REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VII 2010

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

Expander opublikował lipcowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Wynika z nich, iż w porównaniu do poprzedniego miesiąca polepszyła się ocena koniunktury gospodarczej w Polsce, lecz jednocześnie więcej osób spodziewa się wzrostu inflacji i zaostrzenia polityki pieniężnej.

REKLAMA

W lipcu widać było wyraźną poprawę nastrojów wśród większości analityków i inwestorów giełdowych na świecie. Udane emisje papierów dłużnych krajów z grupy PIIGS, dobre wyniki stress testów europejskich banków oraz poprawa wskaźników wyprzedzających koniunktury największych gospodarek naszego kontynentu oddaliły obawy związane z kryzysem fiskalnym. Ten wzrost optymizmu co do oczekiwanego w najbliższej przyszłości rozwoju wypadków odzwierciedlony został także w polskim Indeksie Koniunktury Ekspertów Finansowych obliczanym przez firmę Expander. Trzecia edycja IKEF przyniosła w lipcu wzrost tego wskaźnika o niemal 7 punktów do 20,8 punktu. 36,5% ankietowanych ocenia, że w Polsce nastąpi poprawa koniunktury w okresie najbliższych miesięcy, tylko 15,6% oczekuje pogorszenia sytuacji gospodarczej.

REKLAMA

Coraz więcej ekspertów zatrudnionych w instytucjach finansowych dobrze ocenia obecny stan gospodarki, ale przekłada się to też na wyższe oczekiwania inflacyjne. Aż 54,2% uczestników ankiety oczekuje wzrostu inflacji w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Z pewnością do takich opinii przyczyniły się ostatnie bardzo dobre i zdecydowanie lepsze od oczekiwań wyniki dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. Publikowane w lipcu dane na temat czerwcowej inflacji także pokazał wzrost cen szybszy niż wynikałoby to z prognoz analityków. Niepewne jest też to, jak RPP oceni kierunki polityki fiskalnej proponowane przez rząd. Mimo więc, że obecnie inflacja wciąż znajduje się poniżej dolnej granicy celu NBP (w czerwcu wzrost cen wyniósł 2,3%), to coraz więcej ekspertów finansowych spodziewa się zaostrzenia polityki pieniężnej w okresie najbliższych 6 miesięcy.

Zobacz także: Rynek finansowy

Rezultaty ankiety wskazują, że polska gospodarka powoli może już kończyć tę fazę ożywienia cyklu koniunkturalnego, w czasie której wzrost aktywności gospodarczej nie wywołuje jeszcze presji inflacyjnej. Z pewnością jednak bardzo daleko jest też do przegrzania koniunktury. Mimo, że polskiej gospodarce sprzyja wyraźne ożywienie w Niemczech i relatywnie stabilny popyt wewnętrzny, to sytuacja całej gospodarki światowej jest wciąż niepewna. Na przykład ciągle może okazać się, że globalny wzrost długu publicznego na niespotykaną dotąd skalę albo wywoła bankructwo nadmiernie zadłużonych krajów, albo spadek koniunktury gospodarczej spowodowany znacznymi cięciami wydatków budżetowych. Ciągle więc istnieje możliwość wystąpienia drugiego dna globalnej recesji, które z pewnością odbiłoby się bardzo negatywnie także i na rodzimej koniunkturze. Na szczęście ostatnio prawdopodobieństwo takiego scenariusza wyraźnie zmalało.

Polecamy: Wiadomości finansowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacje o badaniu

IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Odpowiedzi na ankiety zbierane są w ciągu ostatnich 3-4 dni roboczych każdego miesiąca, a ich rezultaty publikowane są pierwszego dnia roboczego następnego miesiąca. 181 specjalistów z 69 instytucji finansowych wyraziło gotowość do wzięcia udziału w badaniu. W lipcu Expander uzyskał 96 prawidłowo wypełnionych ankiet.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA