reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Liczba nowych mieszkań wciąż wzrasta

Liczba nowych mieszkań wciąż wzrasta

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce wciąż idzie do przodu. W sierpniu rozpoczęto budowę o ponad 10% więcej mieszkań niż przed rokiem. Ponadto rosnąca liczba lokali na rynku pierwotnym sprawia, że wzrasta atrakcyjność ofert nowych mieszkań.

W sierpniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wyniosła 15,2 tys. sztuk, co potwierdza ożywienie rozpoczęte na przełomie 2009 i 2010 roku. Od początku roku rozpoczęto budowę 19% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. W tym roku rekordowy był kwiecień z liczbą ponad 20,4 tys. mieszkań. Było to o blisko 5% mniej niż w kwietniu 2008, kiedy to jeszcze na fali hossy rozpoczęto najwięcej budów.

Dane te potwierdzają, że rynek budowlany wrócił na ścieżkę wzrostu. W następnym miesiącu także można spodziewać się dużej liczby nowych inwestycji. Z analizy Home Broker wynika bowiem, że trzeci i drugi kwartał są najlepszymi okres dla noworozpoczynanych budów. Przeciętnie ich liczba jest bowiem odpowiednio o blisko 30 i 20% wyższa od średniej w danym roku.

W sierpniu deweloperzy rozpoczęli budowę 43% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Z jednej strony jest to pozytywny czynnik dla kupujących, którzy mogą wybierać z rosnącej puli sprzedawanych mieszkań. Z drugiej jednak wśród ekspertów wzrastają obawy o wystąpienie sytuacji nadpodaży na tym rynku.

W sierpniu po raz pierwszy tak zdecydowanie poprawiła się liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia. W sierpniu na całym rynku było ich o 9,9% więcej niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom 5,4%. W sumie w sierpniu wydano pozwolenia na budowę 16,3 tys. lokali. Jest to o 13,4% więcej niż średnia dla ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

Cały czas GUS publikuje słabe dane w obszarze mieszkań oddanych do użytku. W oczywisty sposób jest to pokłosie zahamowania nowych budów w okresie kryzysu. W sierpniu było to 10,8 tys. lokali, o 6,3% mniej niż przed rokiem, ale o 6,4% więcej niż w lipcu br. Wyraźne polepszenie powinno być jednak widoczne już w kolejnym kwartale. Czwarty kwartał jest okresem sezonowego wzrostu liczby oddawanych mieszkań.

Do tej pory jedynie w Warszawie deweloperzy oferowali lokale w średniej cenie niższej, niż obowiązująca na rynku wtórnym. W bieżącym miesiącu do stolicy dołączył także Kraków. Wynika to z wprowadzania nowych inwestycji do sprzedaży. Rosnąca podaż mieszkań wprowadzanych do sprzedaży, na wczesnych etapach zaawansowania robót budowlanych, systematycznie przedkłada się bowiem na obniżanie przeciętnych cen ofertowych na rynku pierwotnym. Takie działanie ma rekompensować podejmowanie wyższego ryzyka przy zakupie nieruchomości na przykład na etapie dziury w ziemi.

Polecamy: Tanie mieszkanie

Porównanie cen mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym

Miasto

Średnia ofertowa cena m kw. mieszkania

Na rynku pierwotnym

Na rynku wtórnym

Różnica

Bydgoszcz

5 116 zł

4 269 zł

846 zł

Kraków

7 465 zł

7 903 zł

-438 zł

Łódź

5 597 zł

4 579 zł

1 019 zł

Poznań

7 519 zł

6 227 zł

1 292 zł

Trójmiasto

7 132 zł

6 851 zł

281 zł

Warszawa

9 128 zł

9 347 zł

-219 zł

Wrocław

7 337 zł

6 970 zł

367 zł

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama