REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czeka klientów i polski rynek bankowy po przejęciu BZ WBK

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

REKLAMA

REKLAMA

Wokół BZ WBK wciąż krążą spekulacje na temat tego w czyje ręce trafi. Prasa donosi, że na krótkiej liście chętnych na „zielony bank” pozostali jedynie: włoski Intesa Sanpaolo, hiszpański Banco Santander, francuski BNP Paribas oraz polski PKO BP. Czego można oczekiwać po przejęciu BZ WBK przez któregoś z pretendentów?

Przyjrzeliśmy się, jakie konsekwencje dla klientów i powiązań kapitałowych naszego rynku bankowego miałyby te przejęcia. Wszyscy zagraniczni inwestorzy zainteresowani Bankiem Zachodnim pochodzą z krajów, gdzie za usługi bankowe trzeba płacić najwięcej w całej Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o zaangażowanie kapitałowe, najmniej obecni są w Polsce Hiszpanie.

REKLAMA

REKLAMA

Włochy, Hiszpania i Francja to trzy najdroższe kraje dla klientów banków. Zgodnie z ostatnim raportem Komisji Europejskiej (sprzed roku) włoskie banki należą do grupy naliczającej najwyższe stawki w UE. Za roczną obsługę rachunku Włosi pobierają od średnio aktywnego klienta 253 euro. Osoba korzystająca aktywnie z usług będzie musiała zapłacić ponad 830 euro. W Hiszpanii, drugiej na liście, kwota za utrzymanie rachunku bieżącego jest o blisko jedną trzecią niższa niż we Włoszech i wynosi 178 euro. W znajdującej się na trzeciej pozycji Francji klienci płacą 154 euro rocznie.

Dla porównania w najtańszej Bułgarii korzystanie z konta to wydatek 27 euro rocznie. Inne niedrogie dla bankowych klientów kraje to Holandia, Belgia i Portugalia. Polska ze średnią ceną roczną w wysokości 73 euro za korzystanie z ROR mieści się po środku listy liczącej 27 państw. Statystyki te nie uwzględniają możliwości finansowych klientów w poszczególnych krajach.

Zobacz także: Dlaczego nie warto wybierać na oszczędzanie zwykłego konta ROR

Jedna piąta rynku dla Włochów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby Irlandczycy zdecydowali się na włoski bank Intesa Sanpaolo, to trzeba też brać pod uwagę, że obecny wysoki udział Włochów w aktywach polskich banków wzrósłby jeszcze bardziej. W rękach inwestorów z Półwyspu Apenińskiego byłaby niemal jedna piąta rynku. Wszystko dlatego, że włoski UniCredit jest inwestorem strategicznym drugiego co wielkości banku w naszym kraju - Pekao.

Dla porównania drudzy w Polsce Niemcy odpowiadali na koniec 2009 r. za jedną dziesiątą naszej bankowości (posiadają 10 instytucji, banków i oddziałów banków, m.in. BRE, DB PBC, DB, Volkswagen Bank direct), a kolejny znaczący u nas inwestor – Holendrzy, niecałe 9 proc. (np. ING BSK, BGŻ). Łącznie inwestorzy zagraniczni kontrolowali 68 proc. aktywów naszego rynku.

Hiszpanie po przejęciu - około 6 procent polskiego rynku

Wraz z przejęciem BZ WBK z pewnością nie doszłoby do dominacji hiszpańskiego kapitału nad Wisłą. Hiszpanie kontrolowaliby ok. 6 proc. rynku, podobnie jak Belgowie, do których należy np. Kredyt Bank.

Hiszpański Santander Bank jako Santander Consumer Bank działa już w Polsce od 7 lat. Pod względem aktywów plasuje się u nas na 21. miejscu. Bank specjalizuje się w kredytowaniu samochodów. W finansowaniu nowych aut jest liderem rynku. Z finansowania nieruchomości wycofał się wiosną 2009 r., a później postanowił też zamknąć sieć placówek, w których sprzedawał kredyty hipoteczne.

Polecamy serwis: Kredyty

Francuzi z ewentualnym 10 proc. udziałem w rynku

Jednym z poważnych kandydatów do zakupu BZ WBK jest również BNP Paribas. Jeśli chodzi o udziały w rynku, kontrolowane przez Francuzów banki (m.in. Fortis, Euro Bank) miały na koniec zeszłego roku niecałe 5 proc. Po przejęciu BZ WBK byłoby to ponad 10 proc. Francuzi tym samym dorównaliby swoją pozycją Niemcom. BNP Paribas od lat obecny u nas poprzez oddział do obsługi przedsiębiorstw, po przejęciu Fortisa stał się u nas właścicielem banku uniwersalnego Fortis Bank Polska. Już wcześniej miał też udział w zajmujących się bankowością konsumpcyjną Cetelem i Sygma Banku. Obie te instytucje są już po fuzji prawnej. W tym roku mają zakończyć połączenie operacyjne. Znane są przede wszystkim z partnerskich kart kredytowych, wydawanych wraz z sieciami handlowymi, oraz kredytów gotówkowych, ratalnych i samochodowych. Główny obecnie biznes BNP Paribas w Polsce – Fortis Bank - zajmuje 14. pozycję z niecałymi dwoma procentami udziałów w rynku. W jego działalności przeważają relacje z przedsiębiorstwami, choć kładzie coraz większy nacisk na bankowość detaliczną.

Większy PKO BP niż ING, Millennium, Kredyt Bank, BPH i Handlowy razem wzięte

REKLAMA

W przypadku przejęcia BZ WBK przez PKO BP wielu niepokoi przewaga, jaką uzyskałby największy bank nad konkurentami. Udział w rynku powiększonego PKO BP sięgałby jednej piątej (ok. 15 proc. własne plus ok. 5 proc. BZ WBK), podczas gdy Pekao kontroluje ponad 12 proc. W efekcie takiej zmiany koncentracja w branży mierzona udziałem 5 największych banków osiągnęłaby 50 proc. rynku. To plasowałoby Polskę powyżej średniej w UE, gdzie ten odsetek według ostatnich danych Europejskiego Banku Centralnego z końca 2008 r. wynosi 44 proc. Tymczasem uważa się, że im niższy udział 5 największych instytucji, tym lepiej dla klienta, ze względu na większą konkurencję i niższy próg wejścia na rynek dla nowych graczy. Przykład Włoch przeczy teorii o wpływie rozproszenia rynku na ceny usług. We Włoszech, gdzie banków jest bardzo dużo, wysokie są również ceny usług. Tymczasem w Belgii, gdzie koncentracja branży jest wysoka (5 największych graczy ma 81 proc. rynku), ceny są niskie.

Trudno dziś wyrokować, jak zachowałby się PKO BP w sprawie polityki cenowej. Skala działania po połączeniu z BZ WBK robi wrażenie i może skłaniać do różnych posunięć. Większy bank obecnością na rynku dorównywałby ING BSK, Millennium, Kredyt Bankowi, Bankowi Handlowemu i BPH razem wziętym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA