REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Katarzyna Szeliga
Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.
spółki na Cyprze
spółki na Cyprze

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejszą formą prawno – organizacyjną dla spółek zakładanych przez obcokrajowców na Cyprze jest spółka Private Company Limited of Shares odpowiadająca polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółki cypryjskie

Spółki cypryjskie podobnie jak w Polsce dzielimy na:

REKLAMA

 • osobowe (partnerships),
 • kapitałowe (limited companies).

Partnerships odpowiadają naszym polskim spółkom osobowym takim jak: spółka jawna, partnerska itd., które nie posiadają osobowości prawnej, a wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Na Cyprze tak jak i w Polsce spółki te nie są płatnikiem podatków dochodowych, podatek ten jest płacony i rozliczany bezpośrednio przez wspólników spółki.

REKLAMA

Cypryjskie spółki kapitałowe, posiadają osobowość prawną, w której odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości kapitału i odpowiadają polskim spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkom akcyjnym.

Najpopularniejszy rodzaj spółek na Cyprze to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Private Company Limited by Shares). Najczęściej zakładana przez zagranicznych przedsiębiorców dla celów optymalizacji podatkowej. Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wartości kapitału nominalnego. Spółka LTD może pełnić również rolę spółki holdingowej. Odpowiednikiem tej spółki cypryjskiej w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Private Company Limited by Shares może prowadzić wszelkiego rodzaju działalność gospodarczą. Rozpoczęcie działalności tej spółki nie wymaga żadnych zezwoleń, o ile nie jest to działalność regulowana. Pozwolenia są wymagane w przypadku prowadzenia działalności w takim zakresie jak: bankowość, ubezpieczenia, usługi finansowe itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy z Europy po wejściu Republiki Cypryjskiej do Unii Europejskiej traktowani są zgodnie z prawej unijnym i na równi z obywatelami Cypru. Nie ma żadnych przeszkód do założenia przedsiębiorstwa na Cyprze.

Zobacz: Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze? Dlaczego Cypr?

REKLAMA

Od 1 maja 2004 roku na Cyprze został zniesiony obowiązek uzyskiwania zgody Centralnego Banku Cypru na zarejestrowanie spółki, której właścicielem jest osoba, lub osoby z zagranicy. Bank nie przechowuje również informacji o rzeczywistym właścicielu spółki (beneficial owner) jeśli wykorzysta się  instytucję nominnee shareholders.

Zwróćmy też uwagę, że funkcjonowanie spółek zagranicznych staje się na polskim rynku coraz bardziej popularne. Zwłaszcza po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Prowadzenie działalności pomiędzy polskimi, a zagranicznymi spółkami w ostatnich latach stało się bardzo częste i bezpieczne.

Spółki cypryjskie, ale nie tylko z Cypru, również inne zagraniczne, mogą bez przeszkód być obecne na polskim rynku. Mogą między innymi:

 • otwierać rachunki bankowe,
 • zakładać lokaty,
 • zawierać umowę o obsługę blokerską,
 • otwierać rachunki inwestycyjne,
 • nabywać, zbywać akcje, udziały, obligacje,
 • inwestować w nieruchomości na terenie Polski,
 • nabywać i zbywać nieruchomości.

Procedura zakładania spółek na Cyprze nie jest skomplikowana. Jednak wiąże się zazwyczaj z koniecznością skorzystania z usług firmy doradczej, pełniąc rolę pośrednika w procesie zawiązania spółki oraz jej funkcjonowania.

Zobacz serwis: Firma za granicą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA