REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski złoty coraz mocniejszy

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Dopóki na rynkach światowych będą się utrzymywać dobre nastroje, inwestorzy będą ignorować różne niepokojące informacje z rynku lokalnego, jak np. założenia do Wieloletniego Planu Finansowego, które gabinet Donalda Tuska zaprezentował w piątek. Brakuje w nich elementów znaczącego zacieśnienia polityki fiskalnej, ani też propozycji bardziej radykalnych reform.

REKLAMA

Rząd chce łatać budżet wyższymi wpływami z tytułu stawki VAT, która może rosnąć też w kolejnych latach (weekendowe spekulacje „Rzeczpospolitej”), a także tak naprawdę jednorazowymi „strzałami” z tytułu prywatyzacji, czy też sprzedaży ziemi. Wyższa stawka VAT może generować dodatkowy impuls inflacyjny co, jak słusznie zauważył Adam Glapiński z RPP, zwiększa ryzyko podwyżki stóp procentowych. Jednak idąc tym „dziwnym” tropem można „odkryć”, że w dłuższej perspektywie może to sprzyjać umocnieniu złotego…

REKLAMA

Opublikowane dzisiaj rano słabsze dane dotyczące indeksu PMI w Chinach (spadek w lipcu poniżej bariery 50 pkt.), ani też gorszy odczyt tego samego indeksu dla Polski (52,1 pkt. w lipcu), nie zrobiły na inwestorach żadnego wrażenia. Parkiet w Szanghaju kontynuuje odbicie po wcześniejszych spadkach, a w kraju słaby odczyt PMI jest zestawiany z rewelacyjnymi danymi z Niemiec (indeks IFO), które są naszym największym partnerem. Dane z Europy były dobre (indeksy PMI z Francji i dla całego Eurolandu pobiły oczekiwania, a odczyt dla Niemiec był zgodny z prognozami).

W kolejnych godzinach uwaga rynku skupi się na publikacjach z USA – o godz. 16:00 poznamy dynamikę wydatków na inwestycje budowlane i indeks ISM dla przemysłu (oczek. 54,1 pkt.). Kluczowe będą także nastroje na giełdach.

Zobacz także: Komentarze rynkowe w serwisie Inwestycje

EUR/PLN: Trend spadkowy jest bardzo silny i jak widać próby zbudowania większego odbicia nie dają na razie większych efektów. Złamanie 3,99 będzie skutkować naruszeniem 3,98, co z kolei otworzy drogę do ruchu w stronę 3,95 i 3,9350 w kolejnych dniach. Dzienne wskaźniki pokazują dywergencje z kursem, ale to nie jest wystarczający argument do odwrócenia trendu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

USD/PLN: Złamanie 3,05 to sygnał do kontynuacji spadków. Kolejnym celem jest rejon 3,0350, który już został przetestowany. Wydaje się, zatem, iż w kolejnych dniach możemy zobaczyć okolice 3,00. Dzienne wskaźniki nie dają mocnych sygnałów odwrócenia trendu.

EUR/USD: Dzisiaj w nocy udało się złamać okolice 1,3050-60 i notowania podeszły pod okolice 1,3090. Rejon 1,31 nie został złamany, ale w takim układzie, kiedy rynek jest silniejszy, niż można było to wcześniej sądzić, taki scenariusz dalszej zwyżki nie jest wykluczony. Wsparcie to rejon 1,3050 i dalej 1,2980-1,3000. Opory można wyznaczyć w rejonie 1,31 i dalej 1,3124 (zniesienie Fibonacciego).

GBP/USD: Pomimo obaw trend wzrostowy na funcie jest zachowany, a ruch na wykresie dziennym zaczyna przypominać hiperbolę. Do celu wynikającego z naruszenia 1,55, a więc poziomu 1,58 pozostało już bardzo niewiele. Nie można wykluczyć, iż zostanie on naruszony, a notowania spróbują przetestować okolice 1,59-1,60 w kolejnych dniach.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA