REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny mieszkań stabilizują się

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci Home Broker oczekują stabilizacji średniego poziomu cen mieszkań w ujęciu realnym w najbliższych 12 miesiącach. Ich zdaniem w ujęciu nominalnym, ceny mogą podnieść się o 2,8%.

W sierpniu, po raz pierwszy od siedmiu miesięcy zahamowana została tendencja spadkowa wskaźnika prognozującego zmianę przeciętnej ceny mieszkań w największych miastach Polski. Według najnowszego odczytu doradcy Home Broker spodziewają się wzrostu w najbliższych 12 miesiącach średniej ceny przeciętnie o 2,8%. To aż o 2 pkt. proc. mniej niż w styczniu br., gdy poziom optymizmu ekspertów był najwyższy (Home Broker prowadzi badanie co miesiąc od stycznia 2010 r.).

REKLAMA

Prognoza zmiany średniej ceny mieszkań w największych miastach Polski

Miesiąc

Oczekiwana zmiana średniej ceny w najbliższych 12 miesiącach

sty-10

5,8%

lut-10

5,2%

mar-10

5,1%

kwi-10

4,4%

maj-10

3,6%

cze-10

3,2%

lip-10

2,8%

sie-10

2,8%

Źródło: Home Broker

Rynek niejednorodny

Prognozę na poziomie 2,8% w zestawieniu z centralną projekcją inflacji NBP na poziomie 2,5% w II kwartale 2011 r. należy interpretować jako oczekiwanie stabilizacji cen mieszkań w ujęciu realnym. Nie oznacza to oczywiście jednakowych tendencji w każdym segmencie rynku mieszkaniowego. Najmniej podatne na wzrost cen wydają się mieszkania w gorszym standardzie, np. w wielkiej płycie czy nieodnowionym budownictwie powojennym. Na drugim biegunie mamy mieszkania w nowych budynkach, bądź odremontowanych kamienicach, zwłaszcza w dobrych lokalizacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Tanie mieszkanie

Deweloperzy wywierają presję cenową

Po stronie czynników ograniczających wzrost cen należy wymienić dużą podaż lokali o niższym standardzie, a także atrakcyjne oferty z rynku pierwotnego, gdzie ceny są średnio o 486 zł niższe niż w na rynku wtórnym w nowym budownictwie (po 2000 r.).

Wzrostowi cen sprzyja z kolei liberalizacja oferty kredytów mieszkaniowych czy stabilizacja na rynku pracy.

Ceny transakcyjne idą w górę, a ofertowe w dół

Na rynku mamy obecnie do czynienia z ciekawym zjawiskiem, w którym notowany jest jednoczesny wzrost cen transakcyjnych w największych miastach oraz spadek cen ofertowych. O ile pierwsze podniosły się w największych miastach średnio o 1% od początku roku, to drugie obniżyły o 1,5%. W efekcie w lipcu rozbieżność między ceną ofertową a transakcyjną dla mieszkań, w przypadku których w lipcu zawarto umowę sprzedaży, zawęziła się do rekordowo niskiego poziomu 2,5%. Wielkość ta obrazuje zakres przeciętnych negocjacji cenowych. Dotychczas średnia obniżka ceny wyjściowej przez sprzedających oscylowała w granicach od 3 do 5%.

Więcej optymistów

Stabilizacja wskaźnika prognozującego zmianę cen mieszkań w największych miastach może być pozytywnym sygnałem tym bardziej, że idzie w parze z niewielkim wzrostem relacji optymistów względem pesymistów w sierpniu. Pierwsi obstawiają wzrost, a drudzy spadek cen w najbliższych 12 miesiącach. Optymistów jest według najnowszego badania 82,8% (wzrost z 80,1% w lipcu), a pesymistów 17,2% (wobec 19,9% w lipcu). Na potwierdzenie zaobserwowanych w sierpniu zjawisk trzeba jednak poczekać do kolejnego odczytu wskaźnika.

Zobacz także: Kalkulator kosztu zakupu nieruchomości

Najwięcej optymizmu wobec przeciętnego poziomu cen w swoim mieście wykazują doradcy z Katowic, którzy oczekują przeciętnego wzrostu w najbliższych 12 miesiącach o 3,8%. Najmniej optymistyczni są z kolei doradcy z Gdyni oczekując wzrostu cen średnio o 2%.

Aktualna prognoza w zestawieniu z ceną mkw. w wybranych miastach

Miasto

Prognoza sierpień (w %)

Średnia cena ofertowa w sierpniu (zł/m kw.)

Katowice

3,8

4719

Poznań

3,5

6897

Wrocław

3,5

7360

Lublin

2,9

5184

Trójmiasto

2,6

7987

Kraków

2,5

8249

Warszawa

2,2

9247

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA