REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty walutowe praktycznie niedostępne?

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Wiadomo już, że kredyty walutowe będą mniej dostępne. Niektóre banki będą musiały się wręcz wycofać z kredytowania nieruchomości w euro i we franku. Patrząc jednak na pozytywy, może to być szansa na lepsze oprocentowanie depozytów.

Z zaprezentowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego projektu nowelizacji rekomendacji S wynika, że banki będą musiały utworzyć limity na kredyty walutowe i ograniczyć je do co najwyżej połowy portfela kredytowego. Celem tego działania jest znaczne ograniczenie dostępności kredytów walutowych dla polskich gospodarstw domowych. To zła wiadomość dla banków specjalizujących się w takich ofertach (m.in. Bank DnB Nord, Deutsche Bank PBC i Nordea Bank Polska), które będą musiały zmienić strategię i przenieść ciężar na kredyty złotowe.

REKLAMA

Według Komisji, nowelizacja zostanie wprowadzona ze zróżnicowaniem czasowym i banki będą miały czas na dostosowanie się do jej wytycznych. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy w ogóle wejdzie ona w życie, należy jednak oczekiwać, że okres przejściowy będzie dostatecznie długi, choć dla instytucji z największą ekspozycją na waluty obce i tak może być zbyt krótki.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

W sytuacji gdy na koniec pierwszego półrocza 2010 roku ponad 65 proc. portfela banków rozliczane było w walutach (z tego 90,5 proc. we franku szwajcarskim) działanie Komisji wydaje się być jak najbardziej słuszne. Według KNF, banki udzielając walutowych kredytów hipotecznych narażają na niebezpieczeństwo ryzyka kursowego nie tylko swoich klientów, ale i cały sektor bankowy oraz gospodarkę. Te argumenty są nie do podważenia, a trzeba przy tym zaznaczyć, że w wielu krajach ograniczenia dotyczące rynku kredytów hipotecznych są znacznie bardziej restrykcyjne. Na przykład na Węgrzech maksymalne LTV kredytu w forintach może wynieść 75 proc., w euro 60 proc., a we franku i innych walutach – zaledwie 45 proc. W Austrii kredyty walutowe w ogóle są ograniczone do wąskiej grupy osób, które otrzymują w nich wynagrodzenie.

Newralgiczny zapis o limicie udziału kredytów walutowych w portfelach banków wynika z rekomendacji nr 7, pozostałe dotyczą spraw bardziej ogólnych i często powtarzają oczywistości takie jak to, że banki powinny kontrolować i monitorować ryzyka zarówno stopy procentowej jak i kursu walutowego oraz sprawdzać, czy klienci należycie wywiązują się z umów kredytowych. Komisja zaleca także, by banki miały gotowe procedury dotyczące szacowania wartości nieruchomości oraz na wypadek spadku wartości zabezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Część banków należących do zagranicznych grup kapitałowych ma łatwiejszy dostęp do finansowania w euro niż w złotych. Chęć dostosowania portfela kredytowego do sugestii KNF poprzez wzmożoną sprzedaż kredytów złotowych może pozytywnie odbić się na oprocentowaniu depozytów, bo częściowo banki te będą chciały pozyskać złotówki z rynku.

Zobacz także serwis: Lokaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA