REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PKPP Lewiatan: indeks biznesu w lipcu 2010 r.

REKLAMA

REKLAMA

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał w notowaniu rocznym poziom 43 pkt. z poprzedniego miesiąca, a indeks kwartalny zyskał trzy punkty osiągając wartość indeksu rocznego. Zdaniem ekspertów PKPP Lewiatan wskazuje to na stabilizację koniunktury przynajmniej do końca roku.

REKLAMA

Po dobrych wynikach w pierwszym kwartale ostatnie dane o produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej i eksportu sugerują, że drugi kwartał nie był gorszy od pierwszego. Koniunkturę w dużym stopniu nakręca eksport, a w miarę stabilny wzrost konsumpcji rekompensuje spadek popytu inwestycyjnego. Poprawa koniunktury na naszych najważniejszych rynkach eksportowych i względne ożywienie popytu konsumpcyjnego pozwalają liczyć na utrzymanie osiągniętego w pierwszej połowie roku umiarkowanego tempa wzrostu w najbliższym okresie. Równolegle obserwujemy zwiększony w stosunku do poprzedniego roku napływ inwestycji zagranicznych. Niepokoi jednak wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny, zwłaszcza w kontekście ciągłej niestabilności międzynarodowych rynków finansowych w obliczu ogólnego kryzysu zadłużenia publicznego w Europie.

REKLAMA

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał w notowaniu rocznym poziom 43 pkt. z poprzedniego miesiąca, a indeks kwartalny zyskał trzy punkty wyrównując do poziomu indeksu rocznego. Najbardziej, bo aż o cztery punkty zyskały notowania indeksu półrocznego, który wyniósł 44 pkt., czyli najwyższej od ponad roku wartości.

Indeksy szczegółowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu wyraźnie odbiły w górę: indeks kwartalny wzrósł o siedem punktów do 40 pkt, a indeks półroczny aż o dziesięć punktów do 43 pkt., plasując się w pobliżu indeksu rocznego, który też poprawił się o jeden punkt osiągając 41 pkt. Chociaż indeksy popytu znajdują się nadal poniżej połowy skali, to jednak uzyskały notowania najwyższe od początku ubiegłego roku. Eksport powrócił już do poziomu miesięcznego wolumenu sprzed załamania kryzysowego i nadal wykazuje tendencję wzrostową, a poprawa koniunktury u największego naszego partnera, jakim są Niemcy, budzi nadzieję na utrzymanie się tej tendencji w najbliższej przyszłości. Jednocześnie wraz z ożywieniem popytu wewnętrznego przyspieszeniu uległo tempo wzrostu importu i nawet obecnie wyprzedza tempo wzrostu eksportu, co ogranicza popytowy efekt eksportu netto na wzrost gospodarczy. Jednak równolegle obserwujemy zwiększony napływ inwestycji zagranicznych, który bilansuje ujemny wpływ deficytu handlowego na rachunek obrotów bieżących z zagranicą, oraz kompensuje w pewnym stopniu niedostatek inwestycji krajowych. Od kilku miesięcy obserwujemy poprawę na rynku pracy w postaci odwrócenia negatywnej dynamiki zatrudnienia oraz płacy realnej. W efekcie mamy realny przyrost funduszu płac, co obok wzrostu eksportu będzie istotnym czynnikiem ożywienia w drugiej połowie roku. Przedsiębiorstwa przemysłowe sygnalizują już wyczerpywanie się zapasów, a budownictwo przeżywa silne ożywienie po zimowej zapaści.

Polecamy: Rynek finansowy

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Indeksy finansów w zasadzie utrzymały poprzedni poziom: indeks kwartalny poprawił się o jeden punkt do 46 pkt., podobnie jak indeks półroczny, natomiast indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 45 pkt. Chociaż wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw są stosunkowo dobre, indeksy finansów znajdują się poniżej połowy skali. Nadmierna płynność przedsiębiorstw i wzrost ich depozytów w bankach świadczy o braku wiary w trwałość ożywienia i niechęci do podejmowania inwestycji. Dopiero od dwóch miesięcy obserwujemy niewielki dodatni przyrost kredytu dla przedsiębiorstw. Istnieje jednocześnie ryzyko zaostrzenia polityki monetarnej i podwyżek stóp procentowych w związku z utrzymującym się deficytem budżetowym i rosnącym zadłużeniem finansów publicznych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).

Indeksy makroekonomiczne kwartalny i roczny nie uległy zmianie, kwartalny na poziomie 43 pkt., a roczny 39 pkt. Oba indeksy znajdują się poniżej połowy skali i do tego z tendencją malejącą. Wprawdzie inflacja zaczęła znowu rosnąć, ale rośnie też zatrudnienie, a deficyt w obrotach bieżących z zagranicą jest bardzo niski i w pełni pokryty napływem inwestycji zagranicznych.

Zobacz: Wskaźniki makroekonomiczne

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).

Kwartalny indeks wpływu czynników politycznych spadł o dwa punkty do 54 pkt., ale roczny pozostał niezmieniony na poziomie 56 pkt. W tej chwili indeks ten jako jedyny pozostaje powyżej połowy skali.

EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Halina Wasilewska-Trenkner, Bohdan Wyżnikiewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

//g9.infor.pl/p/_files/98000/indeksy_pkpp_lewiatan_48331.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA