REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Doradcy Home Broker spodziewają się w najbliższych 12 miesiącach przeciętnego wzrostu cen mieszkań w największych miastach o 2,2%. W porównaniu z sierpniem ich wrześniowe prognozy są o wiele bardziej pesymistyczne.

Sierpniowe zahamowanie spadku wskaźnika prognozujące zmianę średniej ceny mieszkań w największych miastach Polski okazało się zjawiskiem jednorazowym. W tym miesiącu wskaźnik ponownie obniżył się i to dość znacząco, o 0,4 pkt. proc. Przypomnijmy, że na fali poprawy klimatu gospodarczego obserwowanego na przełomie roku, wskaźnik notował najwyższe poziomy, a oczekiwania ekspertów Home Broker wskazywały na wzrost cen w nadchodzących miesiącach o ponad 5%. Każdy kolejny miesiąc przynosi jednak obniżenie prognozy.

REKLAMA

Prognoza zmiany średniej ceny mieszkań w największychmiastach Polski

Miesiąc

Oczekiwana zmiana średniej ceny w najbliższych 12 miesiącach

sty 10

5,80%

lut 10

5,20%

mar 10

5,10%

kwi 10

4,40%

maj 10

3,60%

cze 10

3,20%

lip 10

2,80%

sie 10

2,80%

wrz 10

2,20%

Obecnie oczekiwany wzrost średniego poziomu cen w największych miastach o 2,2% w perspektywie roku jest mniejszy od faktycznych zmian cen transakcyjnych zanotowanych w minionych 12 miesiącach. Dane o cenach transakcyjnych Home Broker i Open Finance z okresu czerwiec-sierpień wskazują na ich przeciętny wzrost o 2,8% rok do roku, czyli minimalnie powyżej inflacji.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań stabilizują się

Więcej pesymistów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wrzesień przyniósł ponadto spadek do rekordowo niskiego poziomu odsetka optymistów w badaniu Home Broker, czyli doradców oczekujących wzrostu cen. Wyniósł o 74% wobec 83% w sierpniu i rekordowych 95% w lutym br. Jednocześnie odsetek pesymistów, czyli doradców oczekujących spadku cen, podniósł się do najwyższego w historii badania poziomu 26%. W efekcie różnica między jedną i druga grupa podniosła się do 48 pkt. proc. 

Polska w ogonie Europy

REKLAMA

Wzrost pesymizmu doradców Home Broker może wynikać stąd, że pomimo poprawy koniunktury gospodarczej, polski rynek nieruchomości mieszkaniowych pozostaje jednym z najsłabszych na świecie. Zdecydowanie gorzej od nas radzą sobie co prawda takie kraje, jak Ukraina czy Irlandia, ale z kolei w Skandynawii mówi się już o oznakach bańki spekulacyjnej na rynku. Znaczne odrodzenie w tym roku przeszedł też rynek brytyjski, aczkolwiek tam sytuacja nie jest jednoznacznie pozytywna, a ostatnie dane wskazują raczej na kruchość obserwowanego ożywienia (podobnie jest w USA).

Wśród czynników ograniczającym wzrost cen w Polsce pozostaje duża podaż na rynku wtórnym lokali o niskim standardzie (np. wielka płyta), niezdecydowanie kupujących (ponowne wydłużenie w sierpniu, do 91 dni, przeciętnego okresu upływającego od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej) oraz ożywienie na rynku inwestycji mieszkaniowych (deweloperzy znacznie obniżyli ceny, a dodatkowo, aby zachęcić kupujących na wczesnym etapie budowy oferują duże rabaty). W efekcie mamy taką sytuację, że mimo wzrostu cen transakcyjnych, ceny ofertowe – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – są obecnie nieco niższe (spadek odpowiednio o 1,8% i 1,2%) niż na początku roku.

Pozytywne zjawiska na rynku, to jak przed miesiącem, dalsza liberalizacja podejścia banków do udzielania kredytów mieszkaniowych czy spadek bezrobocia.

Zobacz także serwis: Kredyty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA