REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Rejestracja spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Zastaw na prawach

Zastaw jako rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności może zostać ustanowiony nie tylko na rzeczach ruchomych, ale również na prawach. Prawa mogą być przedmiotem zastawu, o ile są zbywalne.

Firmy spółek i ich skróty

Firma jako oznaczenie przedsiębiorcy określa spółki prawa handlowego. Firmę każdej ze spółek prawa handlowego reguluje Kodeks spółek handlowych.

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Najpopularniejszą formą prawno – organizacyjną dla spółek zakładanych przez obcokrajowców na Cyprze jest spółka Private Company Limited of Shares odpowiadająca polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rejestracja spółek komandytowych a odpowiedzialność komandytariusza

Nieznajomość przepisów prawa handlowego może skutkować konsekwencjami na bardzo szeroką skalę. Tak właśnie dzieje się w przypadku niezachowania pewnych zasad podczas rejestracji spółki komandytowej.

Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Elektroniczna rejestracja pozwala na szybsze i tańsze założenie spółki z o. o. W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy (nie ma tu wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego) konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprzedaż akcji po przekształceniu spółki a podatek dochodowy

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na temat podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji przez spółkę osobową.

REKLAMA

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o.

Indywidualni przedsiębiorcy po osiągnięciu pewnego etapu rozwoju swojej firmy chcą czasem przekształcić swoją „działalność” w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest w ksh specjalny tryb na to przekształcenie.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech

Konstrukcja prawna niemieckiej GmbH odpowiada w szerokim zakresie polskiej konstrukcji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa spółki powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Likwidacja spółki z o.o. - czynności likwidatorów

Przejście spółki z o.o. w stan likwidacji powoduję zmianę wspólnego celu jej wspólników, a także związanego z nim zakresu jej działalności. Celem spółki z o.o. w likwidacji zamiast prowadzenia działalności gospodarczej staje się zakończenie jej bytu, w tym zaspokojenie wierzycieli, podział majątku oraz doprowadzenie do wykreślenia spółki z rejestru. Zadania te w głównej mierze spoczywają na jej likwidatorach, a czynności przez nich podejmowane muszą przyświecać wskazanym powyżej dążeniom.

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną

Jedną z zalet spółki akcyjnej w porównaniu ze spółką z o.o. jest istotne ograniczenie odpowiedzialności członków zarządu spółki akcyjnej za zobowiązania spółki. Przepisy Kodeksu spółek handlowych regulujące odpowiedzialność członków zarządu spółki akcyjnej nie przewidują bowiem rozwiązania analogicznego do przyjętego w art. 299 KSH, w świetle którego członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Powyższa różnica między zakresem odpowiedzialności członków zarządu w spółce z o.o. i w spółce akcyjnej leży niejednokrotnie u podstaw decyzji o przekształceniu spółki z o.o. w spółkę akcyjną.

Limity wysokości kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych

Dowiedz się jakie są aktualne limity wysokości kapitału zakładowego w spółce z o.o., akcyjnej i komandytowo-akcyjnej.

Wyłączenie „uciążliwego” wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Praktyka obrotu gospodarczego dostarcza wielu przykładów, kiedy to sprawne funkcjonowanie spółki zaburzone jest przez jednego lub kilku wspólników, którzy wbrew woli większości wspólników starają się narzucić pozostałym swoje racje i swój własny sposób zarządzania spółką. Jak sobie radzić z taką sytuacją?

Osobista odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. w Niemczech

Zakres odpowiedzialności osobistej członków zarządu jest w praktyce rozległy. Bardzo szeroka jest odpowiedzialność zarządu w stosunku do urzędu skarbowego.

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Umorzenie udziału oznacza jego likwidację. Co do zasady, poza jednym wyjątkiem, umorzenie udziałów wymaga obniżenia kapitału zakładowego spółki.

Kompetencje likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Co do zasady rozwiązanie spółki z o.o. może nastąpić tylko po przeprowadzeniu likwidacji. Proces likwidacji spółki przeprowadzają likwidatorzy. Jakie mają oni kompetencje?

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest wykorzystywana przede wszystkim przez przedstawicieli wolnych zawodów. Jej rejestracja odbywa się na wniosek złożony na urzędowych formularzach – na jakich?

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki akcyjnej

Spółka akcyjna jest najbardziej rozwiniętą formą spółki prawa handlowego. Rejestracja spółki akcyjnej w Krajowym Rejestrze Sądowym odbywa się za pomocą odpowiednich urzędowych formularzy.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Spółka komandytowa-akcyjna jest spółką łączącą w sobie rozwiązania spółki osobowej oraz kapitałowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest jednym z typów spółki osobowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba złożyć kilka urzędowych formularzy. Jakie?

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy to także spółki jawnej. Jakie formularze są niezbędne do takiej rejestracji?

Rozwiązanie spółki z o.o.

Kodeks spółek handlowych określa przyczyny i sposoby rozwiązania spółki z o.o. Co do zasady rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji.

Odpowiedzialność odszkodowawcza osoby prawnej

Odpowiedzialność odszkodowawczą może ponosić także osoba prawna. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy szkoda powstanie z winy organu.

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Ustanowienie użytkowania na udziale w spółce z o.o.

Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość ustanowienia na udziale w spółce z o.o. ograniczonych praw rzeczowych. Wspólnik może ustanowić użytkowanie na swoim udziale w spółce.

Odszkodowanie dla spółki od członka zarządu

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiedzialność odszkodowawczą członków organów spółek względem samej spółki. Muszą jednak być spełnione określone przesłanki.

Wyłączenie udziałowca ze spółki z o.o.

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość wyłączenia udziałowca ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kiedy członek zarządu nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?

Członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki w przypadku bezskuteczności prowadzonej przeciwko spółce egzekucji. W pewnych sytuacjach mogą się jednak uchylić od tej odpowiedzialności.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 1

Wkłady niepieniężne, czyli aporty wnoszone do spółki celem objęcia akcji bądź udziałów można określić jako prawa majątkowe inne niż wszelkie zasoby finansowe. Jakie są sposoby wnoszenia aportów i kryteria zdolności aportowej?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzona ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizacja wprowadziła długo oczekiwaną i postulowaną przez wielu przedsiębiorców możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną).

Odpowiedzialność członków władz spółek kapitałowych

Źródłem odpowiedzialności członków władz spółek kapitałowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, jest odpowiednio art. 293 k.s.h. i art. 483 k.s.h. Obydwa przepisy brzmią nieomal identycznie, stąd wykładnia obydwóch zawiera takie same wnioski i twierdzenia. Tym niemniej warto zapoznać się z ich treścią, albowiem pomimo podobieństwa zawierają one dwie charakterystyczne różnice wynikające z samej natury spółek kapitałowych.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki handlowej, który łączy w sobie cechy spółek osobowych i kapitałowych. Jest instytucją stosunkowo nową w polskim prawie spółek, wprowadzoną dopiero przez Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w roku 2001. Wiedza przedsiębiorców na temat procedury zakładania spółek komandytowo-akcyjnych jest niewielka.

Jak przeprowadzić dopłaty w spółce z o.o.

W praktyce doradzania spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością radca spółki często staje przed koniecznością przygotowania i przeprowadzenia dopłat. Oczywiście, odbywa się to zazwyczaj we współpracy z obsługującym spółkę notariuszem i działem księgowości, ale to na radcy spoczywa obowiązek koordynacji całego procesu.

Czy cudzoziemiec może założyć spółkę przez Internet?

Od 1 stycznia 2012 roku istnieje możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Aby ją założyć należy wypełnić odpowiedni formularz wpisując w nim właściwe dane. Czy cudzoziemiec będzie mógł w taki sposób założyć spółkę?

Oświadczenia woli członków zarządu spółki

Spółki kapitałowe działają przez swoje organy. Jeżeli do reprezentacji spółki wymagane jest działanie dwóch członków zarządu, każdy z nich musi złożyć oświadczenie woli. Nie musi to jednak nastąpić w tym samym czasie.

Umowa z naruszeniem zasad reprezentacji spółki

Umowa zawarta w imieniu spółki z naruszeniem zasad jej reprezentacji prowadzić będzie do nieważności całej czynności prawnej. Taki fakt może mieć istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku sporu sądowego.

Reprezentacja w spółce z o.o.

Umowa spółki może określać zasady jej reprezentacji. Wzgląd na te zasady musza mieć nie tylko organy spółki lecz także jej kontrahenci.

Firma nieruchomościowa na rynku Catalyst

Na obligacjach z rynku Catalyst, emitowanych przez firmy z branży nieruchomościowej, można średnio zarobić 10,13 proc. Większe poczucie bezpieczeństwa sprawia, że zysk jest mniejszy o przeszło 1 pkt. proc., bo taka jest różnica w oprocentowaniu obligacji zabezpieczonych i niezabezpieczonych, emitowanych przez firmę.

Pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez ich wspólników lub akcjonariuszy

W panujących realiach gospodarczych spółki kapitałowe coraz częściej poszukują taniego źródła finansowania ich działalności, a w szczególności sposobu na poprawę płynności finansowej. Popularnością cieszą się w tym zakresie pożyczki udzielane spółkom przez ich wspólników. Wspólnicy, mając w perspektywie zwrot nie tylko pożyczonego kapitału, ale także ewentualny udział w wypracowanym przez spółkę zysku – skłonni są udzielać pożyczek spółkom przy bardzo atrakcyjnym ich oprocentowaniu.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założymy przez internet

Zawiązanie spółki przez internet ma na celu ułatwienie i przyspieszenie całego procesu zakładania spółki z o.o. Wiąże się to także z uproszczenie niektórych procedur.

Zmianę umowy spółki i statutu należy zgłosić do urzędu skarbowego

Przepisy Kodeksu spółek handlowych są jedyną podstawą dla obowiązku zgłoszenia zmiany umowy spółki lub statutu we właściwym Urzędzie Skarbowym. Co więcej, ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji za niedopełnienie tego obowiązku.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 3 – postępowanie rejestrowe

Możliwość zawiązania spółki z o.o. przez internet oznacza także zmiany w postępowaniu rejestrowym. Szybsza będzie też rejestracja takiej spółki w KRS.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 2

Od Nowego Roku umowa spółki z o.o. może być zawarta przez internet, bez konieczności wizyty u notariusza. Zmiany dotyczą także formalności przy rejestracji takiej spółki.

Zakładanie spółki przez internet 2012

Nowy Rok to czas dużych zmian w prawie. Jedną z nich jest możliwość założenia przez internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępniany w systemie teleinformatycznym - wzór

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępniany w systemie teleinformatycznym (wzorzec umowy)

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością s24 - instrukcja wypełniania

Spółkę z o.o. od 1 stycznia 2012 roku można założyć za pośrednictwem internetu. W tym celu niezbędne jest uzupełnienie wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym. Prezentujemy instrukcję umożliwiającą poprawne wypełnienie wniosku.

Ograniczenia w umowach z członkami władz spółki kapitałowej

Zawarte w art. 15 Kodeksu spółek handlowych* ograniczenia dotyczące zawierania przez spółkę umowy kredytu, pożyczki czy poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem jej władz dotyczą tylko ściśle określonych osób, ale bardzo wielu umów.

Ogłoszenia spółki z o.o. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Przepisy prawa nakazują, by organ prowadzący sprawy spółki ogłaszał o określonych zdarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. O jakie zdarzenia chodzi?

REKLAMA