reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Czy opłaca się zaciągnąć kredyt we frankach?

Czy opłaca się zaciągnąć kredyt we frankach?

Kredyt walutowy jest najbardziej opłacalny wtedy, gdy obserwujemy wysoki kurs. Czy to oznacza, że warto właśnie teraz zadłużyć się we frankach? Eksperci są zdania, że notowania szwajcarskiej waluty mogą zmniejszyć się o ok. 14,5%, jeżeli uda nam się uporać z problemami finansowymi w strefie euro.

Jedną z konsekwencji kryzysu finansowego na polskim rynku było całkowite odwrócenie struktury walutowej kredytów hipotecznych. Do III kwartału 2008 r. większość, bo ok. 78% nowo udzielanych kredytów hipotecznych, stanowiły kredyty we frankach. Jednak istotne ograniczenie dostępu do nich oraz osłabienie złotego spowodowały wyraźny spadek ich sprzedaży. Obecnie udziela ich zaledwie osiem banków, z czego tylko cztery biorą pod uwagę kredytobiorców, którzy posiadają niski wkład własny – poniżej 10%. Udział kredytów w CHF spadł do zaledwie 5,4% w III kw. 2010 r. Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu walutowego, obecnie najczęściej wybieramy euro. W tej walucie uruchamianych jest 22% kredytów hipotecznych.

Za kredytami w euro przemawiają niższe niż we frankach marże, większa dostępność, przyszłe wejście do strefy euro oraz oczekiwania w zakresie umocnienia się złotego. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli ktoś liczy na korzyści, wynikające z różnic kursowych, to większe perspektywy dają kredyty we frankach. Szwajcarska waluta jest bowiem traktowana jako tzw. bezpieczna przystań, w której inwestorzy lokują swoje aktywa w sytuacjach kryzysowych. Obecnie mamy do czynienia właściwe z tym zjawiskiem. W rezultacie kurs franka w stosunku do euro szybko wzrósł. Widać to wyraźnie na poniższym wykresie. Do kwietnia 2010 r. kurs oscylował w widełkach od 0,6 do 0,7 franka za euro. Później nastąpił wspomniany wzrost, który zatrzymał się na poziomie 0,8, czyli ustanowił historyczne maksimum od czasu powstania euro. 


Problemy państw peryferyjnych strefy euro najprawdopodobniej w końcu zostaną rozwiązane. Jeśli sytuacja wróci do normy, kurs szwajcarskiej waluty powinien powrócić do swojego kanału, czyli spaść poniżej 0,7 franka za euro. Obecnie relacja tych walut kształtuje się na poziomie 0,76, co oznacza, że możliwy spadek notowań wyniesie przynajmniej 7,9%. Powrót do normalności powinien jednak sprowadzić kurs jeszcze niżej, w okolice środka kanału, czyli do poziomu ok. 0,65. W tym przypadku spadek kursu wyniósłby aż 14,5%.

Dowiedz się także: Jak dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne w Europie?

Relacja CHF/EUR ma oczywiście istotny wpływ na kurs szwajcarskiej waluty w Polsce. Kurs franka do złotego jest bowiem wypadkową dwóch czynników – relacji frank/euro i euro/złoty. Spadek CHF/EUR, przy założeniu utrzymania kursu EUR/PLN, wywoła analogiczną zniżkę notowań pary CHF/PLN.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Autor:

CFA, Expander

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Popularne mierniki parytetu siły nabywczej wskazują na przewartościowanie franka.
Popularne mierniki parytetu siły nabywczej wskazują na przewartościowanie franka.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama