Stopy procentowe w Chinach pójdą w górę?
REKLAMA
REKLAMA
Chińska inflacja pójdzie w górę?
REKLAMA
Mimo tego, że indeks WIG po ostatniej serii zbliżył się do tegorocznego maksimum na około 300 pkt, to nie wywołuje to na razie większych emocji na rynku. Inwestorzy mają w pamięci, że przez ostatnie miesiące ustanawianie nowego szczytu lub zbliżanie się do ostatniej górki trendu wzrostowego, sprowadzało na parkiet raczej kłopoty, niż prowadziło do kontynuacji zwyżek.
Nasza giełda korzysta na wciąż bardzo dobrym nastawieniu globalnych inwestorów do rynków wschodzących. Indeks mierzący koniunkturę na nich, MSCI EM, też jest tuż przy tegorocznej górce. Pojawiające się jednak co chwila zachęcające do ostrożności opinie o przyszłej gospodarczej na świecie ograniczają optymistyczne nastawienie do akcji.
Polecamy: ABC Inwestowania
REKLAMA
Wczoraj niepokojąco brzmiały opinie OECD, wskazujące na szybsze od spodziewanego chłodzenie się koniunktury. Najbardziej rozwinięte państwa świata zaliczane do G7 mają się w II połowie tego roku rozwijać w tempie 1,5% w ujęciu rocznym wobec wcześniej zapowiadanych 1,7% i 3% w I połowie tego roku.
Jednocześnie pojawiły się spekulacje, że chiński bank centralny przygotowuje się do podniesienia stopy procentowej. Tak zostało odebrane przesunięcie na sobotę zaplanowanej pierwotnie na poniedziałek publikacji danych o sierpniowej inflacji i produkcji przemysłowej. Spodziewany jest wzrost inflacji do 3,5%. Koszt pieniądza w Chinach to 2,25%. Dziś poznaliśmy sierpniowe dane o handlu zagranicznym Chin. Wykazały ponad 20 mld USD nadwyżki eksportu nad importem, przyniosły jednocześnie skok wartości sprowadzanych do Chin dóbr. To wskazuje na silny wzrost konsumpcji.
Rynki nieruchomości
W środę specjaliści Merrill Lynch zalecali kupno akcji japońskich spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, wskazując miedzy innymi na spadek odsetka niezajętych powierzchni biurowych jako zwiastun lepszych czasów na rynku nieruchomości. Tymczasem sierpniowe dane wykazały rekordowy odsetek niezajętych powierzchni biurowych. Podniósł się do 9,17% z 9,1% w lipcu. Przez ostatnie ponad 2 lata jedynie w lipcu tego roku ten wskaźnik się obniżył. Nadzieje na poprawę wyglądają więc na przedwczesne.
Zobacz: Rynek nieruchomości
W sierpniu ceny domów w Chinach rosły w tempie 9,3% w skali roku. Miesiąc wcześniej wzrost sięgał 10,3%. Sierpniowa zwyżka była najsłabsza od 8 miesięcy. Jednocześnie w minionym miesiącu wartość sprzedaży podniosła się o około 15%, do 52,1 mld USD, w porównaniu z lipcem. Natomiast wolumen był większy o 6%. Te wszystkie informacje są odczytywane jako powód do dalszego działania władz w celu ukrócenia postaw spekulacyjnych. Tym bardziej, że dane prywatnych firm monitorujących rynek nieruchomości wskazują na znacznie większe wzrosty cen i sprzedaży (w Pekinie wzrost cen w skali miesiąca mógł sięgać 12,3%).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.