Indeks GfK w Niemczech poszybował w górę
REKLAMA
REKLAMA
Niemieccy konsumenci w bardzo dobrych nastrojach
REKLAMA
REKLAMA
Zaskakujący wysoki odczyt wrześniowego indeksu Gfk, mierzącego nastroje niemieckich konsumentów, to zbyt mało do podtrzymania dobrych nastrojów na rynkach finansowych. Górę biorą odnawiające się obawy o stan finansów publicznych w Europie. Indeks Gfk wzrósł w tym miesiącu do 4,9 pkt, najwyższego poziomu od maja 2008 r. Wyraźnie zwiększyły się też subindeksy opisujące kondycję konsumentów w Niemczech. Opisujący oczekiwania względem dochodów wzrósł do poziomu ostatnio widzianego w 2001 r. Oceny dotyczące gospodarki są najlepsze od lipca 2007 r. W takich warunkach zaskakuje trochę to, że skłonność do zakupów poprawiła się relatywnie niewiele i nie przekroczyła wciąż szczytu ustanowionego we wrześniu 2009 r.
Nastroje konsumentów w obliczu spowolnienia w przemyśle nabierają coraz większego znaczenia. W tym kontekście wrześniowy odczyt Gfk jest dobrym sygnałem. Jednocześnie jednak wysokie poziomy składowych tego indeksu każą się liczyć z tym, że zbliżamy się do cyklicznej górki w tym względzie. Dziś jeszcze poznamy wrześniowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów, opracowywany przez Conference Board. Spodziewany jest niewielki spadek w porównaniu z sierpniem.
Zobacz także: Wiadomości finansowe
Nie ustaje korzystne nastawienie do rynków wschodzących. Tym razem Bank Światowy przedstawił prognozę z której wynika, że do 2015 r. gospodarki państw rozwijających się będą znaczyć w globalnej gospodarce więcej niż państwa rozwinięte. Optymistyczne nastawienie do emerging markets znajduje odbicie w notowaniach akcji, które są na tegorocznych szczytach.
Rynki nieruchomości
Niedawno opublikowany wrześniowy indeks nastrojów wśród polskich bankowców Pengab przyniósł po sierpniowym ochłodzeniu poprawę salda ocen w zakresie kredytów hipotecznych. Wzrost tego rodzaju kredytów odnotowano w 60% placówek, a spadek w 6%. Tym samym saldo sięgnęło 55%, o 1 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej.
Polecamy serwis: Kredyty
Większa poprawa miała miejsce w przypadku przewidywanego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Ich wzrostu spodziewano się w 75% placówek, a obniżki zaledwie w 4%. Saldo poprawiło się względem sierpnia o 7 pkt proc., do 71%.
Warto jeszcze odnotować bardzo niskie prognozy dla zainteresowania akcjami, gdzie saldo wyniosło zaledwie 9%. Niskie jest też bieżące zainteresowanie. W dalszym ciągu nie ma przełomu jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne. Saldo prognozy podniosło się przez ostatnie 2 miesiące o 5 pkt proc., do 17%, a saldo popytu pozostaje blisko tegorocznego minimum. Wypadło w czerwcu na poziomie 29%. Sierpniowy wynik to 32%.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.