REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Chiny, podatek, podwójne opodatkowanie
Chiny, podatek, podwójne opodatkowanie

REKLAMA

REKLAMA

Raport „Inwestowanie w Chinach” przygotowany przez firmę KPMG omawia m.in. system podatkowy w Chinach. Zobaczmy jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy inwestujący w tym państwie.

Podatek dochodowy

Od 2008 roku podatek CIT dla firm krajowych oraz przedsiębiorstw będących inwestycją zagraniczną został ujednolicony do wysokości 25%.

REKLAMA

Firmy, które zgodnie z przepisami Ustawy o CIT są uprawnione do ulg podatkowych, mogą z nich korzystać przez okres pięciu lat, po czym będą objęte normalną stawką podatkową 25%.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Chińska Republika Ludowa podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu z większością swych najważniejszych partnerów handlowych. Większość z tych umów jest wzorowana na Konwencji Modelowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 1977 roku, a różnice występują w szczegółach.

Do końca 2010 roku ChRL podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z ponad 90 krajami, w tym z Polską. ChRL poczyniła również ustalenia podatkowe z Hong Kongiem i Makao, które zapewniają wzajemną ochronę przed podwójnym opodatkowaniem.

Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

VAT

REKLAMA

Podatek VAT jest naliczany od dostaw towarów, od umów o usługach naprawy, wymiany i przetwarzania w ChRL oraz od importu towarów do ChRL. Podatek VAT jest naliczany na każdym etapie produkcji towarów i usług, a każdy dostawca ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT, dzięki czemu podatek ten jest płacony przez odbiorcę końcowego.

VAT jest zazwyczaj naliczany co miesiąc lub co kwartał. Jeśli w danym okresie podatek naliczony przewyższa podatek należny, nadwyżka ta podlega przeniesieniu na kolejny okres w celu zmniejszenia podatku należnego w kolejnym okresie.

Od roku 2009 możliwe są odliczenia od podatku należnego, który został zapłacony podczas nabycia aktywów trwałych. Odliczenie VAT nie obowiązuje w przypadku dóbr lub usług nabytych w celu wyprodukowania towarów nieopodatkowanych lub zwolnionych z podatku.

Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

Podstawowa stawka VAT w Chinach wynosi 17%, jednakże pewne produkty są opodatkowane stawką wynoszącą 13% lub 0%. Firmy działające w branżach, uznanych przez władze za mające mniejsze znaczenie, mogą być uprawnieni do niższego podatku VAT, ale nie do całkowitego jego odliczenia.

Towary i usługi eksportowane są na ogół zwolnione z podatku VAT, jednakże istnieją ograniczenia, co do prawa do zwolnienia z podatku VAT z tytułu nabycia dóbr, które będą eksportowane.

Podatek od działalności gospodarczej

REKLAMA

Wszystkie podmioty oraz osoby fizyczne świadczące usługi (za wyjątkiem usług przetwórstwa, wymiany lub naprawy) lub które dokonują transferu wartości niematerialnych i prawnych lub majątku nieruchomego w ChRL
podlegają opodatkowaniu od działalności gospodarczej (BT, business tax).

Usługi podlegające opodatkowaniu obejmują między innymi transport, budownictwo, finanse i ubezpieczenia, usługi pocztowe i telekomunikacyjne, działalność kulturalną i sportową oraz przedsięwzięcia i usługi rozrywkowe.

Stawka ogólna podatku od działalności gospodarczej wynosi 5%. W przypadku branż takich jak transport i budownictwo stawka podatku BT może wynosić 3%. Z drugiej strony podatek ten dla usług rozrywkowych może sięgać nawet do 20%.

Podatek od działalności gospodarczej jest formą podatku obrotowego, przy którym w całym łańcuchu dostaw nie są dozwolone żadne odpisy. Co więcej, podatek ten obowiązuje nawet wówczas, gdy tylko jedna strona transakcji - dostawca bądź odbiorca usługi mieszczą się w Chinach.

Rząd Chin proponuje reformy podatku od działalności gospodarczej w niedalekiej przyszłości, które mają polegać na połączeniu podatku BT i VAT i stworzeniu jednego Podatku od Dóbr i Usług, którym będzie objęta całość obrotów.

Import z Chin: Zwyczaje chińskich biznesmenów

Mobius – Chiny będą liderem globalnego odbicia

Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Inne podatki w Chinach

Dodatkowy podatek konsumpcyjny jest nakładany na produkcję, przetwarzanie i import określonych dóbr luksusowych. Stawka podatkowa waha się od 3% do 45% w zależności od poszczególnych kategorii dóbr. Podatek konsumpcyjny jest nakładany dodatkowo obok podatku VAT.

W ChRL istnieje szeroki wachlarz innych obciążeń podatkowych różnych przedsięwzięć lub inwestycji, w tym między innymi:
- Miejski Podatek Konserwacji i Budowy (Urban Maintenance & Contruction Tax),
- Podatek Edukacyjny (Education Levy),
- opłata skarbowa,
- podatek od działalności kulturowej (Cultural Business Levy),
- podatek od umów prawnych (Deed Tax),
- podatek od nieruchomości,
- podatek od wzrostu wartości gruntu (Land Appreciation Tax)
oraz różne podatki związane z górnictwem, podatki samochodowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

Dodatkowo, firmy zagraniczne, które nie posiadają placówek w Chinach podlegają podatkowi potrącanemu u źródła na poczet dochodów uzyskanych w ChRL, w tym odsetek, dywidend, dochodów z wynajmu, tantiem oraz zysków kapitałowych.

Dywidendy uzyskane przez inwestorów zagranicznych z przedsiębiorstw będących inwestycjami zagranicznymi podlegają opodatkowaniu potrącanemu u źródła za zyski uzyskane po dniu 1 stycznia 2008.

Chińskie przepisy podatkowe są skomplikowane i KPMG zaleca skorzystanie z profesjonalnych usług doradczych przed przystąpieniem do jakiegokolwiek przedsięwzięcia lub ustaleń finansowych.

Pełna treść raportu KPMG „Inwestowanie w Chinach”

Źródło: KPMG

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA