reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak duże są dysproporcje między cenami najtańszych i najdroższych mieszkań?

Jak duże są dysproporcje między cenami najtańszych i najdroższych mieszkań?

Im wyższa jest przeciętna cena dwupokojowego mieszkania na danym rynku, tym większe różnice występują między wartością najtańszej i najdroższej nieruchomości z tego przedziału. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że najtańszy lokal można kupić za cenę trzykrotnie niższą od przeciętnej, a za najdroższy zapłacimy sześć razy więcej. Skąd tak duże dysproporcje?

Przeciętny nabywca w jednym z największych polskich miast chce kupić dwupokojowe mieszkanie. Ma na ten cel blisko 380 tys. zł w Warszawie, około 300 tys. zł w Krakowie i Wrocławiu oraz ponad 260 tys. zł w Poznaniu. Średnie ceny ofertowe mieszkań w tych miastach są jednak o blisko jedną trzecią wyższe. Nie oznacza to wcale, że nie można znaleźć wymarzonego „M” z zakładanym przez nabywców budżetem. Trzeba bowiem pamiętać, że w gronie lokali wystawionych na sprzedaż znajdują się też takie o zawyżonej, nierynkowej cenie oraz drogie apartamenty, które znacznie dłużej pozostają w ofercie niż bardziej płynne nieruchomości z segmentu popularnego. Oba te czynniki powodują, że rośnie różnica między średnią ceną ofertową i transakcyjną. Jak duże rozwarstwienie cenowe charakteryzuje rynek nieruchomości w największych miastach w Polsce? Pod uwagę zostały wzięte najbardziej popularne lokale dwupokojowe, dostępne w danym momencie w ofercie sprzedaży Home Broker.

W największych miastach najtańsze oferty mieszkań wystawione są do sprzedaży za blisko 2,5-krotnie mniej niż przeciętne. Największa dysproporcja charakteryzuje Warszawę i Katowice. W stolicy możliwe jest kupienie dwupokojowego mieszkania już za 148 tys. zł, a w Katowicach wystarczy 80 tys. zł. Dla kontrastu, przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest w tych miastach wystawione do sprzedaży za odpowiednio 494 tys. zł i 248 tys. zł. Najmniejsza różnica pomiędzy ceną średnią i minimalną występuje w Gdyni i Poznaniu. W stolicy województwa wielkopolskiego możliwe jest kupienie dwupokojowego mieszkania już za 199 tys. zł, a w Gdyni wystarczy 175 tys. zł. Dla porównania, przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest wystawione do sprzedaży w tych miastach odpowiednio za 361 tys. zł i 322 tys. zł.

Po drugiej stronie barykady znajdują się mieszkania o najwyższym standardzie. W największych miastach są one blisko 3,5-krotnie droższe niż wynosi średnia cena ofertowa lokalu dwupokojowego. Największa dysproporcja charakteryzuje Kraków i Poznań. W stolicy województwa małopolskiego najdroższy, dwupokojowy apartament został wyceniony na 2,4 mln zł, a w Poznaniu na 1,9 mln zł. Jednocześnie przeciętne mieszkania dwupokojowe w tych miastach wystawione zostały do sprzedaży za odpowiednio 413 tys. zł i 361 tys. zł. Najmniejsza różnica pomiędzy średnią i maksymalną ceną występuje w Bydgoszczy i Szczecinie. W stolicy województwa zachodniopomorskiego wartość najdroższego mieszkania dwupokojowego jest szacowana na 466 tys. zł, a w Bydgoszczy – na 389 tys. zł. Tymczasem przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest w tych miastach wystawione do sprzedaży odpowiednio za 265 tys. zł i 224 tys. zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dwupokojowe mieszkanie o najwyższym standardzie może być warte tyle samo co szesnaście najtańszych lokali o takiej samej liczbie pokoi.
Dwupokojowe mieszkanie o najwyższym standardzie może być warte tyle samo co szesnaście najtańszych lokali o takiej samej liczbie pokoi.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama