REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobre dane umocniły złotego

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers

REKLAMA

REKLAMA

Złoty w drugiej połowie czwartkowej sesji odrabiał poranne straty. Kurs EUR/PLN zdołał zejść do poziomu 3,9600, natomiast para USD/PLN spadła w okolice wsparcia na poziomie 2,9000.

REKLAMA

Dzisiaj aprecjacja polskiej waluty jest kontynuowana. W przypadku pierwszej z wymienionych par walutowych w najbliższym czasie aktualny powinien pozostawać szeroki przedział wahań 3,9200-4,0000. Druga zachowuje potencjał do spadków. Przebiła ona wsparcie na poziomie 2,9000, co daje jej potencjał do spadku w kierunku 2,8500. Negacja sygnałów spadkowych nastąpiłaby dopiero po wzroście kursu ponad linię wyznaczającą wrześniową zniżkę, która obecnie usytuowana jest w pobliżu 2,9400. Jak na razie jest to jednak dość odległy scenariusz.

REKLAMA

Dzisiaj o godz. 9.00 z naszego kraju poznaliśmy wrześniowy odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego. Wypadł on lepiej od prognoz – wzrósł do poziomu 54,7 pkt (co jest najwyższą wartością od 46 miesięcy), podczas gdy oczekiwano, iż odnotuje niewielki spadek do poziomu 53,5 pkt. Dane te świadczą o rosnącym tempie wzrostu polskiego sektora przemysłowego. Cieszyć może dobry odczyt kluczowych składowych indeksu – produkcji, nowych zamówień krajowych i eksportowych oraz zatrudnienia. Dane te pozwalają sądzić, że tempo wzrostu polskiego przemysłu w III kw. będzie przynajmniej tak dobre jak w II kw. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI potwierdza siłę fundamentów polskiej gospodarki, które w dłuższym terminie powinny wspierać złotego. Warto zauważyć, że krajowa waluta umocniła się bezpośrednio po publikacji tego wskaźnika. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN spadły o ponad 1 grosz. W notowaniach złotego rzadko obserwujemy takie natychmiastowe reakcje na publikacje danych z Polski, dlatego jest to fakt warty odnotowania. Potwierdza on istotność dzisiejszego odczytu.

Zobacz także: Waluty on-line

Ministerstwo Finansów przedstawiło dzisiaj prognozę wrześniowej inflacji. Według szacunków MF wzrost cen w naszym kraju przyspieszył do poziomu 2,3 proc. r/r, z 2,0 proc. w sierpniu. Jeśli prognoza ta okaże się zgodna z danymi GUS, które poznamy w połowie miesiąca, szanse na rychłą podwyżkę stóp w naszym kraju zauważalnie wzrosną.

Wczoraj w notowaniach EUR/USD miała miejsce konsolidacja w przedziale 1,3560-1,3680. Taka przerwa od wzrostów, wobec obserwowanego od połowy września dynamicznego umocnienia euro względem dolara była jak najbardziej uzasadniona. Dzisiaj jednak kurs EUR/USD już powrócił do zwyżki. Dotarł on w okolice poziomu 1,3690. Najbliższy opór usytuowany jest już na 1,3700, kolejny istotniejszy – na 1,3800. Potencjał wzrostowy osłabiłby się dopiero po przebiciu linii obserwowanej od połowy września zwyżki, która obecnie znajduje się w pobliżu 1,3600.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kalkulator wymiany walut

REKLAMA

Trend wzrostowy kursu EUR/USD jest na tyle silny, iż doniesienia makroekonomiczne, które się z nim kłócą są w stanie jedynie chwilowo oddziaływać na notowania wartości euro względem dolara. Tak było z wczorajszymi niepokojącymi doniesieniami z Irlandii oraz lepszymi od prognoz danymi z USA. Dzisiaj poznamy kilka istotnych wskaźników, którym jednak również może być trudno na dłużej zmienić sytuację w notowaniach EUR/USD. Kluczową publikacją dla kursu tej pary walutowej będzie odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego, zaplanowany na godz. 16.00. Wcześniej poznamy m.in. stopę bezrobocia ze strefy euro oraz finalne szacunki indeksu nastroju amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan. Większe zmiany w notowaniach EUR/USD przyniesie prawdopodobnie dopiero zajęcie konkretnego stanowiska przez Fed w sprawie ewentualnego dalszego łagodzenia polityki pieniężnej lub też zaplanowane na przyszły tydzień bardzo istotne wydarzenia makro – posiedzenia największych banków centralnych oraz publikacja miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy.

Słabość dolara oraz oczekiwania na luzowanie polityki pieniężnej w USA powodują znaczny wzrost cen surowców. Po tym, jak dynamiczną zwyżkę odnotowało m.in. złoto i srebro, wzrosła również wartość ropy naftowej. Cena ropy Brent (wydobywanej z dna Morza Północnego) dotarła do istotnego oporu na poziomie 83,00 USD (szczyt z przełomu lipca i sierpnia br.). Tym samym zrealizował się zasięg formacji odwróconej głowy z ramionami, powstałej w notowaniach surowca w sierpniu. Dalsze zmiany wartości ropy naftowej zależą od tego, czy zostanie pokonany opór 83,00 USD. Jeśli tak, to będziemy prawdopodobnie obserwować wzrost w kierunku tegorocznych szczytów usytuowanych pod 90,00 USD. Z kolei jeżeli bariera ta zatrzyma wzrost, powinien dokonać się powrót do konsolidacji. Zachowanie notowań innych surowców i wartości dolara wskazuje, że powinien zrealizować się pierwszy z wymienionych scenariuszy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA