reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > PKPP Lewiatan: dobre wyniki finansowe polskich banków

PKPP Lewiatan: dobre wyniki finansowe polskich banków

Zysk netto polskich banków po pierwszych pięciu miesiącach 2010 r. wyniósł 4,5 mld zł, czyli był wyższy o 21 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku – podała Komisja Nadzoru Finansowego. „Sytuacja finansowa banków powoli się poprawia, aczkolwiek dynamika wzrostu była niższa niż po trzech miesiącach tego roku” – komentuje dr Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

„Na podstawie cząstkowych danych opublikowanych przez KNF widać, że banki w pierwszych pięciu miesiącach br. osiągnęły znacznie lepsze wyniki finansowe niż w 2009 roku. Dynamika wzrostu zysku netto jest jednak mniejsza niż po pierwszym kwartale br., kiedy wynosiła 26 proc.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 13,7 proc. na koniec maja, wobec 13,3 proc. na koniec 2009 r., ale spadł w porównaniu z końcem marca br, kiedy wynosił 14,1 proc. Nadal jest jednak bardzo wysoki, co świadczy o stabilności systemu bankowego. Teraz rynek czeka na informacje o kondycji banków po pierwszym półroczu. Szczególnie ważne będą dane dotyczące wolumenu kredytów dla przedsiębiorstw. Na razie firmy bardzo ostrożnie korzystają z kredytów. Jeśli ten trend zostanie przełamany - odrodzi się popyt na kredyty korporacyjne. Świadczyłoby to o zdecydowanym utrwaleniu symptomów ożywienia w polskiej gospodarce” – dodaje Jacek Adamski.

Przeczytaj także: Stress testy pozytywne, ale czy wiarygodne

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama