REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Katarzyna Szeliga
Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.
spółki na Cyprze
spółki na Cyprze

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejszą formą prawno – organizacyjną dla spółek zakładanych przez obcokrajowców na Cyprze jest spółka Private Company Limited of Shares odpowiadająca polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółki cypryjskie

Spółki cypryjskie podobnie jak w Polsce dzielimy na:

REKLAMA

  • osobowe (partnerships),
  • kapitałowe (limited companies).

Partnerships odpowiadają naszym polskim spółkom osobowym takim jak: spółka jawna, partnerska itd., które nie posiadają osobowości prawnej, a wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Na Cyprze tak jak i w Polsce spółki te nie są płatnikiem podatków dochodowych, podatek ten jest płacony i rozliczany bezpośrednio przez wspólników spółki.

REKLAMA

Cypryjskie spółki kapitałowe, posiadają osobowość prawną, w której odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości kapitału i odpowiadają polskim spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkom akcyjnym.

Najpopularniejszy rodzaj spółek na Cyprze to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Private Company Limited by Shares). Najczęściej zakładana przez zagranicznych przedsiębiorców dla celów optymalizacji podatkowej. Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wartości kapitału nominalnego. Spółka LTD może pełnić również rolę spółki holdingowej. Odpowiednikiem tej spółki cypryjskiej w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Private Company Limited by Shares może prowadzić wszelkiego rodzaju działalność gospodarczą. Rozpoczęcie działalności tej spółki nie wymaga żadnych zezwoleń, o ile nie jest to działalność regulowana. Pozwolenia są wymagane w przypadku prowadzenia działalności w takim zakresie jak: bankowość, ubezpieczenia, usługi finansowe itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy z Europy po wejściu Republiki Cypryjskiej do Unii Europejskiej traktowani są zgodnie z prawej unijnym i na równi z obywatelami Cypru. Nie ma żadnych przeszkód do założenia przedsiębiorstwa na Cyprze.

Zobacz: Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze? Dlaczego Cypr?

REKLAMA

Od 1 maja 2004 roku na Cyprze został zniesiony obowiązek uzyskiwania zgody Centralnego Banku Cypru na zarejestrowanie spółki, której właścicielem jest osoba, lub osoby z zagranicy. Bank nie przechowuje również informacji o rzeczywistym właścicielu spółki (beneficial owner) jeśli wykorzysta się  instytucję nominnee shareholders.

Zwróćmy też uwagę, że funkcjonowanie spółek zagranicznych staje się na polskim rynku coraz bardziej popularne. Zwłaszcza po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Prowadzenie działalności pomiędzy polskimi, a zagranicznymi spółkami w ostatnich latach stało się bardzo częste i bezpieczne.

Spółki cypryjskie, ale nie tylko z Cypru, również inne zagraniczne, mogą bez przeszkód być obecne na polskim rynku. Mogą między innymi:

  • otwierać rachunki bankowe,
  • zakładać lokaty,
  • zawierać umowę o obsługę blokerską,
  • otwierać rachunki inwestycyjne,
  • nabywać, zbywać akcje, udziały, obligacje,
  • inwestować w nieruchomości na terenie Polski,
  • nabywać i zbywać nieruchomości.

Procedura zakładania spółek na Cyprze nie jest skomplikowana. Jednak wiąże się zazwyczaj z koniecznością skorzystania z usług firmy doradczej, pełniąc rolę pośrednika w procesie zawiązania spółki oraz jej funkcjonowania.

Zobacz serwis: Firma za granicą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA