| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd o budżecie w 2011 r.

Rząd o budżecie w 2011 r.

Rząd przyjął założenia do budżetu państwa na 2011 r. Wzrost PKB ma wynieść 3,5 proc., a średnioroczna inflacja 2,3 proc. Te założenia są realne, rząd nie starał się zbudować wpływów do budżetu na nierealnie wysokiej dynamice PKB i inflacji – ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Jednak to, czy w przyszłym roku gospodarka rzeczywiście urośnie o 3,5 proc. zależy w dużym stopniu od otoczenia zewnętrznego. Trudno przewidzieć jak z wysokimi deficytami finansów publicznych poradzą sobie inne kraje europejskie i jak programy oszczędnościowe wpłyną na popyt wewnętrzny w tych krajach. Jednak najważniejszy dla polskiej gospodarki będzie nasz popyt wewnętrzny. Rząd planuje spadek bezrobocia do 9,9 proc. z dzisiejszych 11,6 proc., co chyba będzie trudne do osiągnięcia. Gospodarka musiałaby rozwijać się w tempie wyższym niż 3,5 proc., aby wchłonąć ponad 300 tys. osób pozostających bez pracy. Trudny do oszacowania jest drugi komponent wzrostu funduszu płac – wynagrodzenia. Ich przeciętny wzrost będzie osłabiony zamrożeniem płac w sferze budżetowej. 

Przyjęte założenia to dopiero pierwsza przymiarka do budżetu na 2011 roku. Najważniejsze będzie poznanie zakładanych wpływów podatkowych i ich struktury, a przede wszystkim wielkości oraz struktury wydatków. Wiemy, że wydatki elastyczne, czyli niespełna 30 proc. wydatków z budżetu, zostaną objęte regułą wydatkową (inflacja plus 1 pkt proc. wzrostu wydatków ponad tegoroczny poziom). Ważne, aby to ograniczenie nie było zastosowane automatycznie do wszystkich wydatków prorozwojowych. Należy zrobić przegląd tych wydatków i zrezygnować z takich, które nie przełożą się na wzrost efektywności naszej gospodarki. 

Polecamy Jakie konto oszczędnościowe wybrać

Zamrożenie wynagrodzeń w sferze budżetowej też nie musi przełożyć się na pogorszenie warunków wynagradzania, bowiem optymalizacja zatrudnienia może stworzyć możliwość wzrostu wynagrodzeń także w sferze budżetowej” – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »