REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo w Polsce w dobrej formie

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Czerwcowy wynik produkcji budowlano-montażowej w Polsce nie zaskoczył. Nadal można raczej mówić o stagnacji niż wzroście. Jednak z punktu widzenia stabilności ożywienia gospodarczego przyspieszenie w budownictwie wydaje się jednym z ważniejszych czynników.

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu wzrosła o 9,6% w skali roku, a po uwzględnieniu czynników sezonowych, takich jak różnica w liczbie dni pracy w porównywanych okresach, progres wyniósł 4,1%. To wynik wyraźnie lepszy niż miesiąc wcześniej, kiedy w budownictwie wzrost produkcji sięgnął zaledwie 2,3%, a po odsezonowaniu danych mieliśmy nawet ponad 3-proc. spadek.

REKLAMA

Na czerwcową poprawę w zakresie budownictwa złożyły się wszystkie działy. O 13,1% wzrosła produkcja w zakresie budownictwa specjalistycznego, o 13% w przypadku robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, a w budownictwie infrastrukturalnym mieliśmy zwyżkę o 3,5%.

Budownictwo dużo słabsze niż przemysł

Choć czerwiec był kolejnym miesiącem poprawy w budownictwie, to dynamika wzrostu pozostaje niższa niż w przemyśle. Produkcja przemysłowa zwiększyła się w minionym miesiącu o 14,5% rok do roku. Te dysproporcje znajdują odzwierciedlenie w notowaniach spółek na warszawskiej giełdzie. W skali roku, czyli w takim ujęciu, w jakim patrzymy na dane o produkcji budowlanej, przedsiębiorstwa z tego sektora są jednymi z najsłabszych. Od końca czerwca 2009 r. do końca czerwca 2010 r. WIG-Budownictwo, zrzeszający 31 firm, poszedł w górę jedynie o 5,9% wobec 29,5% wzrostu całej giełdy. WIG-Deweloperzy zyskał w tym czasie nieco ponad jedną czwartą (pierwsze półrocze było bardzo udane pod względem nowych inwestycji mieszkaniowych). Poprawiająca się sytuacja w budownictwie przekłada się na silniejszą postawę spółek z tej branży w krótkim terminie. W czerwcu indeks WIG-Budownictwo stracił 3,9% wobec 5,2-proc. zniżki indeksu WIG. Podobnie, jak cały rynek wypadł natomiast WIG-Deweloperzy, w skład którego wchodzi 16 firm.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej optymistów

Czerwcowe wyniki produkcji budowlano-montażowej są zbieżne z wcześniej publikowanymi GUS-owskimi wskaźnikami koniunktury. W minionym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizowało 21% przedsiębiorstw budowlanych, a jej pogorszenie 19% (w maju optymistów było tyle samo, a pesymistów o 1 pkt proc. więcej). W badaniu koniunktury widać też większą skłonność firm do prowadzenia prac za granicą. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Spodziewany jest spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych. Najlepsza jest sytuacja przedsiębiorstw dużych i średnich. W przypadku pozostałych firm oceny ogólnego klimatu koniunktury były wciąż negatywne, choć poprawiły się w porównaniu z majem.

Rośnie popyt

Największe bariery napotykane przez przedsiębiorstwa budowlane to konkurencja na rynku (58% w czerwcu tego roku, 62% rok wcześniej), koszty zatrudnienia (51%, 50%), oraz niedostateczny popyt (44%, 49%). Charakterystyczny był wzrost znaczenia bariery związanej z warunkami atmosferycznymi (33% w czerwcu tego roku, 13% rok wcześniej i 23% miesiąc wcześniej). Można było to wiązać z powodzią. Najbardziej zmniejszyła się uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA