Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?
REKLAMA
REKLAMA
Spółki cypryjskie
Spółki cypryjskie podobnie jak w Polsce dzielimy na:
REKLAMA
- osobowe (partnerships),
- kapitałowe (limited companies).
Partnerships odpowiadają naszym polskim spółkom osobowym takim jak: spółka jawna, partnerska itd., które nie posiadają osobowości prawnej, a wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Na Cyprze tak jak i w Polsce spółki te nie są płatnikiem podatków dochodowych, podatek ten jest płacony i rozliczany bezpośrednio przez wspólników spółki.
REKLAMA
Cypryjskie spółki kapitałowe, posiadają osobowość prawną, w której odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości kapitału i odpowiadają polskim spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkom akcyjnym.
Najpopularniejszy rodzaj spółek na Cyprze to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Private Company Limited by Shares). Najczęściej zakładana przez zagranicznych przedsiębiorców dla celów optymalizacji podatkowej. Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wartości kapitału nominalnego. Spółka LTD może pełnić również rolę spółki holdingowej. Odpowiednikiem tej spółki cypryjskiej w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka Private Company Limited by Shares może prowadzić wszelkiego rodzaju działalność gospodarczą. Rozpoczęcie działalności tej spółki nie wymaga żadnych zezwoleń, o ile nie jest to działalność regulowana. Pozwolenia są wymagane w przypadku prowadzenia działalności w takim zakresie jak: bankowość, ubezpieczenia, usługi finansowe itp.
Przedsiębiorcy z Europy po wejściu Republiki Cypryjskiej do Unii Europejskiej traktowani są zgodnie z prawej unijnym i na równi z obywatelami Cypru. Nie ma żadnych przeszkód do założenia przedsiębiorstwa na Cyprze.
Zobacz: Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze? Dlaczego Cypr?
REKLAMA
Od 1 maja 2004 roku na Cyprze został zniesiony obowiązek uzyskiwania zgody Centralnego Banku Cypru na zarejestrowanie spółki, której właścicielem jest osoba, lub osoby z zagranicy. Bank nie przechowuje również informacji o rzeczywistym właścicielu spółki (beneficial owner) jeśli wykorzysta się instytucję nominnee shareholders.
Zwróćmy też uwagę, że funkcjonowanie spółek zagranicznych staje się na polskim rynku coraz bardziej popularne. Zwłaszcza po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Prowadzenie działalności pomiędzy polskimi, a zagranicznymi spółkami w ostatnich latach stało się bardzo częste i bezpieczne.
Spółki cypryjskie, ale nie tylko z Cypru, również inne zagraniczne, mogą bez przeszkód być obecne na polskim rynku. Mogą między innymi:
- otwierać rachunki bankowe,
- zakładać lokaty,
- zawierać umowę o obsługę blokerską,
- otwierać rachunki inwestycyjne,
- nabywać, zbywać akcje, udziały, obligacje,
- inwestować w nieruchomości na terenie Polski,
- nabywać i zbywać nieruchomości.
Procedura zakładania spółek na Cyprze nie jest skomplikowana. Jednak wiąże się zazwyczaj z koniecznością skorzystania z usług firmy doradczej, pełniąc rolę pośrednika w procesie zawiązania spółki oraz jej funkcjonowania.
Zobacz serwis: Firma za granicą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.