REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością s24 - instrukcja wypełniania

Milewski Marcin
Spółkę z o.o. od 1 stycznia 2012 roku można założyć za pośrednictwem internetu.
Spółkę z o.o. od 1 stycznia 2012 roku można założyć za pośrednictwem internetu.

REKLAMA

REKLAMA

Spółkę z o.o. od 1 stycznia 2012 roku można założyć za pośrednictwem internetu. W tym celu niezbędne jest uzupełnienie wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym. Prezentujemy instrukcję umożliwiającą poprawne wypełnienie wniosku.

Decydując się na założenie spółki z o.o. za pośrednictwem internetu (s24) należy wypełnić wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przygotowany przez resort sprawiedliwości.

REKLAMA

Wzorzec złożony jest z 17 paragrafów, które wymagają podania danych niezbędnych do rejestracji m.in. wysokość kapitału zakładowego, dane wspólników oraz członków zarządu.

Wzorzec zawiera różne warianty treści (wariant A, wariant B itd.) poszczególnych punktów umowy. Należy wybrać te postanowienia, które odpowiadają potrzebom tworzonego nowego przedsiębiorcy.

Polecamy: Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępniany w systemie teleinformatycznym

REKLAMA

Umowa spółki jest zawierana z chwilą wprowadzenia do systemu wymaganych w celu rejestracji danych i opatrzeniu ich podpisem elektronicznym. Za datę zawarcia umowy spółki uznaje się dzień, w którym nastąpiło zatwierdzenie umowy przez pierwszego  ze wspólników podpisujących ją w systemie teleinformatycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniżej publikujemy instrukcję uzupełnienia wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym, zgodnie z treścią projektu Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym.

1. W przypadku zawiązania spółki jednoosobowej wzorzec umowy spółki jest wykorzystywany jako wzorzec aktu założycielskiego spółki jednoosobowej.

2. Jeżeli wzorzec umowy przewiduje warianty treści poszczególnych postanowień umowy, należy dokonać wyboru poszczególnych wariantów, oznaczając wybrany wariant w systemie teleinformatycznym. Wariant dodatkowy treści § 13 oraz § 15 wzorca umowy jest aktualny w wypadku wybrania przez założycieli spółki wariantów B lub C w § 12 wzorca umowy i pojawia się w umowie na skutek wybrania wskazanych wariantów.

3. Wskazując wspólników oraz osoby  powołane w skład organów spółki należy je oznaczyć:

  • jeżeli są osobami fizycznymi - imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL, a jeżeli nie posiadają numeru PESEL numerem paszportu ze wskazaniem kraju wystawienia paszportu, a także miejscem zamieszkania i adresem;
  • jeżeli są osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej – firmą bądź nazwą, numerem KRS, a jeżeli podmiot nie jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, numerem we właściwym rejestrze z nazwą rejestru i określeniem organu prowadzącego rejestr, jeżeli rejestr prowadzony jest za granicą wskazaniem kraju, w którym jest prowadzony, a także siedzibą i adresem.

4. Wskazana we wzorcu umowy liczba osób jest jedynie przykładowa, a liczba wspólników bądź członków organu nie jest limitowana wzorcem umowy.

5. Określając siedzibę spółki należy wskazać miejscowość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w oparciu o dane z systemu teleinformatycznego pobrane z krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT.

REKLAMA

6. Określając rok obrotowy wspólnicy spółki obowiązani są określić datę końcową pierwszego roku obrotowego zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 23 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r., nr 152, poz. 1223z późn. zm2)), przy czym data ta nie może być późniejsza niż 18 miesięcy od dnia zawiązania spółki.

7. Określając przedmiot działalności spółki wspólnicy posługują się systematyką Polskiej Klasyfikacji Działalności według słownika tej klasyfikacji zamieszczonego w systemie teleinformatycznym.

8. Określenie liczb wpisywanych jako liczba udziałów w spółce, liczba udziałów objętych przez każdego wspólnika, wartości kapitału zakładowego spółki, wartości udziałów objętych przez każdego wspólnika, lat kadencji członków organów wpisywane jest także słownie.

9. Określenie kadencji członków organów następuje w latach, przy czym możliwe jest ustalenie jako najkrótszej kadencji jednego roku.

10.  Określając funkcje członków organów określa się je w zarządzie jako Prezes Zarządu i Członek Zarządu, a w Radzie Nadzorczej jako Przewodniczący Rady Nadzorczej, Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej i Członek Rady Nadzorczej.

11. W razie powołania Rady Nadzorczej system teleinformatyczny nie zezwala na określenie w akcie powołania organu liczby jej członków jako mniejszej niż 3 osoby.

  • W spółkach, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500.000 złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu system teleinformatyczny nie dopuszcza wyboru wariantu A § 12 wzorca umowy to jest braku powołania rady nadzorczej.

Po opatrzeniu wzorca podpisem elektronicznym, zarząd musi wpisać nowo powstałą spółkę do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA