REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Luty był przełomowy dla GPW

Chińska polityka, zmierzająca do schłodzenia sytuacji na rynku nieruchomości, przynosi powoli wymierne efekty.
Chińska polityka, zmierzająca do schłodzenia sytuacji na rynku nieruchomości, przynosi powoli wymierne efekty.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

WIG rozpoczął marzec na od zwyżki, sięgającej 0,5%, dzięki czemu już udało mu się zredukować straty z niefortunnego lutego do 0,2%. W zeszłym miesiącu najlepiej radziły sobie spółki z branży chemicznej, przynosząc ponad 5% zysków i zawyżając tegoroczny wzrost do 30%. Najgorzej wypadło budownictwo.

REKLAMA

Na tych spółkach można było stracić 3,6%, a w tym roku zniżki w tym sektorze sięgają 8%. W ubiegłym miesiącu straty odrabiali natomiast deweloperzy, którzy zyskali niecałe 3%, ale w skali tego roku są nadal blisko 7% pod kreską. Na postrzeganiu przedsiębiorstw budowlanych cieniem kładą się obawy o ich marże. W przypadku deweloperów inwestorzy dopatrują się zagrożeń głównie w rosnącej konkurencji i ograniczonym popycie. W lutym ponowne najlepiej prezentowały się małe spółki – sWIG80 zyskał 1,6% – duże wykazywały się na ich tle słabością, a ich kursy poszły symbolicznie w dół.

REKLAMA

Lutowe wydarzenia na naszym parkiecie dość mocno spolaryzowały oczekiwania inwestorów na przyszłość. Duża część finansistów widzi w nich wstęp do głębszej korekty, ale argumenty za takim scenariusze mają przede wszystkim globalny charakter. Wspomniana grupa sądzi, że osłabienie koniunktury na świecie przybierze trwalszy charakter, co w końcu wpłynie na kondycję naszego parkietu. Druga część inwestorów w silnym zachowaniu naszego parkietu w lutym upatruje szansy na ustanowienie nowego szczytu z chwilą, gdy na świecie nastroje znów zaczną się poprawiać. Ostatnia lutowa sesja wsparła drugi z tych scenariuszy.

Dowiedz się także: Dlaczego Polacy wolą kupować używane mieszkania?

Ostatnia sesja na warszawskim parkiecie w lutym była udana, co pozwala przypuszczać, że jak tylko poprawią się nastroje na świecie, na GPW zostaną ustanowione kolejne szczyty.

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne dane o cenach domów w Wielkiej Brytanii w lutym wskazują na nieoczekiwany wzrost. Z danych Nationwide, największego pożyczkodawcy hipotecznego na Wyspach, wynika, że w porównaniu ze styczniem nastąpił wzrost o 0,3%, do 161,18 tys. funtów. W skali roku zniżka wyniosła 0,1%. Do dobrego wyniku przyczyniła się mała podaż na rynku. Wcześniej na poprawę sytuacji na brytyjskim rynku mieszkaniowym wskazywała zwyżka cen ofertowych, która nastąpiła w oczekiwaniu na sezonową poprawę sytuacji.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Rynek nieruchomości w Chinach

W Chinach natomiast ceny domów w lutym podniosły się o 0,5% w skali miesiąca, co było najniższym wzrostem od sierpnia ubiegłego roku. Ceny zwyżkowały w 80 ze 100 miast, które analizuje SouFun, największy serwis internetowy o nieruchomościach. Średnia cena metra kwadratowego wzrosła do 1322 USD. Lutowa zmiana cen w Chinach pokazuje, że wysiłki władz, by schłodzić rynek nieruchomości, przynoszą powoli efekty.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA