| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego w styczniu zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania?

Dlaczego w styczniu zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania?

W styczniu br. o 40% zwiększyła się liczba rozpoczętych budów lokali mieszkaniowych w porównaniu z początkiem roku 2010. Dlaczego jednak liczba wydanych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytkowania zmniejszyła się? Eksperci zrzucają mniejszą podaż mieszkań na karby pozostałości po kryzysie.

Budownictwo mieszkaniowe w styczniu br., w porównaniu do początku 2010 roku, odznaczało się skokowym wzrostem liczby rozpoczynanych budów. Negatywne dynamiki zanotowano natomiast w obszarze wydanych pozwoleń na budowę i liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Między styczniem br. i pierwszym miesiącem 2010 r. o 27,2% spadła bowiem liczba mieszkań oddanych do użytkowania, zaś o 9,2% - liczba wydanych pozwoleń. Zanotowano natomiast wzrost na poziomie 40,4% wśród mieszkań, których budowę rozpoczęto. Porównując styczniowe dane o budownictwie mieszkaniowym do wyników prezentowanych miesiąc wcześniej, należy zauważyć blisko 30% spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania, rozpoczynanych budów oraz wydawanych pozwoleń. Jest to wynik działania czynników sezonowych.

Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków liczba rozpoczynanych budów w styczniu zanotowała dynamiczny wzrost o 40,4% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 6,2 tys. lokali. Największą dynamiką względem pierwszego miesiąca zeszłego roku charakteryzowały się wyniki działalności deweloperów oraz budownictwa komunalnego, zakładowego i społecznego czynszowego. Należy jednak zauważyć, że tylko ten pierwszy gracz ma znaczący wpływ na rynek. Deweloperzy rozpoczęli więc w styczniu budowy o 54% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 3213 lokali. Poszerza to i tak już rekordową podaż nowych mieszkań na rynku. Dla nabywców oznacza to większą konkurencję ze strony deweloperów o ich serca i portfele. Wzmaga się jednak obawa przed nadpodażą, która w najgorszym wypadku mogłaby doprowadzić do upadłości firm o najbardziej niestabilnej sytuacji finansowej.

Porównując styczniowy wynik do grudniowego, należy zauważyć wynoszący 10,7% wzrost liczby budów, rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych. W przypadku deweloperów widać natomiast spadek w tym zakresie o 36,7%. Należy pamiętać, że jest to w pełni uzasadnione sezonowością na rynku mieszkaniowym. W ostatnich pięciu latach liczba budów rozpoczynanych w styczniu była zawsze niższa od grudniowej. Tym bardziej mogą cieszyć wyniki budownictwa indywidualnego, które nie poddały się sezonowości.

Dowiedz się także: Jaka sytuacja panuje na rynku budownictwa mieszkaniowego?

W styczniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 9,2% mniejsza niż rok wcześniej, natomiast wśród deweloperów spadek był mniejszy i osiągnął poziom 7,8%. W sumie wydane zostały pozwolenia na wybudowanie 9,6 tys. lokali.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK