| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Produkcja przemysłowa rośnie szybciej niż przewidywano

Produkcja przemysłowa rośnie szybciej niż przewidywano

W czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła o znacznie więcej niż się spodziewano. W porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku podskoczyła aż o 14,5 proc. Tak wysokie tempo utrzymuje się już drugi miesiąc z rzędu. Wszystko więc wskazuje na to, że nie mamy się co obawiać spowolnienia gospodarczego, którego sygnały coraz bardziej widoczne są w gospodarkach innych krajów.

Ekonomiści spodziewali się, że produkcja polskiego przemysłu wzrośnie w czerwcu o 11-12 proc. po tym, gdy w maju zwiększyła się o 14 proc. Tym razem jednak przemysł znów pozytywnie zaskoczył i jeszcze bardziej przyspieszył. Czerwcowy wzrost był najwyższy od lutego 2008 r., gdy dynamika sięgnęła 14,6 proc. Wśród poszczególnych działów przemysłu największy, sięgający 15,8 proc. wzrost zanotowano w przetwórstwie przemysłowym. Prym wiodła produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, która była niemal dwukrotnie wyższa niż w czerwcu 2009 r. O 35 proc. zwiększyła się produkcja wyrobów chemicznych, o 22 proc. więcej wyprodukowano samochodów. Zmniejszyła się produkcja jedynie w siedmiu działach przemysłu, między innymi w produkcji sprzętu transportowego, napojów i mebli.

Bardziej wyraźnie niż w poprzednich miesiącach poprawiła się sytuacja w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się 9,6 proc. Jeszcze w maju jej wzrost wyniósł 2,3 proc.

Zobacz też: Budownictwo w Polsce w dobrej formie

Tendencja wzrostu produkcji polskiego przemysłu utrzymuje się nieprzerwanie od listopada ubiegłego roku, a jej dynamika ciągle przyspiesza. Pozwala to sądzić, że nasza gospodarka ma szanse na przyspieszenie tempa wzrostu. Należy jednak pamiętać, że pewnym zagrożeniem może być spadek tempa wzrostu w gospodarkach europejskich, u naszych głównych partnerów handlowych.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »