REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy złoty przestanie się osłabiać

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

W środę rano opublikowane zostały lepsze dane indeksu PMI dla Niemiec i strefy euro. Polscy inwestorzy oczekują, że korzystne dane z rynków zagranicznych wpłyną na odwrócenie spadkowej tendencji na złotym.

REKLAMA

We wtorek wieczorem mieliśmy pewien precedens – Ben Bernanke udzielił publicznej odpowiedzi na pytanie zadane przez senatora z Kentucky, Jima Bunninga – zwyczajowo członkowie FED nie wypowiadają się podczas trwania posiedzenia FOMC (dwudniowe obrady rozpoczęły się wczoraj). Zdaniem szefa FED gospodarka wciąż pozostaje w fazie wyraźnego zastoju, co sprawia, iż nie ma powodów, aby obawiać się o inflację. I w zasadzie to tłumaczy wiele – FOMC raczej będzie chciał jak najdłużej utrzymać politykę ultra-niskich stóp procentowych – tak, aby wspomóc gospodarkę. Być może wymusi to za kilkanaście miesięcy większe podwyżki, aby nadgonić stracony czas. Na pewno rynek będzie to dyskontował i będzie można na tym zarobić kupując dolara. W krótkim terminie, jeżeli przesłanie wieczornego komunikatu będzie zbliżone do tego, co usłyszeliśmy wczoraj z ust Bena Bernanke, to amerykańska waluta ma szanse skorygować ostatnie zwyżki. Zresztą z technicznego punktu widzenia kurs EUR/USD wczoraj wieczorem odbił się od mocnych wsparć w rejonie 1,45. Zejście poniżej minimów z wcześniejszych godzin na poziomie 1,4524 było wywołane informacjami z Austrii o nacjonalizacji banku Hypo Group Alpe Adria, a także obserwowaną korektą na Wall Street. Trudno powiedzieć, czy inwestorzy przestraszyli się ryzyka wzrostu inflacji (PPI wzrosło bardziej niż prognozowano), czy też mocnego spadku indeksu NY FED Mfg w grudniu (skłaniam się, że tego drugiego).

REKLAMA

Dzisiaj rano wsparciem dla kursu euro stały się lepsze dane o PMI dla Niemiec i strefy euro, które powinny zatrzeć wczorajsze obawy związane ze spadkiem indeksu ZEW (uważam, iż były one nadmierne). Po południu nadejdą dane z USA – warto będzie zwrócić uwagę na dynamikę wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów (także w kontekście nieoczekiwanego spadku indeksu nastrojów pośredników nieruchomości NAHB w grudniu), a także na kluczowe dzisiaj dane o inflacji CPI w listopadzie. Jeżeli będzie wyższa od prognozowanych 0,4 proc. m/m i 0,1 proc. m/m (core), to można będzie spodziewać się ponownej próby umocnienia dolara. Ważne będą też informacje o bilansie C/A za III kwartał. Niemniej główną informacją dnia będzie wspominany już komunikat FED z godz. 20:15.

Czy informacje z rynków zagranicznych zdołają odwrócić niekorzystny trend na złotym? W ostatnich dniach osłabienie naszej waluty zaczęło przybierać niepokojące rozmiary. Wczoraj jednym z powodów było zamieszanie wokół austriackich banków, które teraz mają kłopoty, a wcześniej były mocno zaangażowane w regionie Europy Wschodniej. Wydaje się, jednak, iż w momencie większego odbicia na EUR/USD, reakcja na złotym będzie natychmiastowa. Publikowane dzisiaj o godz. 14:00 dane o płacach nie powinny mieć większego znaczenia (podobnie jak wczorajsze informacje o inflacji CPI).

Wskaźniki makroekonomiczne

REKLAMA

EUR/PLN: Dotarcie do poziomu 4,20 i jego naruszenie zabrało znacznie mniej czasu, niż można by tego oczekiwać. W efekcie jeszcze wczoraj wieczorem notowania testowały okolice 4,2250, które wyznacza stara linia trendu wzrostowego pociągnięta przez dołki z września i października b.r. Wykonaliśmy, zatem pełny ruch powrotny. Dzisiaj rano poziom ten został nieznacznie naruszony (4,2307), ale w kolejnych minutach rynek szybko zawrócił w dół. Wskaźniki na wykresie 4H mają szanse jeszcze dzisiaj wygenerować sygnały sprzedaży. Trend będzie się pomału odwracać. Sygnał ten zostanie potwierdzony w momencie zejścia poniżej 4,1975. Najbliższym celem będzie powrót do 4,17-4,18, a w kolejnych dniach jeszcze niżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Wczorajszy ruch w górę był imponujący. Po naruszeniu 2,90 zbliżyliśmy się w okolice starych oporów na 2,9150-2,92. Dzisiaj rano byliśmy świadkami próby pobicia wczorajszego ekstremum na 2,9104. To się udało (2,9145), ale tylko na chwilę. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut rynek zawrócił i spadł poniżej 2,90. Wskaźniki na wykresie 4H mają szanse jeszcze dzisiaj wygenerować sygnały sprzedaży. Trend będzie się pomału odwracać. Najbliższym celem będzie powrót do 2,8450-2,8500, a w kolejnych dniach jeszcze niżej.

EUR/USD: Jesteśmy świadkami „udeptywania” dna w strefie wsparć 1,4480-1,4520. Wskaźniki na wykresie 4H są bliskie wygenerowania poważniejszych sygnałów kupna. Jednak, aby zostały one potwierdzone, konieczne będzie pokonanie oporów na 1,4585-1,4600. Nie stało się to wczoraj wieczorem, ale dzisiaj szanse ku temu są jeszcze większe. Ich naruszenie otworzy drogę do testu 1,4665-1,4685, a w kolejnych dniach okolic 1,48 i być może jeszcze wyżej.

GBP/USD: Na tle euro funt nadal pokazuje swoją siłę. W przypadku GBP/USD objawia się to jednak przedłużającą konsolidacją, która ograniczona jest szerokimi przedziałami (1,6180-1,6350). Pomału się ona jednak zawęża (1,6230-1,6340). Wskaźniki 4H są bliskie wygenerowania dość mocnych sygnałów kupna. To może sugerować wybicie powyżej 1,64-1,6450 w najbliższych dniach i dotarcie nawet w rejon 1,66.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA