REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na amerykańskiej giełdzie nastroje wciąż pesymistyczne

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Brak reakcji amerykańskiej giełdy na dobre wiadomości gospodarcze jest wyrazem jej słabości i podtrzymuje obawy o przyszłą koniunkturę na rynku akcji. Z kolei wysokim odczytom wskaźnika PMI dla Polski sprzyja wciąż niska baza porównawcza z 2009 r.

Nie ustępują obawy przed osłabieniem koniunktury gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Jak duże są obawy na rynkach finansowych przed osłabieniem koniunktury w amerykańskiej, jak również globalnej, gospodarce, najlepiej pokazała wtorkowa sesja. Mimo dobrych wiadomości ze sfery makroekonomicznej giełdy nie były w stanie utrzymać się na większych plusach. Nastroje niewiele poprawił odczyt wskaźników wyprzedzających koniunktury w Chinach, które w sierpniu poprawiły się względem wcześniejszego miesiąca. Inwestorzy wyraźnie zwracają uwagę, że niekorzystną tendencję trudno ostatecznie uznać za zakończoną.

Na marginesie, cieszy, że sierpniowy PMI dla Polski wyraźnie się podniósł. W naszym przypadku widać w dalszym ciągu korzystne oddziaływanie niskiej bazy porównawczej, która będzie obecna do września. Jednocześnie odczyty wskaźnika PMI są już na tyle wysokie, że naturalne staje się oczekiwanie na jego schłodzenie w kolejnych miesiącach. Tak samo, jak w przypadku innych państw, kluczowe jest w tej sytuacji pytanie o skalę osłabienia.

Przeczytaj: Polska gospodarka ma się lepiej niż przewidywano

Po południu poznamy dziś indeks aktywności dla amerykańskiego przemysłu. Uwagę będą też przyciągać dane z rynku pracy, czyli raporty ADP oraz Challengera. Dla obserwatorów rynku nieruchomości ważne będą wydatki budowlane. W przypadku żadnych z tych danych nie ma wygórowanych oczekiwań. Rynek pracy ma wykazać się poprawą, na rynku nieruchomości widoczna ma być dalsza presja, a aktywność przemysłu ma się zmniejszać. W takich warunkach trudno szukać impulsów do zwyżki cen akcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Liczba zaakceptowanych w lipcu wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii okazała się wyższa od spodziewanej i wyniosła 48,7 tys. Było to nawet minimalnie więcej niż miesiąc wcześniej. Te dane nie zmieniły jednak ogólnego obrazu rynku kredytowego na Wyspach, gdzie zainteresowanie zadłużaniem się, by kupić mieszkanie jest ograniczone. Wciąż utrzymuje się na poziomie o około połowę niższym niż w szczytowym momencie ostatniego boomu na rynku nieruchomości. Regres widać też w porównaniu z sytuacją z II połowy minionego roku, kiedy to liczba przyjętych wniosków sięgała nawet 60 tys.

Lepszy od oczekiwanego okazał się indeks cen domów S&P/Case Schiller w USA. Podniósł się o 4,2% w skali roku. Ten wskaźnik jest uznawany za najlepszy miernik cen domów ze względu na to, że pod uwagę bierze wartość podobnej próbki nieruchomości, a nie jedynie transakcje, które są przeprowadzane na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że wiosną 2009 r. dynamika spadku wynosiła blisko 20%.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA