontr-wycenę, która wzmocni siłę jego argumentów przed SKO,
8. Kolegium powinno dążyć do polubownego załatwienia sprawy w drodze ugody. W praktyce podczas rozprawy często udaje się tzw. „krakowskim targiem” wynegocjować korzystne warunki użytkowania gruntu. Nowa opłata ustalana jest więc jako średnia, liczona z uwzględnieniem propozycji właściciela i użytkownika wieczystego.
9. Od orzeczenia SKO można odwołać się w terminie 14 dni. Powoduje to, że sprawa trafia do sądu. W tym momencie pojawiają się już koszty sądowe, zaś na rozpatrzenie sprawy należy czekać przynajmniej kolejny rok.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama