REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które banki są przekredytowane

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

REKLAMA

REKLAMA

Gdy klient wybiera się dziś po kredyt, ogromne znacznie ma nie tylko jego własna kondycja finansowa, lecz również sytuacja banku, w którym chce się zadłużyć. Klient ma większą pewność, że instytucja finansowa nie będzie szukała w jego wniosku dziury w całym, jeśli po prostu ma pieniądze na udzielanie pożyczek.

Zasada jest prosta: jeśli więcej jest depozytów niż kredytów, szanse klienta rosną. Natomiast gdy wartość kredytów znacząco przeważa nad depozytami, mogą pojawić się problemy z uzyskaniem pieniędzy. Robiące obecnie karierę określenie przekredytowania z powodzeniem można przyłożyć do części banków.

REKLAMA

Pożyczą tyle, ile dostaną

Problemu, z jakim zmagają się obecnie banki, nie krył Mariusz Grendowicz, prezes BRE Bank, trzeciego banku w Polsce. ¬- Pożyczymy klientom tyle, ile zbierzemy z rynku depozytów – powtórzył w środę przy okazji publikacji wyników za III kwartał. I dodał, że banki nadal będą zmierzały, aby wartość udzielanych przez nie kredytów nie przekraczała posiadanych depozytów.

Największe możliwości mają ING BSK i Citi Handlowy

Firma doradztwa finansowego Gold Finance sprawdziła, które banki mogą łaskawszym okiem spoglądać na poszukujących kredytu. Na koniec II kwartału dużo mniej kredytów niż oszczędności na rachunkach i lokatach miał ING BSK. To rynkowy rekordzista. Gdy na depozytach firm i klientów indywidualnych miał blisko 4,6 mld zł, po stronie firmowych kredytów i pożyczek osób prywatnych znalazło się niewiele ponad 2,9 mld zł. Relacja kredytów do depozytów wynosiła więc tylko 64 proc. Niewiele ustępuje mu Citi Handlowy (72 proc.). Pieniądze na pożyczki bez problemu znajdą się również w: Pekao, BZ WBK, BOŚ, Noble Bank i PKO BP. Choć są też wyjątki. Na kredytach stoi Bank Nordea i jak pokazał trzeci kwartał, ich przewagę cały czas zwiększa. Od czerwca stosunek kredytów do depozytów wzrósł w Nordea Bank z 168 do 181 proc. Z kolei BRE Bank zdecydował się jednak w III kwartale zmniejszyć dominację kredytów z 141 do 134 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polak odkłada 10 zł i pożycza 12 zł

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego na koniec września dla całego rynku, firmy i klienci indywidualni są winni bankom o jedną piątą więcej (636,2 mld zł) niż wynosi wartość ich oszczędności (528,8 mld zł). Rynek jest w kłopocie, bo po upadku Lehman Brothers zachwiane zostało wzajemne zaufanie i bankom trudno zdobywać pieniądze od innych instytucji finansowych, aby je później pożyczyć swoim klientom. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu było to normalną praktyką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA