Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze? Dlaczego Cypr?
REKLAMA
REKLAMA
Cypr ( Republika Cypryjska ) – państwo na Morzu Śródziemnym, położony na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Cypr to nie tylko plaże, słońce, to również zabytki, mili ludzie, tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.
REKLAMA
Korzystny i stabilny system prawny, jak również urzędy przyjazne dla cudzoziemców i zagranicznych inwestorów czynią z Cypru tak bardzo popularnym miejscem do zakładania działalności gospodarczej.
Republika Cypru pomimo tego, że posiada cechy tzw. raju podatkowego, nie występuje na liście w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2005r., Nr 94, poz 790).
Główne atuty Cypru:
- Niskie opodatkowanie, stawka podatku od osób prawnych CIT wynosi 10%,
- Brak podatku u źródła (WHT),
- Status spółki Unii Europejskiej,
- Wysoki poziom poufności gospodarczej.
Zobacz: Jak założyć firmę?
Inne ważne elementy, które przemawiają za tym, że warto otworzyć, lub przenieść swoją działalność gospodarczą na Cypr:
- Językiem powszechnie obowiązującym jest język angielski (oprócz greckiego
i tureckiego), - Konta w różnej walucie mogą być zakładane zarówno na Cyprze jak i w innych miejscach na świecie,
- Niskie koszty założenia i funkcjonowania spółki,
- Niskie koszty obsługi firmy doradczej,
- Stabilna gospodarka,
- Dogodne położenie geograficzne, wspaniały klimat.
Funkcjonowanie spółki cypryjskiej na rynku polskim staje się coraz częstsze, popularniejsze, łatwiejsze. Spółki mogą swobodnie między innymi:
- otwierać rachunki bankowe,
- zakładać lokaty,
- zawierać umowy o obsługę brokerską,
- otwierać rachunki inwestycyjne,
- nabywać, zbywać, zastawiać akcje, udziały lub obligacje,
- inwestować w polskie nieruchomości,
- nabywać i zbywać ruchomości itd.
Od momentu wejścia Cypru do Unii Europejskiej obywatele innych krajów Unii traktowani są na równo z obywatelami Cypru. W urzędach, w bankach, nawet na ulicy możemy swobodnie porozumieć się w języku angielskim, greckim. Istnieje możliwość rejestracji polskiej nazwy spółki, wystarczy tylko podczas składania wniosku rejestracyjnego w Department of Registrar of Companies przetłumaczyć nazwę na język angielski, by instytucji zajmującej się rejestracją spółek umożliwić sprawdzenie, czy w nazwie nie występują obraźliwe wyrazy, lub wyrazy, które nie powinny zostać użyte w nazwie nowo powstałej spółki jak np. royal, bank itp.
Zobacz serwis: Zakładam firmę
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.