reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością s24 - instrukcja wypełniania

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością s24 - instrukcja wypełniania

Spółkę z o.o. od 1 stycznia 2012 roku można założyć za pośrednictwem internetu. W tym celu niezbędne jest uzupełnienie wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym. Prezentujemy instrukcję umożliwiającą poprawne wypełnienie wniosku.

Decydując się na założenie spółki z o.o. za pośrednictwem internetu (s24) należy wypełnić wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Wzorzec złożony jest z 17 paragrafów, które wymagają podania danych niezbędnych do rejestracji m.in. wysokość kapitału zakładowego, dane wspólników oraz członków zarządu.

Wzorzec zawiera różne warianty treści (wariant A, wariant B itd.) poszczególnych punktów umowy. Należy wybrać te postanowienia, które odpowiadają potrzebom tworzonego nowego przedsiębiorcy.

Polecamy: Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępniany w systemie teleinformatycznym

Umowa spółki jest zawierana z chwilą wprowadzenia do systemu wymaganych w celu rejestracji danych i opatrzeniu ich podpisem elektronicznym. Za datę zawarcia umowy spółki uznaje się dzień, w którym nastąpiło zatwierdzenie umowy przez pierwszego  ze wspólników podpisujących ją w systemie teleinformatycznym.

Poniżej publikujemy instrukcję uzupełnienia wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym, zgodnie z treścią projektu Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym.

1. W przypadku zawiązania spółki jednoosobowej wzorzec umowy spółki jest wykorzystywany jako wzorzec aktu założycielskiego spółki jednoosobowej.

2. Jeżeli wzorzec umowy przewiduje warianty treści poszczególnych postanowień umowy, należy dokonać wyboru poszczególnych wariantów, oznaczając wybrany wariant w systemie teleinformatycznym. Wariant dodatkowy treści § 13 oraz § 15 wzorca umowy jest aktualny w wypadku wybrania przez założycieli spółki wariantów B lub C w § 12 wzorca umowy i pojawia się w umowie na skutek wybrania wskazanych wariantów.

3. Wskazując wspólników oraz osoby  powołane w skład organów spółki należy je oznaczyć:

  • jeżeli są osobami fizycznymi - imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL, a jeżeli nie posiadają numeru PESEL numerem paszportu ze wskazaniem kraju wystawienia paszportu, a także miejscem zamieszkania i adresem;
  • jeżeli są osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej – firmą bądź nazwą, numerem KRS, a jeżeli podmiot nie jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, numerem we właściwym rejestrze z nazwą rejestru i określeniem organu prowadzącego rejestr, jeżeli rejestr prowadzony jest za granicą wskazaniem kraju, w którym jest prowadzony, a także siedzibą i adresem.

4. Wskazana we wzorcu umowy liczba osób jest jedynie przykładowa, a liczba wspólników bądź członków organu nie jest limitowana wzorcem umowy.

5. Określając siedzibę spółki należy wskazać miejscowość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w oparciu o dane z systemu teleinformatycznego pobrane z krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT.

6. Określając rok obrotowy wspólnicy spółki obowiązani są określić datę końcową pierwszego roku obrotowego zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 23 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r., nr 152, poz. 1223z późn. zm2)), przy czym data ta nie może być późniejsza niż 18 miesięcy od dnia zawiązania spółki.

7. Określając przedmiot działalności spółki wspólnicy posługują się systematyką Polskiej Klasyfikacji Działalności według słownika tej klasyfikacji zamieszczonego w systemie teleinformatycznym.

8. Określenie liczb wpisywanych jako liczba udziałów w spółce, liczba udziałów objętych przez każdego wspólnika, wartości kapitału zakładowego spółki, wartości udziałów objętych przez każdego wspólnika, lat kadencji członków organów wpisywane jest także słownie.

9. Określenie kadencji członków organów następuje w latach, przy czym możliwe jest ustalenie jako najkrótszej kadencji jednego roku.

10.  Określając funkcje członków organów określa się je w zarządzie jako Prezes Zarządu i Członek Zarządu, a w Radzie Nadzorczej jako Przewodniczący Rady Nadzorczej, Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej i Członek Rady Nadzorczej.

11. W razie powołania Rady Nadzorczej system teleinformatyczny nie zezwala na określenie w akcie powołania organu liczby jej członków jako mniejszej niż 3 osoby.

  • W spółkach, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500.000 złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu system teleinformatyczny nie dopuszcza wyboru wariantu A § 12 wzorca umowy to jest braku powołania rady nadzorczej.

Po opatrzeniu wzorca podpisem elektronicznym, zarząd musi wpisać nowo powstałą spółkę do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Polecamy: Składki ZUS 2012

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółkę z o.o. od 1 stycznia 2012 roku można założyć za pośrednictwem internetu.
Spółkę z o.o. od 1 stycznia 2012 roku można założyć za pośrednictwem internetu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama