REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wracają emocje na rynek walutowy

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy zapomnieli już o lepszych informacjach z Dubaju, które przyczyniły się do nieznacznego odbicia w poniedziałek. Zresztą, od samego początku było widać, iż te wiadomości nie przyczyniły się do wygenerowania jakiegoś wyraźniejszego popytu na inne waluty, niż dolar, a jedynie przez chwilę byliśmy świadkami efektu „short squeeze”, czyli szybkiego pokrywania krótkich pozycji.

REKLAMA

Podczas poniedziałkowych notowań inwestorzy tylko łudzili się, iż być może dzięki informacjom z Dubaju uda się utrzymać dotychczasowe poziomy. Dzisiejszy ranek pokazał, iż nie do końca. Na EUR/USD zgodnie z prawidłami analizy technicznej mamy nowe minima w rejonie 1,4550 po przełamaniu wsparcia na 1,4585. Widać, iż w obliczu utrzymującej się niestabilności na rynku i zbliżającej się końcówce roku, fundusze wolą spieniężać aktywa odkupując tym samym dolary (carry-trade są nadal pokrywane). Sytuację tą może przełamać dopiero wyraźniejszy komunikat FED, który poznamy jutro. Oczywiście musiałby on sugerować, iż ostatnie dane makro nie wpływają na zmianę zapatrywań członków FOMC, co do przyszłej polityki monetarnej. Jednak jak pisałem wczoraj, taki efekt odreagowania byłby krótki, gdyż kolejne lepsze dane na powrót wzmogłyby wcześniejsze oczekiwania, a wręcz przeświadczenie, iż FED się „myli” i celowo przeciąga „ultra-gołębią” politykę, aby później zadziałać bardziej zdecydowanie.

REKLAMA

Wczoraj wieczorem premier Grecji wystąpił z dramatyczną odezwą w sprawie konieczności przeprowadzenia niezbędnych reform. Zobaczymy na ile uda się rzeczywiście wprowadzić w tym kraju drastyczne cięcia wydatków bez większych protestów społecznych. Dzisiaj rano nastroje wokół euro popsuły się po informacjach z austriackiej prasy, jakoby Oesterreichische Volksbanken (jeden z największych banków) trafił na „czarną listę” i wymagał poważnych reform (wiadomo, że tamtejsze banki dość mocno angażowały się w Europie Wschodniej). Strefa euro zaczyna więc przynosić inwestorom ryzyko coraz większej ilości negatywnych niespodzianek. Rano potaniał też australijski dolar, po tym jak RBA zapowiedział możliwość pauzy przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych.

Dzisiaj warto będzie zwrócić uwagę na dane z Niemiec o godz. 11:00 (czy indeks ZEW odnotuje kolejny nieznaczny spadek?), a także informacje z USA (inflację PPI, indeks NY FED Mfg, napływ kapitału, produkcję przemysłową). Lepsze dane z amerykańskiej gospodarki mogą umocnić dolara. Niemniej analiza techniczna pokazuje bliskość ważnych wsparć w okolicach 1,45 na EUR/USD.

REKLAMA

EUR/PLN: Poziom 4,13 nie został wczoraj naruszony, więc dzisiaj testowaliśmy górny obszar kilkudniowej konsolidacji na 4,17. Wskaźniki na wykresie 4H zaczynają pomału potwierdzać możliwą koncepcję wybicia górą. Może to sugerować, iż rejon 4,17 zostanie w najbliższym czasie naruszony. Niemniej, na obecną chwilę lepiej z pewną rezerwą podchodzić do koncepcji wzrostu w okolice 4,20. Warto obserwować zachowanie się EUR/USD w rejonie 1,45. Wsparcia dla EUR/PLN to 4,15 i 4,13.

USD/PLN: Dalsze spadki kursu EUR/USD doprowadziły do opuszczenia górą konsolidacji 2,7950-2,8450 na USD/PLN. Celem stają się okolice 2,87-2,88. Ruch zaczyna być potwierdzany przez wskaźniki na wykresie 4H. Warto będzie jednak obserwować zachowanie EUR/USD w rejonie 1,45, gdyż stąd przyjdzie ewentualny sygnał do odwrotu. Wsparcia to 2,85 i 2,84.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Po złamaniu wsparcia na 1,4585 mamy otwartą drogę do mocnej strefy w okolicach 1,4500-1,4520 (wyznaczanej m.in. przez 23,6 proc. zniesienie Fibonacciego zwyżek od marca do listopada b.r. ). Spadki zaczynają być potwierdzane przez wskaźniki na wykresie 4H, chociaż trudno mówić tutaj o ich wyraźnej dynamice. Trzeba zacząć uwzględniać możliwość odwrotu ze strefy 1,4480-1,4520.

GBP/USD: W ostatnich dniach funt jest mocniejszy, niż euro, co widać po kursie EUR/GBP. Natomiast w przypadku GBP/USD pozostajemy w konsolidacji 1,6165-1,6350. Oddala się zagrożenie jej opuszczenia dołem w najbliższych dniach. W krótkim okresie (wykres 4H) sytuacja nie jest jednak najlepsza. Wskaźniki są bliskie wygenerowania sygnałów sprzedaży. Może to oznaczać, iż w najbliższych 1-2 dniach zostaną przetestowane dolne ograniczenia w/w konsolidacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA