REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki kapitałowe, Wskaźniki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Giełda odporna na dobre publikacje

Pod względem dynamiki piątkowa, poniedziałkowa i wtorkowa sesja były do siebie podobne. Większe zmiany spotkały tylko WIG20, który stracił na otwarciu kilkanaście punktów. Indeks ten nie ucierpiał za bardzo z tego powodu.

Dzień na parkiecie powinien zacząć się spokojnie

Prawdopodobnie początek dzisiejszej sesji niewiele będzie różnił się od przebiegu wczorajszego dnia. Indeksy nie powinny ulec znacznym zmianom. Dopiero po publikacji danych na temat liczby zasiłków dla bezrobotnych w USA można spodziewać się ożywienia na giełdzie. Z pewnością niektórzy przejmują się również groźbą podwyżki stóp procentowych w Chinach.

Niewielki ruch na GPW

Dzisiejszy dzień na warszawskim parkiecie upłynął spokojnie. Do końca dnia indeksy znajdowały się pod kreską. Dopiero wówczas WIG20 odrobił straty, zaś obraz rynku uległ zmianie.

Dlaczego sektor usług jest tak bardzo obiecujący?

Ubiegły tydzień rozpoczął się od kontynuacji spadków, które po raz pierwszy miały miejsce w połowie zeszłego miesiąca. Później nastroje inwestorów poprawiły się dzięki publikacjom wskaźnika PMI dla Chin, Polski i państw strefy euro.

REKLAMA

Wzrost gospodarczy w Polsce vs. dług publiczny

Produkt Krajowy Brutto w Polsce w III kw. przerósł najśmielsze oczekiwania ekonomistów. Wzrósł aż o 4,2% r/r. jak podaje raport Komisji Europejskiej, wchodzimy w fazę dynamicznego rozwoju, co uwidoczni się w ciągu najbliższych lat.

Co warto wiedzieć o spółce kapitałowej w organizacji

Spółka kapitałowa w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) lub z chwilą objęcia wszystkich akcji (tzw. zawiązania spółki akcyjnej). Byt prawny spółki w organizacji kończy wpis do rejestru.

Komentarz po sesji giełdowej - 05.10.2010r.

Po wczorajszym wyskoku WIG20 w końcówce notowań ponad poziom kwietniowych maksimów dziś najważniejszą kwestią było o ile uda się poprawić ten rekord i czy towarzyszyć będzie temu pozytywna atmosfera na zachodnich parkietach.

Stosunki zależności, dominacji i powiązania między spółkami, czyli wszystko co o nich warto wiedzieć

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie mogą pozostawać ze sobą w rozmaitych powiązaniach. Prawo precyzuje jak mogą wyglądać schematy powiązań pomiędzy spółkami handlowymi, podając w tym względzie obszerną definicję. Jednym z rodzajów powiązań jest pozostawanie spółek w stosunkach zależności i dominacji. Może mieć to kilka postaci.

REKLAMA

Komentarz po sesji giełdowej - 04.10.2010r.

Dzisiejszą sesją na poważnie rozpoczęliśmy nowy miesiąc. A ponieważ końcówka września była wzrostowa to otwarcie października połączone z bliskością tegorocznych rekordów zachęcało do agresywniejszych zakupów.

Wrzesień okazał się łaskawy dla giełdy

Dzisiejszy odczyt indeksu ISM w USA może, tak jak to było miesiąc wcześniej, „ustawić” przebieg zdarzeń na rynkach finansowych na kolejne tygodnie. Z kolei wrześniowy PMI dla Polski osiągnął najwyższy poziom od listopada 2006 r. Pole do dalszej poprawy jest już bardzo ograniczone.

Stopy procentowe stoją a kredyty w PLN tanieją

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniem. Spadają jednak koszty kredytów w złotych, dzięki obniżce marż kredytowych i spadku stopy WIBOR.

Konsumenci w USA są pesymistami

Słabość nastrojów konsumentów podtrzymuje obawy o koniunkturę gospodarczą w tym kraju w kolejnych miesiącach. Dodatkowo lepszy od spodziewanego odczyt wrześniowego PMI w Chinach przeszedł bez echa na giełdach.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Zasadą jest, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Czy wiesz, kto w poszczególnych typach spółek jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Indeks GfK w Niemczech poszybował w górę

Wysoki odczyt wrześniowego indeksu Gfk w Niemczech to dobry znak dla tamtejszej gospodarki. Z kolei wrześniowy Pengab wykazał korzystne oczekiwania bankowców względem zainteresowania kredytami hipotecznymi w Polsce.

Podjęcie uchwały i rejestracja, czyli niezbędne etapy łączenia się spółek

Spółki kapitałowe występujące w obrocie gospodarczym mogą się ze sobą łączyć. W wyniku tego procesu łączące się spółki mogą utworzyć nową (fuzja) lub przenieść na jedną z nich swoje majątki (inkorporacja). Niezależnie jednak od rodzaju procedury składa się ona z trzech faz: przygotowawczej, podejmowania uchwał i rejestracji.

Dokumenty niezbędne w fazie przygotowawczej procedury łączenia się spółek

Polskie prawo handlowe daje spółkom kapitałowym możliwość łączenia się. Może to wynikać z różnych przyczyn, m.in. z chęci sformalizowania współpracy lub rozszerzenia działalności.Procedura łączenia może mieć dwojaką postać, a mianowicie łączenia przez przejęcie spółek przez jedną z nich (inkorporacja) lub łączenia przez zawiązanie nowej spółki (fuzja).W wyniku łączenia powstaje zawsze spółka kapitałowa.

Wszystko o odpowiedzialności wspólników przekształcanej spółki

Kodeks spółek handlowych pozwala handlowym spółkom osobowym na przekształcanie się. Spółki te mogą przekształcać się zarówno w inne spółki osobowe, jak i w spółki kapitałowe.Istotną i zarazem charakterystyczną kwestią w przypadku przekształceń spółek osobowych jest jednak odpowiedzialność dotychczasowych wspólników.

Jakie są wymagania w procedurze przekształcenia spółki?

W związku z elastycznością podmiotów gospodarczych na rynku możliwe jest przekształcenie spółki w inną. KSH precyzuje procedurę przekształcania spółek, która jest podzielona na fazy.

Co jest konieczne przy przekształcania spółek kapitałowych w osobowe?

Funkcjonujące w obrocie gospodarczym spółki kapitałowe mogą być przekształcane w spółki osobowe. Procedura przekształceniowa składa się z trzech części, a mianowicie z fazy przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłaszania. Jednak w związku z faktem, że każdy typ spółki ma pewne cechy charakterystyczne, procedura przekształcania poszczególnych spółek jest wzbogacona o pewne dodatkowe regulacje związane z konkretnym typem spółki.

Odmienności proceduralne, czyli na co warto zwrócić uwagę przy przekształcaniu spółek kapitałowych

Kodeks spółek handlowych dopuszcza liczne wariacje związane z przekształcaniem spółek. Przepisy nadają procedurze tej pewne sztywne ramy, jednak w przypadku różnych form organizacyjno – prawnych ulega ona modyfikacjom. Tak więc, przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową, podobnie jak przy przekształcaniu spółki kapitałowej w kapitałową, występują poza wymaganiami ogólnymi także pewne warunki szczególne.

Dobra passa na giełdzie dobiega końca?

Duże obroty z chwilą dotarcia WIG do tegorocznego szczytu sugerują, że na tym poziomie może dojść do poważniejszych rozstrzygnięć dotyczących średnioterminowej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Z kolei spadek WIG poniżej 44,1 tys. pkt skłaniałby do obaw, że potencjał zwyżkowy się wyczerpuje.

Będzie nowy szczyt na GPW?

Przekroczenie przez WIG tegorocznej górki byłoby korzystnym sygnałem, ale jednocześnie warto pamiętać, że nie musi to w krótkim terminie prowadzić do kontynuacji ruchu w górę. Póki co bardzo duże obroty w początkach poniedziałkowej sesji to w dużej mierze pochodna handlu akcjami PKO BP i BZ WBK.

Skonsolidowane sprawozdania finansowe, czyli jak rozliczyć jednostki tworzące grupę kapitałową

Pomimo upływu sześciomiesięcznego ustawowego terminu przewidzianego na złożenie przez spółki rocznych sprawozdań finansowych część przedsiębiorców, skupionych w grupach kapitałowych może skorzystać z dodatkowego, wynoszącego 3 miesiące okresu na złożenie sprawozdań skonsolidowanych.

Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?

Zarówno w spółkach osobowych jak i w spółkach kapitałowych tylko określone osoby czy podmioty są uprawnione do reprezentacji spółki. O jakich podmiotach mowa?

Rynek nieruchomości w USA wciąż w dołku

Załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości trwa, co potwierdziły lipcowe wydatki budowlane, więc gospodarka z tej sfery nie może liczyć na wsparcie. Jednakże dobre dane o wzroście PKB na świecie w II kwartale neutralizują wpływ obaw o spowolnienie gospodarcze.

Czy członków rad nadzorczych można dzielić na niezależnych i zależnych?

Termin niezależni członkowie rady nadzorczej wprowadzony został na stałe do języka prawniczego w odniesieniu do spółek publicznych w zbiorze „Dobrych praktyk w spółkach publicznych”. Termin oznacza osoby nie pozostające w jakichkolwiek relacjach z akcjonariuszami, spółką lub jej pracownikami, co mogłyby być dla nich potencjalnym źródłem konfliktu interesu.

Jaka jest odpowiedzialność finansowa spółek kapitałowych?

Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdania finansowego w spółce kapitałowej? Co powinno się znaleźć w takim sprawozdaniu? Jakie kary grożą za błędy występujące w sprawozdaniu finansowym - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na amerykańskiej giełdzie nastroje wciąż pesymistyczne

Brak reakcji amerykańskiej giełdy na dobre wiadomości gospodarcze jest wyrazem jej słabości i podtrzymuje obawy o przyszłą koniunkturę na rynku akcji. Z kolei wysokim odczytom wskaźnika PMI dla Polski sprzyja wciąż niska baza porównawcza z 2009 r.

Jakie są konsekwencje łącznia spółek?

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek.

Dobry wynik PKB zasługą popytu krajowego

Polski PKB za II kwartał przyniósł miłą niespodziankę w formie dynamiki wzrostu aktywności gospodarczej na poziomie 3,5%. Według agencji Bloomberg średnia oczekiwań analityków wskazywała na wzrost o 3,2% rok do roku. Największy wkład w tak dobry wynik miał popyt krajowy. Pomimo katastrof jakie nas dotknęły, bardziej niż w I kwartale wzrosło spożycie indywidualne (+1,8% rok do roku).

W USA sytuacja wciąż nie wygląda za dobrze

Ekonomiści oczekują dziś korekty danych o PKB USA w II kwartale do 1,4% z podawanych miesiąc temu 2,5%. Redukują też prognozy na kolejne kwartały. Ponadto już tylko 21% analityków oczekuje wzrostu cen domów w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Tymczasem rosną ceny domów w Kanadzie.

Czy rynek nieruchomości spowoduje recesję w USA

Nie zmieniły się stopy procentowe na Węgrzech i główna z nich nadal wynosi 5,25%. Dziś stóp nie ruszy zapewne także nasza RPP (główna stopa w Polsce wynosi 3,5%). Co jeszcze? W ocenach ekspertów fatalna sytuacja na rynku nieruchomości w USA może wpędzić tamtejszą gospodarkę w ponowną recesję.

Czym jest suma komandytowa?

Suma komandytowa jest wartością określaną w umowie spółki- stanowi granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki.

PKPP Lewiatan: indeks biznesu w lipcu 2010 r.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał w notowaniu rocznym poziom 43 pkt. z poprzedniego miesiąca, a indeks kwartalny zyskał trzy punkty osiągając wartość indeksu rocznego. Zdaniem ekspertów PKPP Lewiatan wskazuje to na stabilizację koniunktury przynajmniej do końca roku.

Które wskaźniki wyprzedzające koniunktury warto śledzić

Wskaźniki wyprzedzające koniunktury to indeksy łączące w jedno wcześniej publikowane wskaźniki ekonomiczne. Główny ich zadaniem jest informowanie o przyszłych tendencjach w gospodarce. Jednym ze wskaźników są kursy akcji, które odzwierciedlają sytuację w gospodarce w okresie najbliższych 3-9 miesięcy i tym samym są uznawane za jedne z najlepszych. Analitycy Expandera sprawdzili czy i w jaki sposób można wykorzystać inne publikowane wskaźniki wyprzedzające do stworzenia aktywnej strategii inwestycyjnej.

Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy umowie spółki?

Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki jak i zmiany tych umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Co należy rozumieć przez zmianę umowy spółki? Co będzie podstawą opodatkowania w takim przypadku?

Warunki stworzenia podatkowej grupy kapitałowej

Ustawodawca dopuszcza możliwość tworzenia tzw. podatkowych grup kapitałowych. Podatkowe grupy kapitałowe tworzy się dla celów podatkowych, a ich największą zaletą jest możliwość natychmiastowego pokrywania strat jednej spółki z dochodów pozostałych spółek. W praktyce okazuje się, że największym problemem przy tworzeniu podatkowych grup kapitałowych jest niemożliwość sprostania licznym i surowym warunkom, jakie spółki chcące utworzyć podatkową grupę kapitałową muszą spełnić.

Kto może być wspólnikiem spółki z o.o.?

Wspólnikami sp. z o.o. mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które posiadają podmiotowość prawną, czyli tzw. ułomne osoby prawne. Do ułomnych osób prawnych zalicza się przede wszystkim osobowe spółki handlowe, takie jak spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna i partnerska.

Najpopularniejsze rodzaje spółek w Polsce

W poniższym artykule przedstawimy krótkie porównanie omawianych form spółek, a także wskażemy, które formy prawne są najbardziej popularne w Polsce.

Statut spółki akcyjnej

W poniższym artykule przedstawiamy uregulowania Kodeksu spółek handlowych (dalej: „ksh”) dotyczące statutu spółki akcyjnej, trybu jego zmiany oraz zagadnienia związane z podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego.

Skład, tryb powoływania i kompetencje oragnów spółki akcyjnej

Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”) wśród organów spółki akcyjnej wymienia: zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie. Zgodnie z hierarchią ustanowioną w ksh omówienie organów spółki akcyjnej rozpoczniemy od zarządu.

Odpowiedzialność prokurenta

Uogólniając można stwierdzić, że prokurent z racji samego tylko faktu bycia prokurentem nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec osób trzecich za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność taką ponosi spółka, a następnie w szczególnych warunkach członkowie zarządu oraz likwidator.

Na czym polega cash pool?

Cash pool jest stosunkowo złożonym narzędziem przeznaczonym dla grup kapitałowych- polega na skoncentrowaniu środków z indywidualnych rachunków bankowych podmiotów powiązanych, w celu ich łącznego zarządzania przy wykorzystaniu efektu skali (większy może więcej).

W jaki sposób zmienić adres spółki z o.o. w KRS?

Zmiana adresu spółki z o.o. musi być zgłoszone do KRS, nie zawsze wymaga to jednak zmiany umowy spółki z o.o. (zakładając, że nie zmieniamy miejscowości, w której spółka ma siedzibę).

Wzory podpisów w aktach krs

Czy mogę zapoznać się ze wzorem podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu wpisanego do krs? W jaki sposób mam to zrobić? Czyjego wzoru podpisu nie znajdę w krs?

Przedświąteczny zastój na giełdach

Dziś na rynkach akcji nie mieliśmy zbyt wielu emocji. Inwestorów nie pobudziły do działania żadne dane, płynące z gospodarki. Wartość wskaźników aktywności gospodarczej PMI w strefie euro okazała się zgodna z oczekiwaniami.

Czy złoty przestanie się osłabiać

W środę rano opublikowane zostały lepsze dane indeksu PMI dla Niemiec i strefy euro. Polscy inwestorzy oczekują, że korzystne dane z rynków zagranicznych wpłyną na odwrócenie spadkowej tendencji na złotym.

Wracają emocje na rynek walutowy

Inwestorzy zapomnieli już o lepszych informacjach z Dubaju, które przyczyniły się do nieznacznego odbicia w poniedziałek. Zresztą, od samego początku było widać, iż te wiadomości nie przyczyniły się do wygenerowania jakiegoś wyraźniejszego popytu na inne waluty, niż dolar, a jedynie przez chwilę byliśmy świadkami efektu „short squeeze”, czyli szybkiego pokrywania krótkich pozycji.

Projekt prawa holdingowego

Komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przedstawiła projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, mających wprowadzić zręby prawa holdingowego- obecnie, dużej luki w prawie handlowym.

Które banki są przekredytowane

Gdy klient wybiera się dziś po kredyt, ogromne znacznie ma nie tylko jego własna kondycja finansowa, lecz również sytuacja banku, w którym chce się zadłużyć. Klient ma większą pewność, że instytucja finansowa nie będzie szukała w jego wniosku dziury w całym, jeśli po prostu ma pieniądze na udzielanie pożyczek.

REKLAMA