REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odszkodowanie dla spółki od członka zarządu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Odszkodowanie od członka zarządu dla spółki./ Fot. Fotolia
Odszkodowanie od członka zarządu dla spółki./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiedzialność odszkodowawczą członków organów spółek względem samej spółki. Muszą jednak być spełnione określone przesłanki.

Odpowiedzialność funkcjonariuszy spółki

Art. 293 i 483 kodeksu spółek handlowych określają zasady na jakich członkowie organów spółek (odpowiednio spółki z o.o. i spółki akcyjnej) odpowiadają wobec spółki za szkody jej poczynione.

REKLAMA

Zgodnie z brzmieniem tych przepisów członek zarządu, rady nadzorcze, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę jej wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki (statutu - w przypadku spółki akcyjnej), chyba że nie ponosi winy.

Przy tym, przy wykonywaniu swoich obowiązku są oni zobowiązani dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności. Oznacza to, że na funkcjonariuszy spółki nałożony jest obowiązek zachowania podwyższonej staranności.

Zobacz serwis: Spółka z o.o.

Przesłanki odpowiedzialności

REKLAMA

Odpowiedzialność funkcjonariuszy określonych w powołanych wyżej przepisach ma charakter kontraktowy i wynika z naruszenia obowiązującego między funkcjonariuszem a spółką tzw. stosunku organizacyjnego, na podstawie którego wykonują oni swoje funkcje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród przesłanek, które będą stanowić o odpowiedzialności funkcjonariusza będzie zaistnienie szkody, jako uszczerbku w majątku spółki. Po drugie szkoda ta musi być w związku przyczynowym z działaniem lub zaniechaniem funkcjonariusza sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki lub statutu.

Kolejną przesłanką odpowiedzialności będzie wina funkcjonariusza, która wedle brzmienia przepisu jest domniemana. Oznacza to, że pozwany funkcjonariusz będzie musiał udowodnić, że nie ponosi winy wobec powstałej szkody, wskazując m.in., iż w danej sytuacji dołożył należytej staranności od niego wymaganej.

Zobacz serwis: Spółka akcyjna

Działanie sprzeczne z prawem

Bardzo często o oddaleniu pozwu spółki decydować może fakt, iż działanie lub zaniechanie funkcjonariusza musi być sprzeczne z prawem lub postanowieniami umowy/statutu. Przez sprzeczność z prawem należy rozumieć sprzeczność z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

REKLAMA

W praktyce bardzo często może zdarzyć się tak, że działanie funkcjonariusza (członka zarządu) chociażby jak najbardziej wadliwe, a przez to niekorzystne dla spółki, nie będzie sprzeczne z żadnym przepisem prawa powszechnie obowiązującego, jak również z postanowieniami umowy lub statutu.

Członek zarządu zawarł w imieniu spółki umowę dla niej niekorzystną, gdzie płatność na rzecz zleceniobiorcy nastąpiła w całości przed wykonaniem przezeń umowy. Dodatkowo zleceniobiorca okazał się być podmiotem niedoświadczonym w przedmiocie umowy. W efekcie niewykonania umowy spółka poniosła stratę. Z uwagi jednak, że członek zarządu przy zawieraniu umowy nie złamał prawa ani postanowień umowy spółki. Nie będzie zatem ponosił odpowiedzialności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA