reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Indeks PMI daje nadzieję inwestorom

Indeks PMI daje nadzieję inwestorom

Kolejne wiadomości wskazują na osłabienie brytyjskiego rynku nieruchomości i zapowiadają trudniejsze czasy dla niego. Z kolei wysoki odczyt czerwcowego PMI podnosi oczekiwania względem danych o produkcji przemysłowej za ten okres.

Śladowe obroty walorami mniejszych spółek, jakie utrzymywały się przez kolejny tydzień i jakie widzimy dziś, są potwierdzeniem, że na warszawskiej giełdzie nie dzieje się nic, co wskazywałoby na poważniejsze rozstrzygnięcia. W minionym tygodniu, siódmy kolejny tydzień, średnie obroty walorami spółek z indeksu sWIG80, nie przekraczały 50 mln zł.

Tendencja boczna trwa już ponad 2 miesiące i wygląda na to, że będziemy mieć z nią do czynienia przez kolejne tygodnie. Jest ona odzwierciedleniem zjawisk gospodarczych, gdzie globalny wzrost gospodarczy słabnie, a dziś trudno jest określić, jaka będzie siła negatywnych tendencji. Przeważa nadzieja, że uda się utrzymać ożywienie gospodarcze, ale inwestorzy mają świadomość poważnych zagrożeń związanych z takim scenariuszem. Taka diagnoza tonuje zachowania zarówno kupujących, jak sprzedających, skutkując ograniczonymi obrotami i zmiennymi nastrojami.

Po znaczącym zaskoczeniu plus w minionym miesiącu inwestorzy z dużymi nadziejami czekają na dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w naszym kraju w czerwcu. Analitycy zapowiadają wzrost o 11,5% w skali roku wobec 14% miesiąc wcześniej. Wysoki odczyt wskaźnika PMI za czerwiec pozwala spodziewać się dobrego wyniku w tym względzie. Jednocześnie istotne będzie to, jak zmienia się produkcja budowlano-montażowa, która w I połowie tego roku generalnie miała się słabo. Poprawa w tym względzie byłaby sygnałem umacniania się ożywienia w naszej gospodarce.

Zobacz także: Komentarze rynkowe w serwisie Kursy walut

Mamy kolejne potwierdzenie wyhamowania korzystnych zjawisk na brytyjskim rynku nieruchomości. Tym razem największy internetowy poświęcony nieruchomościom poinformował, że w lipcu, pierwszy raz w tym roku, sprzedający mieszkania obniżyli ceny. Spadły one o 0,6% w skali miesiąca. Spodziewana jest kontynuacja tej tendencji w kolejnych miesiącach. Szacuje się, że do końca roku ceny mogą zmniejszyć się o dalsze 7%. W skali roku lipcowe ceny podniosły się o 3,7% w porównaniu z 5-proc. tempem zwyżki w czerwcu.

Rozpoczynający się tydzień będzie stał pod znakiem znacznej liczby publikacji dotyczących amerykańskiego rynku nieruchomości. Już dziś po południu poznamy lipcowy indeks koniunktury, a jutro liczby rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę. W czwartek podana zostanie czerwcowa sprzedaż domów na rynku wtórnym i ich ceny. Inwestorzy na te wszystkie dane będą patrzeć przez pryzmat kondycji gospodarki USA i perspektyw jej dalszego rozwoju.

Polecamy także: Rynek finansowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama