REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki centralne zaskoczyły inwestorów

Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Notowania EUR/PLN na początku dzisiejszej sesji zwyżkowały lekko w ramach kanału wahań w okolice poziomu 3,9700. Kurs EUR/CZK po dwudniowej zwyżce oscyluje dziś w pobliżu wartości 24,50.

REKLAMA

Zniżce natomiast podlegają notowania euro w stosunku do forinta. Kurs EUR/HUF zniżkuje w okolice wczorajszego minimum (272,70), stanowiącego jednocześnie najniższy poziom od czerwca bieżącego roku. Węgierska waluta zyskała w oczach inwestorów po tym, jak rząd zapowiedział, iż w 2011 r. sprowadzi deficyt poniżej poziomu 3,0 proc. PKB. Władze tego kraju mają jeszcze w październiku przestawić plan fiskalny na przyszły rok – inwestorzy spodziewają się ujrzeć w nim realne i wiarygodne rozwiązania, które rzeczywiście pomogą w osiągnięciu celu budżetowego.

REKLAMA

Za nami kolejna średnio udana aukcja rumuńskiego długu. Wczoraj Ministerstwo Finansów Rumunii sprzedało sześciomiesięczne obligacje o łącznej wartości 910 mln lejów (nieco ponad 290 mln dolarów). Rumunia już od kilku miesięcy ma problemy z uplasowaniem większej ilości papierów dłużnych ze względu na ustanowioną górną granicę akceptowalnego oprocentowania oferowanego długu. Została ona wyznaczona na poziomie 7,0 proc., czyli poniżej oczekiwań inwestorów. Biorąc pod uwagę spore potrzeby Rumunii w ramach finansowania zewnętrznego oraz słabe ich pokrycie ostatnimi aukcjami, można oczekiwać, iż rząd w nadchodzącym czasie odstąpi od dotychczasowej reguły maksymalnego oprocentowania.

Polecamy także serwis: Inwestycje

REKLAMA

Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara rozpoczęła się od zwyżki notowań EUR/USD ponad poziom 1,3700. Zachowanie tej pary jest dość zaskakujące, biorąc pod uwagę informacje, jakie napłynęły z Eurolandu z samego rana. Agencja ratingowa Moody’s poinformowała, iż rozważa obniżkę ratingu Irlandii. Głównym czynnikiem decyzyjnym ma być plan fiskalny przedstawiony przez irlandzki rząd. Tamtejszy sektor finansów publicznych znajduje się w bardzo złej kondycji – deficyt sektora w bieżącym roku może osiągnąć aż 32 proc. PKB, a dług publiczny prawie 100 proc. PKB. Największym obciążeniem dla budżetu Irlandii jest pomoc finansowa udzielona przez rząd największym krajowym bankom.

Dziś mogliśmy również obserwować osłabienie jena japońskiego, po tym jak Bank Japonii dokonał nieoczekiwanie obniżki stóp procentowych. Japońskie władze monetarne obniżyły stopę referencyjną do przedziału 0,0-0,1 proc. z 0,1 proc. Zadecydowano ponadto o wznowieniu programu skupowania papierów wartościowych z rynku – przewidywana wartość środków, jakie zostaną w ten sposób dostarczone na rynek to 5 bilionów jenów. Notowania USD/JPY w reakcji na decyzję banku centralnego zwyżkowały chwilowo pod poziom 84,00.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaskoczył również australijski bank centralny, który z kolei zadecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, podczas gdy oczekiwano podwyżki kosztu pieniądza. Wartość AUD/USD zniżkowała po decyzji z okolic poziomu 0,9680 do 0,9560. Ponadto z Australii napłynęły dziś rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej i sytuacji na rynku pracy.

Polecamy: Kadry

W czasie dzisiejszej sesji europejskiej z bardziej istotnych publikacji makroekonomicznych warto wspomnieć o indeksie PMI dla brytyjskiego sektora usług oraz indeksie ISM dla tego samego sektora w USA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA