REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Przekroczenie przez WIG tegorocznej górki byłoby korzystnym sygnałem, ale jednocześnie warto pamiętać, że nie musi to w krótkim terminie prowadzić do kontynuacji ruchu w górę. Póki co bardzo duże obroty w początkach poniedziałkowej sesji to w dużej mierze pochodna handlu akcjami PKO BP i BZ WBK.

Walka o nowy szczyt na GPW

REKLAMA

Od wyrównania tegorocznej górki przez indeks WIG rozpoczęły się pierwsze w tym tygodniu notowania. W pierwszych minutach sesji indeks sięgnął blisko 44,3 tys. pkt. Właśnie tyle miał w początkach sesji z 15 kwietnia. Licząc po zamknięcia najwyższe notowania w tym roku mieliśmy 14 kwietnia. Wypadły na poziomie 44,1 tys. pkt. O utrzymanie się ponad tą barierą rynek będzie dziś walczył. Z punktu widzenia analizy technicznej ustanowienie nowego szczytu trendu wzrostowego, z czym mielibyśmy do czynienia gdyby WIG zakończył dzień ponad 44,1 tys. pkt, jest pozytywnym znakiem. Jednocześnie jednak inwestorzy mają w pamięci, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy ustanowienie nowej górki nie przynosiło kontynuacji ruchu w górę, a wręcz go wyczerpywało. Początkowa część dzisiejszych notowań wskazuje, że obawy przed kolejną powtórką takiej sytuacji są obecne. Po wysokim otwarciu WIG zszedł do 44,1 tys. pkt. Gdyby rynek szybko znalazł się poniżej tego poziomu byłby to niekorzystny sygnał na resztę dnia. Wagę wydarzeń podkreślają bardzo duże obroty, które o godz. 10 sięgały już ponad 600 mln zł. Trzeba jednak przyznać, że duża część handlu przypadała na BZ WBK oraz PKO BP, czyli podmioty dla których ważne było rozstrzygnięcie kwestii odkupienia od AIB udziałów w BZ WBK przez hiszpańskiego Santandera. Wysoka cena transakcji przekłada się na mocny wzrost ceny BZ WBK na giełdzie (o blisko 10%). PKO BP zyskuje ok. 2% w nadziei, że przegrana w batalii pozwoli na wypłatę sowitej dywidendy.

Polecamy również: Rynek finansowy

Rynki nieruchomości

Drugi dzień notowań niewiele poprawia nastroje wokół Emmersona, doradcy i pośrednika na rynku nieruchomości. W piątek jego prawa do akcji pojawiły się na New Connect. Kursem odniesienia dla spółki było 5,8 zł. W piątek notowania skończyły się na poziomie 4,79. Dzisiejsza cena to 4,44 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rynek nieruchomości

Podobnie, jak na miniony tydzień, tak i na obecny, nie są zaplanowane publikacje ważniejszych danych dotyczących rynków nieruchomości. Kluczowym wydarzeniem dla ich obserwatorów będą dopiero piątkowe informacje o produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Wcześniej, w środę, poznamy cotygodniowe dane o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w USA. Ostatnio mieliśmy znaczący, bo aż 6,3-proc., wzrost liczby wniosków o kredyty na zakup domów. Wynik był najlepszy od maja. Natomiast w zakresie zainteresowania kredytami na refinansowanie wcześniej zaciągniętych zobowiązań nastąpił regres. Był o n zrozumiały w kontekście podniesienia się rentowności długoterminowych obligacji w USA, która wyznacza koszt kredytów hipotecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA