reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Ceny mieszkań wzrosną

Ceny mieszkań wzrosną

Doradcy Home Broker spodziewają się w najbliższych 12 miesiącach przeciętnego wzrostu cen mieszkań w największych miastach o 2,2%. W porównaniu z sierpniem ich wrześniowe prognozy są o wiele bardziej pesymistyczne.

Sierpniowe zahamowanie spadku wskaźnika prognozujące zmianę średniej ceny mieszkań w największych miastach Polski okazało się zjawiskiem jednorazowym. W tym miesiącu wskaźnik ponownie obniżył się i to dość znacząco, o 0,4 pkt. proc. Przypomnijmy, że na fali poprawy klimatu gospodarczego obserwowanego na przełomie roku, wskaźnik notował najwyższe poziomy, a oczekiwania ekspertów Home Broker wskazywały na wzrost cen w nadchodzących miesiącach o ponad 5%. Każdy kolejny miesiąc przynosi jednak obniżenie prognozy.

Prognoza zmiany średniej ceny mieszkań w największychmiastach Polski

Miesiąc

Oczekiwana zmiana średniej ceny w najbliższych 12 miesiącach

sty 10

5,80%

lut 10

5,20%

mar 10

5,10%

kwi 10

4,40%

maj 10

3,60%

cze 10

3,20%

lip 10

2,80%

sie 10

2,80%

wrz 10

2,20%

Obecnie oczekiwany wzrost średniego poziomu cen w największych miastach o 2,2% w perspektywie roku jest mniejszy od faktycznych zmian cen transakcyjnych zanotowanych w minionych 12 miesiącach. Dane o cenach transakcyjnych Home Broker i Open Finance z okresu czerwiec-sierpień wskazują na ich przeciętny wzrost o 2,8% rok do roku, czyli minimalnie powyżej inflacji.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań stabilizują się

Wrzesień przyniósł ponadto spadek do rekordowo niskiego poziomu odsetka optymistów w badaniu Home Broker, czyli doradców oczekujących wzrostu cen. Wyniósł o 74% wobec 83% w sierpniu i rekordowych 95% w lutym br. Jednocześnie odsetek pesymistów, czyli doradców oczekujących spadku cen, podniósł się do najwyższego w historii badania poziomu 26%. W efekcie różnica między jedną i druga grupa podniosła się do 48 pkt. proc. 

Wzrost pesymizmu doradców Home Broker może wynikać stąd, że pomimo poprawy koniunktury gospodarczej, polski rynek nieruchomości mieszkaniowych pozostaje jednym z najsłabszych na świecie. Zdecydowanie gorzej od nas radzą sobie co prawda takie kraje, jak Ukraina czy Irlandia, ale z kolei w Skandynawii mówi się już o oznakach bańki spekulacyjnej na rynku. Znaczne odrodzenie w tym roku przeszedł też rynek brytyjski, aczkolwiek tam sytuacja nie jest jednoznacznie pozytywna, a ostatnie dane wskazują raczej na kruchość obserwowanego ożywienia (podobnie jest w USA).

Wśród czynników ograniczającym wzrost cen w Polsce pozostaje duża podaż na rynku wtórnym lokali o niskim standardzie (np. wielka płyta), niezdecydowanie kupujących (ponowne wydłużenie w sierpniu, do 91 dni, przeciętnego okresu upływającego od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej) oraz ożywienie na rynku inwestycji mieszkaniowych (deweloperzy znacznie obniżyli ceny, a dodatkowo, aby zachęcić kupujących na wczesnym etapie budowy oferują duże rabaty). W efekcie mamy taką sytuację, że mimo wzrostu cen transakcyjnych, ceny ofertowe – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – są obecnie nieco niższe (spadek odpowiednio o 1,8% i 1,2%) niż na początku roku.

Pozytywne zjawiska na rynku, to jak przed miesiącem, dalsza liberalizacja podejścia banków do udzielania kredytów mieszkaniowych czy spadek bezrobocia.

Zobacz także serwis: Kredyty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama