| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech

Konstrukcja prawna niemieckiej GmbH odpowiada w szerokim zakresie polskiej konstrukcji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa spółki powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Niemiecka nazwa tej spółki brzmi: Gesellschft mit beschrankter Haftung a skrót GmbH, zwana dalej jako GmbH. 

Spółka ta uregulowana jest w osobnej ustawie o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH-Gesetz)*.

Konstrukcja prawna GmbH odpowiada w szerokim zakresie polskiej konstrukcji  spółki z o.o. GmbH jest spółką handlową i jej funkcjonowanie określone jest także przez niemiecki Kodeks handlowy. Na podstawie § 5 ustawy o spółkach z o.o. kapitał zakładowy musi wynosić co najmniej 25.000,--EUR.

Omawiamy jednak nowy wariant tej spółki, który wprowadzony została przez  nowelizację ustawy o spółkach z o.o., która weszła w życie w dniu 1.11.2008 r.  Przyczyną  wprowadzenia zmian był  wyrok Trybunału Europejskiego**, na podstawie którego spółka legalnie założona w jednym z państw unijnych musi być uznana także w innych państwach unijnych.

Bez znaczenia jest przy tym, czy spółka prowadzi jakąś działalność na miejscu jej założenia, czy samo założenie  w określonym państwie unijnym nastąpiło ze względu na łagodniejsze warunki założenia.  W szczególności chodziło o angielską Limited, której kapitał zakładowy może wynosić 1£, i której założenie jest szybsze i łatwiejsze – przynajmniej na pierwszy rzut oka - niż GmbH. 

Nowa forma GmbH nosi nazwę Unternehmergesellschaft (haftungsbeschrankt), skrót UG(hafungsbeschrankt), co można próbować przetłumaczyć jako spółka przedsiębiorców z ograniczoną odpowiedzialnością***. Skrót „z o.o.”. nie jest dozwolony  W mowie potocznej określana jest ona jako Mini GmbH.  Nie jest to, jak wspomniano, nowa forma prawna spółki a spółka z o.o. ze zmniejszonym kapitałem zakładowym. Stosuje się do niej z małymi wyjątkami przepisy ustawy o spółkach z o.o.

Zobacz także: Spółka cywilna w prawie niemieckim

Umowa spółki

Umowa spółki musi byś zawarta w formie aktu notarialnego i musi zawierać co najmniej następujące dane:
- firmę spółki i jej siedzibę,
- przedmiot działalności spółki,
- wysokość kapitału zakładowego,
- ilość i nominalną wartość  poszczególnych udziałów w kapitale zakładowym,
- nazwiska  wspólników.

Po zawarciu umowy spółki notariusz wysyła go wraz  z podpisaną przez wspólnika/ów listy wspólników drogą elektronicznądo rejestru handlowego.

Ustawa przewiduje też uproszony i niedrogi  sposób rejestracji spółki przez użycie przewidzianego w załączniku do ustawy wzorca , który zastępuje umowę spółki i listę wspólników.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »