REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje gospodarcze pozytywne w Europie

Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

Firma Expander po raz kolejny podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (26.07-01.08.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z danych wynika, iż w całej Europie nastąpiła poprawa nastrojów gospodarczych.

GOSPODARKA

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu największym echem odbiła się informacja o planowanej podwyżce podatków w Polsce w celu zmniejszenia deficytu budżetowego w kolejnych latach. Idea zmniejszania nierównowagi bilansowej państwa jest jak najbardziej słuszna. Wydaje się jednak, iż powinna odbywać się głównie poprzez zmniejszenie strony kosztowej związanej z ciągle rozrastającymi się wydatkami sektora państwowego, a nie poprzez zwiększanie obciążeń dla podatników. W ten sposób cały naród zapłaci za brak odwagi rządu do przeprowadzenia niezbędnych reform, które uporządkowałyby sektor publiczny. Wzrost podatków jest już praktycznie przesądzony, zatem wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku obowiązywać będą stawki VAT: 6%, 8% oraz 23%. Jednocześnie Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że nie będzie podwyżki podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych oraz podwyżki składki rentowej. Wzrost VAT o 1 punkt procentowy planowany jest przez okres trzech lat, po których ma nastąpić powrót do obecnego poziomu. Tym samym Polska jest kolejnym państwem w Unii Europejskiej, który wdrożył plan działań zmierzający do zmniejszenia deficyt budżetowy w kolejnych latach.

REKLAMA

Spośród zeszłotygodniowych danych, bardzo dobre wieści napłynęły z naszej części świata. Wskaźnik nastrojów w gospodarce Komisji Europejskiej w Strefie Euro wspiął się na najwyższy poziom od marca 2008 roku. Lipcowy odczyt wyniósł 101,3, wzrastając o 2,3 punktu m/m. Wzrost odnotował także wskaźnik obliczany dla całej Unii Europejskiej. Oznacza to powrót optymizmu wśród Europejczyków co do dalszych perspektyw gospodarczych. W dużym stopniu przyczynia się do tego dobra koniunktura w największej gospodarce Unii - w Niemczech, która napędza ożywienie również w pozostałych europejskich krajach. Systematycznej poprawie ulega niemiecki rynek pracy, gdzie stopa bezrobocia spadła już do poziomu 7,6%.

Na pogorszenie nastrojów inwestorów wpływały natomiast dane z amerykańskiej gospodarki. Choć sprzedaż nowych domów jednorodzinnych w USA była wyższa o 23,6% niż przed miesiącem to wynikało to z faktu, iż miesiąc wcześniej sprzedaż osiągnęła najniższy poziom w blisko 50-letniej historii tych danych. Rekonwalescencja rynku nieruchomości, który silnie ucierpiał na skutek największego kryzysu od II wojny światowej, zajmie zapewne jeszcze wiele czasu. Zamówienie na produkowane w USA dobra trwałe spadły o 1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dane rozczarowały rynek, który oczekiwał wzrostu zamówień o 1%. Również indeks ufności konsumentów Conference Board odnotował spadek. Wskaźnik osunął się w dół już drugi miesiąc z rzędu, do najniższego poziomu od 5 miesięcy. Wśród amerykańskich konsumentów wracają obawy o dalszą poprawę w gospodarce, w tym w szczególności sytuacji na rynku pracy. Gorszy sentyment konsumentów w USA będzie oddziaływał negatywnie na ponoszone wydatki konsumpcyjne, a te z kolei mają wpływ na sprzedaż detaliczną, która odpowiada za ponad 2/3 zagregowanego popytu w Stanach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TRENDY

Lipiec okazał się bardzo dobrym miesiącem dla rynków akcji negując nienajlepszy wydźwięk wcześniejszych wydarzeń. W USA początek tygodnia przyniósł kontynuację wzrostów z ubiegłego tygodnia. Jednak nie powiodła się próba utrzymania indeksu S&P500 powyżej oporu na wysokości 1120 punktów. Jak do tej pory rozmiary korekty okazały się na tyle niewielkie, że indeks wciąż znajduje blisko poziomów, których sforsowanie zwiększyłoby prawdopodobieństwo na kontynuację trendu w kierunku tegorocznych szczytów.

Zobacz także serwis: Inwestycje

Spośród indeksów giełdowych państw rozwiniętych największe tygodniowe wzrosty odnotował grecki indeks ASE. Po zmniejszeniu obaw o bankructwo w kraju Hellenów inwestorzy odnawiają długie pozycję na wcześniej wyprzedawanych w pośpiechu papierach udziałowych. Choć w ciągu ostatniego miesiąca indeks zyskał już 17,3% to od początku bieżącego roku traci jeszcze 23,4%.

Natomiast wśród krajów wschodzących bardzo dobre tygodniowe wyniki odnotowały trzy z czterech państw wchodzących w skład BRIC. Indeksy w Brazylii, Rosji i Chin zamknęły się blisko 2% powyżej wartości sprzed tygodnia. Tydzień na minusie zakończyły Indie, gdzie coraz większy problem stanowi inflacja. Bank Centralny Indii już trzeci raz w tym roku podniósł podstawową stopę procentową w tym kraju. Tym razem wzrosła ona o 50 pkt bazowych, do poziomu 4.5%.

W Polsce indeksy giełdowe zakończyły tydzień na niewielkich plusach. Indeks WIG20 jak i mWIG40 zyskały blisko 0,6%,nieco słabiej wypadł indeks małych spółek – sWIG80. W obecnej sytuacji wydaję się, że przebicie oporów to tylko kwestia czasu. Wzrastają szansę, że już w nadchodzącym tygodniu indeks blue chipów znajdzie się powyżej poziomu 2500 punktów. Z drugiej strony, rynki finansowe są na tyle nieprzewidywalne, iż w każdej chwili może nastąpić również nieoczekiwany zwrot akcji.

RYZYKO

Lipiec upłynął pod znakiem zmniejszania się awersji do ryzyka. Kolejny tydzień z rzędu spadły notowania CDS’ów na dług państw. Największe spadki odnotowano w Portugalii, Włoszech, Hiszpanii i Wielkie Brytanii, co potwierdza powrót sentymentu inwestorów do Europy. Indeks VIX, nazywany często „indeksem strachu” pozostał praktycznie na niezmienionym poziomie. Odzwierciedla on implikowaną zmienność indeksu S&P 500, wyliczoną na podstawie notowań opcji.

Polecamy: Waluty on-line

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA