REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej w przemyśle, gorzej w budownictwie

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Maj był kolejnym miesiącem zmniejszania się tempa spadku produkcji przemysłowej w Polsce. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym obniżyła się w minionym miesiącu o 5,9% wobec 8% miesiąc wcześniej i 12,7% w styczniu tego roku. Coraz słabiej natomiast prezentuje się budownictwo.

REKLAMA

Bez uwzględniania czynników sezonowych majowa produkcja spadła o 5,2% w porównaniu z tym samym miesiącem 2008 r. Oczekiwano zniżki o 6,5%. Było to trzecie pozytywne zaskoczenie tymi danymi w tym roku. Niemniej jednak – mimo poprawy i to większej od prognozowanej – aktywność przemysłu wykazuje regres. Spadek jest wciąż większa niż w dołkach poprzednich cykli obniżania się produkcji przemysłowej z 2005 r., i 2001-2002 r., jak również z 1999 r. Spadek jest również silniejszy niż średnio w ostatnich 12 miesiącach. To również potwierdza, że nie mamy przełomu w zakresie aktywności przemysłu. W maju produkcja spadła w 21 z 34 działach przemysłu, najbardziej w produkcji metali (o 37,2%). Największy wzrost zanotowano w dziale produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 30,1%).

REKLAMA

W przeciwnym kierunku niż w przemyśle następują zmiany w budownictwie, które jednak, obiektywnie patrząc, i tak jest w lepszej kondycji niż przemysł. W maju produkcja budowlano-montażowa była jedynie o 0,2% większa niż rok wcześniej. To najgorszy wynik od września 2007 r. Średnio w ostatnich 12 miesiącach wzrost wynosił 7,5%. Branży budowlanej ciąży głównie załamanie w mieszkaniowym i przemysłowym, gdzie spadek sięga 11,9% r/r, jak również ograniczenie prac specjalistycznych, jak przygotowanie terenów pod budowę, robót wykończeniowych, czy instalacyjnych (tu spadek wynosi 1%). Natomiast 20-proc. wzrost jest udziałem budownictwa infrastrukturalnego.

Podstawowym pytaniem w perspektywie kolejnych miesięcy jest to, czy w naszej gospodarce pojawi się efekt samonakręcającej się spirali. Na dalszą poprawę aktywności przemysłu mogą nie pozwolić słabnący popyt konsumpcyjny. Ten jest pochodną dotychczasowego osłabienia aktywności gospodarczej, odciskającego piętno na sytuacji na rynku pracy. Na możliwości poprawy w przemyśle wpływ mieć będzie również skala ożywienia koniunktury gospodarczej u naszych partnerów handlowych, rzutująca na wielkość eksportu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA