REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Waluty: wracają obawy inwestorów?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Wygląda na to, że przez weekend inwestorzy mieli czas na przemyślenie kilku spraw i poniedziałkowy handel nie zaczyna się już od tak optymistycznego akcentu, jak w pierwszym dniu października (piątek).

Przede wszystkim uznano, iż piątkowy odczyt ISM dla przemysłu, który spadł do 54,4 pkt., rodzi jednak pewne obawy, iż gospodarka nadal będzie tkwić w marazmie. Dodatkowo ten tydzień może być dość istotny z punktu widzenia całego miesiąca. Jutro poznamy odczyt ISM dla usług, w czwartek swoje wyniki za III kwartał podadzą Alcoa i PepsiCo, chociaż sezon wyników rozpocznie jutro mało znana Yum!Brands Inc. W końcu tydzień zakończy publikacja kluczowych danych z rynku pracy. W międzyczasie poznamy decyzje 4 banków centralnych – Australii, Japonii, Anglii i ECB. Impulsów będzie, zatem aż nadto, stąd też lepiej się „asekurować” i zrealizować zyski z dotychczasowych ruchów. Zwłaszcza, że z punktu widzenia analizy technicznej widać mocny opór na 1,38 w przypadku EUR/USD, dodatkowo wzmacniany przez wsparcie US Dollar Index na poziomie 78 pkt. Czy to sugeruje, iż ten tydzień będzie się wyraźnie różnił od tego, co obserwowaliśmy w miniony piątek? Jest to dość prawdopodobne.

REKLAMA

Polecamy także: Rynek finansowy

REKLAMA

EUR/PLN: W zasadzie pusty kalendarz danych z kraju na ten tydzień (uwagę przykuje jedynie środowa aukcja obligacji OK0113) sprawia, że złoty będzie pod wpływem sytuacji na rynkach globalnych. W piątek zwracałem uwagę, iż spadek może być krótki, a w kolejnych dniach rynek powróci w rejon 3,99. To nadal wydaje się możliwe, gdyż wybroniło się wsparcie na 3,93, a ujęcie wskaźnikowe (dzienne i 4-godzinowe) daje szanse na realizację takiego scenariusza. Oczywiście kluczowy będzie powrót powyżej 3,9600-3,9650, która to strefa stała się teraz silnym oporem.

USD/PLN: Spadek dolara w piątek był dość imponujący. Niemniej nie udało się złamać wsparcia na 2,85, o którym wspominam też w raporcie tygodniowym (chociaż kluczowe są dopiero 2,80-2,82). W najbliższym czasie kluczowym poziomem będzie pokonane 2,90, powyżej którego rynek może wrócić przy wsparciu ze strony EUR/USD. Ujęcie wskaźnikowe daje pole do realizacji tego scenariusza – całkiem obiecująco wygląda to w ujęciu dziennym. Tym samym nie można wykluczyć, iż w perspektywie tygodniowej przetestujemy do 2,93-2,94.

EUR/USD: Rynek nie zdołał sforsować rejonu silnego oporu na 1,38, co otworzyło pole do ataku podaży. Wsparcie na 1,37 powinno zostać łatwo złamane, a kluczowy poziom to rejon 1,3650. Jego złamanie otworzy drogę do 1,36, co z kolei byłoby już sygnałem do wyraźniejszej korekty. Wskaźniki dzienne pokazują jednak, iż popyt łatwo nie odpuści, ale w najbliższych dniach będzie stał na przegranej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GBP/USD: Piątkowy atak popytu był imponujący, ale nie doprowadził do naruszenia rejonu 1,59. Dzisiaj podaż znów zaczyna dominować, chociaż w nieco dłuższym ujęciu widać wielką konsolidację 1,57-1,59. Są jednak spore szanse, iż opuścimy ją w tym tygodniu dołem i zaatakujemy rejon 1,56. Słabość płynie z dziennych wskaźników.

Zobacz: Waluty on-line

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

REKLAMA

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA