REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeks GfK w Niemczech poszybował w górę

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Wysoki odczyt wrześniowego indeksu Gfk w Niemczech to dobry znak dla tamtejszej gospodarki. Z kolei wrześniowy Pengab wykazał korzystne oczekiwania bankowców względem zainteresowania kredytami hipotecznymi w Polsce.

Niemieccy konsumenci w bardzo dobrych nastrojach

REKLAMA

REKLAMA

Zaskakujący wysoki odczyt wrześniowego indeksu Gfk, mierzącego nastroje niemieckich konsumentów, to zbyt mało do podtrzymania dobrych nastrojów na rynkach finansowych. Górę biorą odnawiające się obawy o stan finansów publicznych w Europie. Indeks Gfk wzrósł w tym miesiącu do 4,9 pkt, najwyższego poziomu od maja 2008 r. Wyraźnie zwiększyły się też subindeksy opisujące kondycję konsumentów w Niemczech. Opisujący oczekiwania względem dochodów wzrósł do poziomu ostatnio widzianego w 2001 r. Oceny dotyczące gospodarki są najlepsze od lipca 2007 r. W takich warunkach zaskakuje trochę to, że skłonność do zakupów poprawiła się relatywnie niewiele i nie przekroczyła wciąż szczytu ustanowionego we wrześniu 2009 r.

Nastroje konsumentów w obliczu spowolnienia w przemyśle nabierają coraz większego znaczenia. W tym kontekście wrześniowy odczyt Gfk jest dobrym sygnałem. Jednocześnie jednak wysokie poziomy składowych tego indeksu każą się liczyć z tym, że zbliżamy się do cyklicznej górki w tym względzie. Dziś jeszcze poznamy wrześniowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów, opracowywany przez Conference Board. Spodziewany jest niewielki spadek w porównaniu z sierpniem.

Zobacz także: Wiadomości finansowe

Nie ustaje korzystne nastawienie do rynków wschodzących. Tym razem Bank Światowy przedstawił prognozę z której wynika, że do 2015 r. gospodarki państw rozwijających się będą znaczyć w globalnej gospodarce więcej niż państwa rozwinięte. Optymistyczne nastawienie do emerging markets znajduje odbicie w notowaniach akcji, które są na tegorocznych szczytach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

Niedawno opublikowany wrześniowy indeks nastrojów wśród polskich bankowców Pengab przyniósł po sierpniowym ochłodzeniu poprawę salda ocen w zakresie kredytów hipotecznych. Wzrost tego rodzaju kredytów odnotowano w 60% placówek, a spadek w 6%. Tym samym saldo sięgnęło 55%, o 1 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Polecamy serwis: Kredyty

Większa poprawa miała miejsce w przypadku przewidywanego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Ich wzrostu spodziewano się w 75% placówek, a obniżki zaledwie w 4%. Saldo poprawiło się względem sierpnia o 7 pkt proc., do 71%.

Warto jeszcze odnotować bardzo niskie prognozy dla zainteresowania akcjami, gdzie saldo wyniosło zaledwie 9%. Niskie jest też bieżące zainteresowanie. W dalszym ciągu nie ma przełomu jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne. Saldo prognozy podniosło się przez ostatnie 2 miesiące o 5 pkt proc., do 17%, a saldo popytu pozostaje blisko tegorocznego minimum. Wypadło w czerwcu na poziomie 29%. Sierpniowy wynik to 32%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA