REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsumenci w USA są pesymistami

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Słabość nastrojów konsumentów podtrzymuje obawy o koniunkturę gospodarczą w tym kraju w kolejnych miesiącach. Dodatkowo lepszy od spodziewanego odczyt wrześniowego PMI w Chinach przeszedł bez echa na giełdach.

Rynki akcji nadal szukają kierunku

REKLAMA

REKLAMA

W przeciwieństwie do niemieckich konsumentów, którzy we wrześniu wykazali się najlepszymi od ponad dwóch lat nastrojami, amerykańscy konsumenci popadają w coraz większy pesymizm. Indeks Conference Board spadł w tym miesiącu do 48,5 pkt, najniższego poziomu od lutego tego roku. Fatalnie wypadają oceny bieżącej sytuacji, którym już niewiele brakuje do dołka z grudnia 2009 r. Został ustanowiony na poziomie 20,2 pkt. Wynik z obecnego miesiąca to 23,1 pkt. Widać zatem, że oczekiwania na poprawę sytuacji wciąż nie spełniają się.

Dobrą wiadomością jest drugi kolejny miesiąc wzrostu aktywności chińskiego przemysłu. Indeks PMI podniósł się do 52,9 pkt z 51,9 pkt miesiąc wcześniej i 52,2 pkt oczekiwanych przez analityków. To element zmniejszający obawy przed dalszym schłodzeniem koniunktury w Państwie Środka. Od tego zaś w dużym stopniu zależą perspektywy globalnej gospodarki. Korzystny wydźwięk miał też odczyt indeksu Tankan w Japonii, który odzwierciedla nastroje przedsiębiorców w Kraju Kwitnącej Wiśni. W III kwartale podniósł się do 8 pkt z 1 pkt kwartał wcześniej w przypadku sektora przemysłowego oraz do 2 pkt z minus 5 pkt w sferze usług. Japońska gospodarka jest jedną z tych, które w II kwartale najmocniej zwalniały.

Zobacz także: Rynek finansowy

Dziś jeszcze poznamy wrześniowe nastroje przedsiębiorców i konsumentów w strefie euro. Na krajowym podwórku najważniejsza będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Nic nie wskazuje na ich podwyżkę, ale po ostatnim sygnale z minutes, że taki krok jest już dyskutowany, wyczulenie na wszelkie sygnały w tym względzie jest większe. Tym bardziej, że ceny kontraktów FRA, obrazujące oczekiwania względem Wiboru, ostatnio ciągle rosną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

Zwalnia tempo wzrostu cen domów w Stanach Zjednoczonych. Uznawany za najbardziej wiarygodny ich miernik, indeks S&P/Case Schiller, podniósł się w sierpniu o 3,2% w skali roku wobec 4,1% miesiąc wcześniej. Wynik był najsłabszy od marca tego roku. Zwraca się uwagę, że wskaźnik jest konstruowany jako 3-miesięczna średnia, a zatem uwzględniał jeszcze korzystny wpływ zachęt podatkowych dla kupujących. Wygasły z końcem kwietnia, ale w kolejnych miesiącach dopinane były jeszcze transakcje. W związku z tym uzasadnione jest oczekiwanie na kontynuację osłabienia dynamiki wzrostu w przyszłości. Podaż domów jest wciąż duża, a zainteresowanie kupujących niewielkie.

Zobacz także: Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości

W III kwartale odnotowano znaczący wzrost wartości transakcji nieruchomościami komercyjnymi w Australii. Wyniosła 2,5 mld USD, czyli 75% więcej niż rok wcześniej. Z tego 70% transakcji przypadło na biura, podczas gdy w przeszłości średnio było to 50%. Zagraniczni inwestorzy kupili 42% obiektów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA