REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrzesień okazał się łaskawy dla giełdy

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejszy odczyt indeksu ISM w USA może, tak jak to było miesiąc wcześniej, „ustawić” przebieg zdarzeń na rynkach finansowych na kolejne tygodnie. Z kolei wrześniowy PMI dla Polski osiągnął najwyższy poziom od listopada 2006 r. Pole do dalszej poprawy jest już bardzo ograniczone.

GPW ma za sobą udany miesiąc

REKLAMA

REKLAMA

Mocnym akcentem zakończył się wrzesień na warszawskim parkiecie. Nie można tego powiedzieć o amerykańskiej giełdzie, która mimo dobrych danych gospodarczych nie była w stanie zyskać. To oczywiście nie zmieniło bardzo pozytywnego bilansu września dla amerykańskich akcji. Miesiąc przypominał trochę lipiec, który stał pod znakiem bardzo dobrych nastrojów i rozbudzał nadzieje na zyski w sierpniu. Jak pamiętamy, tak się jednak nie stało. W kontekście pytania o październikową koniunkturę na rynkach akcji warto o tym pamiętać.

Warto też przypomnieć, że dobra wrześniowa passa rozpoczęła się od publikacji indeksu ISM w Stanach Zjednoczonych. Dziś kolejny odczyt tego wskaźnika aktywności przemysłu. Wskaźniki z poszczególnych regionów nie dały jednoznacznego obrazu. Chicago PMI wypadł wyraźnie lepiej niż się spodziewano, ale Empire State, Richmond Fed i Philadelphia Fed nie dały powodów do optymizmu. Większych reakcji na te odczyty nie było, ale w przypadku ogólnego wskaźnika aktywności trzeba spodziewać się wpływu na notowania.

Polecamy: Rynek finansowy

Kolejne dobre dane napłynęły z niemieckiej gospodarki, gdzie stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 7,5%, najniższego poziomu od 1992 r. Nie przekłada się to jednak na aktywność kupujących. Wskaźnik PMI dla sprzedaży detalicznej obniżył się we wrześniu. Do najwyższego poziomu od 2 lat przyspieszyła inflacja w strefie euro. We wrześniu wyniosła 1,8%. Zbliżyła się tym samym do celu, jaki stawia sobie ECB. Inflacja bazowa, w której nie uwzględnia się cen paliw i żywności, pozostała na poziomie 1%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

W sierpniu zmniejszyła się liczba pozwoleń na budowę w Australii. Zniżka wyniosła 4,8% w skali miesiąca. Wynik wyraźnie rozczarował, bo liczono na poprawę. Aplikowane wcześniej podwyżki stóp procentowych przynoszą zatem pożądany skutek, jakim jest schłodzenie rynku nieruchomości. Jeszcze mocniejszy spadek nastąpił w Nowej Zelandii, gdzie w sierpniu liczba pozwoleń na budowę poszła w dół o 17,8% w skali miesiąca.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

REKLAMA

W II kwartale średnie dyskonto przy sprzedaży domów przejętych od dłużników nie regulujących swoich zobowiązań wyniosło w Stanach Zjednoczonych 26%. Jedna czwarta wszystkich transakcji sprzedaży w tym okresie miała taki „interwencyjny” charakter. W I kwartale ten odsetek wynosił 31%. Przed kryzysem było to 1-3%.

W przypadku nieruchomości przejętych przez banki dyskonto sięgało 35%. Ta grupa podmiotów odpowiadała za 15% wszystkich transakcji sprzedaży wobec 19% w trzech pierwszych miesiącach tego roku i 20% rok wcześniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA