REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy złoty przestanie się osłabiać

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

W środę rano opublikowane zostały lepsze dane indeksu PMI dla Niemiec i strefy euro. Polscy inwestorzy oczekują, że korzystne dane z rynków zagranicznych wpłyną na odwrócenie spadkowej tendencji na złotym.

REKLAMA

We wtorek wieczorem mieliśmy pewien precedens – Ben Bernanke udzielił publicznej odpowiedzi na pytanie zadane przez senatora z Kentucky, Jima Bunninga – zwyczajowo członkowie FED nie wypowiadają się podczas trwania posiedzenia FOMC (dwudniowe obrady rozpoczęły się wczoraj). Zdaniem szefa FED gospodarka wciąż pozostaje w fazie wyraźnego zastoju, co sprawia, iż nie ma powodów, aby obawiać się o inflację. I w zasadzie to tłumaczy wiele – FOMC raczej będzie chciał jak najdłużej utrzymać politykę ultra-niskich stóp procentowych – tak, aby wspomóc gospodarkę. Być może wymusi to za kilkanaście miesięcy większe podwyżki, aby nadgonić stracony czas. Na pewno rynek będzie to dyskontował i będzie można na tym zarobić kupując dolara. W krótkim terminie, jeżeli przesłanie wieczornego komunikatu będzie zbliżone do tego, co usłyszeliśmy wczoraj z ust Bena Bernanke, to amerykańska waluta ma szanse skorygować ostatnie zwyżki. Zresztą z technicznego punktu widzenia kurs EUR/USD wczoraj wieczorem odbił się od mocnych wsparć w rejonie 1,45. Zejście poniżej minimów z wcześniejszych godzin na poziomie 1,4524 było wywołane informacjami z Austrii o nacjonalizacji banku Hypo Group Alpe Adria, a także obserwowaną korektą na Wall Street. Trudno powiedzieć, czy inwestorzy przestraszyli się ryzyka wzrostu inflacji (PPI wzrosło bardziej niż prognozowano), czy też mocnego spadku indeksu NY FED Mfg w grudniu (skłaniam się, że tego drugiego).

REKLAMA

Dzisiaj rano wsparciem dla kursu euro stały się lepsze dane o PMI dla Niemiec i strefy euro, które powinny zatrzeć wczorajsze obawy związane ze spadkiem indeksu ZEW (uważam, iż były one nadmierne). Po południu nadejdą dane z USA – warto będzie zwrócić uwagę na dynamikę wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów (także w kontekście nieoczekiwanego spadku indeksu nastrojów pośredników nieruchomości NAHB w grudniu), a także na kluczowe dzisiaj dane o inflacji CPI w listopadzie. Jeżeli będzie wyższa od prognozowanych 0,4 proc. m/m i 0,1 proc. m/m (core), to można będzie spodziewać się ponownej próby umocnienia dolara. Ważne będą też informacje o bilansie C/A za III kwartał. Niemniej główną informacją dnia będzie wspominany już komunikat FED z godz. 20:15.

Czy informacje z rynków zagranicznych zdołają odwrócić niekorzystny trend na złotym? W ostatnich dniach osłabienie naszej waluty zaczęło przybierać niepokojące rozmiary. Wczoraj jednym z powodów było zamieszanie wokół austriackich banków, które teraz mają kłopoty, a wcześniej były mocno zaangażowane w regionie Europy Wschodniej. Wydaje się, jednak, iż w momencie większego odbicia na EUR/USD, reakcja na złotym będzie natychmiastowa. Publikowane dzisiaj o godz. 14:00 dane o płacach nie powinny mieć większego znaczenia (podobnie jak wczorajsze informacje o inflacji CPI).

Wskaźniki makroekonomiczne

REKLAMA

EUR/PLN: Dotarcie do poziomu 4,20 i jego naruszenie zabrało znacznie mniej czasu, niż można by tego oczekiwać. W efekcie jeszcze wczoraj wieczorem notowania testowały okolice 4,2250, które wyznacza stara linia trendu wzrostowego pociągnięta przez dołki z września i października b.r. Wykonaliśmy, zatem pełny ruch powrotny. Dzisiaj rano poziom ten został nieznacznie naruszony (4,2307), ale w kolejnych minutach rynek szybko zawrócił w dół. Wskaźniki na wykresie 4H mają szanse jeszcze dzisiaj wygenerować sygnały sprzedaży. Trend będzie się pomału odwracać. Sygnał ten zostanie potwierdzony w momencie zejścia poniżej 4,1975. Najbliższym celem będzie powrót do 4,17-4,18, a w kolejnych dniach jeszcze niżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Wczorajszy ruch w górę był imponujący. Po naruszeniu 2,90 zbliżyliśmy się w okolice starych oporów na 2,9150-2,92. Dzisiaj rano byliśmy świadkami próby pobicia wczorajszego ekstremum na 2,9104. To się udało (2,9145), ale tylko na chwilę. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut rynek zawrócił i spadł poniżej 2,90. Wskaźniki na wykresie 4H mają szanse jeszcze dzisiaj wygenerować sygnały sprzedaży. Trend będzie się pomału odwracać. Najbliższym celem będzie powrót do 2,8450-2,8500, a w kolejnych dniach jeszcze niżej.

EUR/USD: Jesteśmy świadkami „udeptywania” dna w strefie wsparć 1,4480-1,4520. Wskaźniki na wykresie 4H są bliskie wygenerowania poważniejszych sygnałów kupna. Jednak, aby zostały one potwierdzone, konieczne będzie pokonanie oporów na 1,4585-1,4600. Nie stało się to wczoraj wieczorem, ale dzisiaj szanse ku temu są jeszcze większe. Ich naruszenie otworzy drogę do testu 1,4665-1,4685, a w kolejnych dniach okolic 1,48 i być może jeszcze wyżej.

GBP/USD: Na tle euro funt nadal pokazuje swoją siłę. W przypadku GBP/USD objawia się to jednak przedłużającą konsolidacją, która ograniczona jest szerokimi przedziałami (1,6180-1,6350). Pomału się ona jednak zawęża (1,6230-1,6340). Wskaźniki 4H są bliskie wygenerowania dość mocnych sygnałów kupna. To może sugerować wybicie powyżej 1,64-1,6450 w najbliższych dniach i dotarcie nawet w rejon 1,66.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA